Dişleriniz Yaza Hazır mı? 

Dişleriniz Yaza Hazır mı? 

Parlaklığıyla kıskandıran masmavi bir gökyüzü… Tüm ihtişamı ve zarafetiyle görkemli bir güneş… Doğa, yaz mevsimi için en özel bakımını yaptı. Peki ya siz dişlerinizi yaza hazırlayıp gerekli bakımları yaptırdınız mı? Yaz aylarında diş bakımının çok daha fazla önem kazanır.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu

Yaz aylarında, soğuk içecek ve dondurma tüketiminde artış olması nedeniyle dişlerde yaşanan bazı sorunlar, diş hekimlerinin daha sık ziyaret edilmesine sebep olabiliyor. Dişlerde hassasiyet, diş çürükleri ve diş minelerinde çatlaklara neden olabilen soğuk içecek ve dondurma tüketimi, yaz aylarında diş hekimlerinin kapısını aşındırma nedenlerinin başında gelir. Bu sorunlar, diş bakımı konusunda birkaç önemli hususa dikkat ederek önlenebilir.

Soğuk içeceklerle aranıza mesafe koyun

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan soğuk içecekler ve dondurma, masum gibi görünse de dişlere ciddi zararlar verebilir. Özellikle de asitli soğuk içecekler vücudumuzu yaz sıcağına karşı serinleterek damaklarımızda hoş bir tat bıraksa da beraberinde getireceği sağlık sorunlarıyla yazdan soğutabilir.

Soğuk asitli içecekler ve dondurma dişlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Şekerli, asitli ve soğuk içecek tüketimi ağız içinde asit oluşturarak, dişlerde çürük ve diş minelerinde çatlaklara neden olabilir. Diş minesi, bazı yiyecek ve içeceklerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi koruyan, çevresini saran ve iç tabakaların zarar görmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Diş minesinin sert olan yapısı, fiziksel ve kimyasal bazı etkenlere maruz kalarak zarar görebilir. Dişlerde ağrı ve sızılara neden olabilen bu durum, özellikle de yaz aylarında diş hekimi ziyaretlerindeki artışın en önemli sebeplerinden biridir.

Suyu yanınızdan hiç ayırmayın

Mucize besin su, dişler için de aynı mucizevi etkiyi gösterir. Çünkü içeriği sayesinde su çok zengin mineral ve etkin maddelere sahiptir. Bu nedenle özellikle de yaz aylarında diş sağlığı adına yanımızdan gereken sıvıların başında geliyor. Bu doğrultuda dişler için yapılacak en önemli iyilik yemeklerden sonra su içmektir. Çünkü yemekten sonra içilen bir bardak su, ağzımızın içindeki yemek parçalarını uzaklaştırır ve asidik ortamı yok eder. 

Yaz aylarında diş sağlığını korumak mümkün!

Yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak daha çok ihtiyaç duyulan soğuk yiyecek ve içecekler, vücudu içeriden serinlettiğinden yoğun olarak tüketilir. Özellikle de buzlu, asitli ve soğuk içeceklerin serinlik verirken, diş sağlığında sorunlara neden olabileceğini de unutmamak gerekir. Soğuk içecek ve dondurma tüketimine bağlı olarak gelişen diş sağlığı sorunları, dikkat ederek önlenebilir. Düzenli yapılan diş bakımı ve uzmanların uyarılarına kulak vererek bu sorunlardan uzak durmak mümkün.

Yaz aylarında, açık havada geçirilen zamanın artmasına bağlı olarak aksatılan diş fırçalama, diş sağlığını korumada yetersiz kalınmasına neden olur. Soğuk, şekerli, asitli içeceklerin ve dondurmanın yoğun olarak tüketilmesi de söz konusuysa diş çürükleri ve diş hassasiyetleri kaçınılmaz hale gelebilir. Düzenli olarak günde 2 kez dişleri fırçalamak, buzlu ve aşırı soğuk içeceklerden uzak durmak gibi basit ama önemli hususlara dikkat ederek, diş sağlığını yaz aylarında da korumak mümkün olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.