Dişte Estetik Kaygılar Sona Eriyor

Dişte Estetik Kaygılar Sona Eriyor

Diş kaplamalarının amacı dişi güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır. Hekim gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra kaplama malzemesine karar verir. Diş estetiği alanında yaygın olarak kullanılan yeni nesil diş kaplamaları ile estetik kaygıları sona eriyor.

Uzman Diş Hekimi Hatice Zeybek

Hasarlı bir dişi eski haline getirmek için diş kaplamaları dental bir uygulamadır. Diş kaplaması olarak altın, değersiz alaşımlar, porselen (seramik), akrilik, kompozit veya tüm bunların kombinasyonu kullanılabilir. Dişleri kesilmiş kişilere metal desteksiz porselen kuronlar uygulanabilir. Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kuron kaplama ve köprüler, ‘Ceramic” ve ‘Zirkonyum” kelimelerinden türetilen ‘Cercon’ olarak adlandırılır.

“Laminate veneer, doğal estetik özelliklere sahiptir”

Metal desteksiz porselen kuronlar son yıllarda çok tercih edilir hale geldi. Doğal dişler ışığı geçirir. Bu sebeple dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların ışık geçirme özelliği vardır. Bu nedenle doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir. Metal destekli porselenler disko, fotoğraf makinesi flaşı gibi bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verir. Full porselenler ise doğal diş gibi her türlü ışığı geçirir. Bu sebeple özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir.

“Laminey” ya da “yaprak porselen” kaplamaların, görünüşü olumsuz etkileyen diş bozukluklarında uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Laminat yaprak kaplamayı, özellikle ön dişlerde estetik sorunları olan kişilere tavsiye ediyoruz. Porselenden hazırlanan bir tabaka, dişlerin ön yüzlerine yapıştırılıyor. Dişlere doğal bir güzellik sunuyor. Mevcut dişlerin üzerinde mükemmel bir uyum sağlıyor. Laminatlar iyi bir ağız bakımı ile yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilir. Laminate veneer ile dişler, doğal yapısı bozulmadan istenen estetik özelliklere sahip olabilir. Uygulamada diş üzerinde değişiklik yapılmaz. Yeni nesil diş kaplamalarının estetik kaygılar sona erdi. Laminate veneer başta olmak üzere diş kaplamaları restorasyonları pahalı prosedürlerdir. Özellikle yeni nesil diş kaplamaları hassas ve zahmetli bir tekniklerdir. İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.