Dişteki Çürük Kalbi Vuruyor

13.04.2013
36
Dişteki Çürük Kalbi Vuruyor

disteki-curuk-kalbi-vuruyorDişte çürüğe ve enfeksiyona neden olan bakteriler ve bakteri ürünleri kan dolaşımına katılarak kalp dokularına kadar taşınabiliyor. Ve bu durum ne yazık ki yüksek ölüm oranına sahip bakteriyel endokardit ile sonlanabiliyor.

Prof. Dr. Taner Yücel

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı

Diş çürüğü ve dişeti hastalıklarını kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere genel sağlığı tehdit eden enfeksiyonlar arasında sayıyor. Ülkemizde yapılan araştırmalar ise; diş hastalıklarının genel sağlık üzerinde ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğunun göstergesi. Buna göre 35-44 yaş arasındaki yetişkinlerde %75,8 oranda çürüğe; yüzde 62.2 oranda ise dişeti hastalığına rastlanıyor.
Türk Erişkinlerinde Kalp Hastalığı ve Risk Faktörleri ülkemizde yaşı 20’nin üzerinde olan her bin erkekten 90’nında ve kadınların 71’inde kalp ve damar hastalığı mevcut. Kalp damar hastalıklarında enfeksiyöz nedenler yüksek risk faktörü olarak değerlendirilirken, diş çürüğü ve dişeti hastalıklarına neden olan bakteriler bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Kronik dişeti hastalığı ve çürük enfeksiyonlarının ateroskleroz ve kalp hastalığı açısından risk faktörü olabildiği ileri sürülmektedir.

Diş Fırçalarken ve İple Temizlerken Dikkat!

Özellikle dişleri saran dişeti ve periodontal dokuların kronik enfeksiyonu olan periodontitis, kalp kapakçık iltihabı ve eklem romatizması gibi sistemik iltihabi hastalıklarda artışa sebep olmaktadır. Ağız ortamında bulunan çürük ve dişeti hastalığına neden olan bu bakteriler ve bakteri ürünleri kan dolaşımına katılarak kalp dokularına kadar taşınabilmektedir ve bu durum ne yazık ki yüksek ölüm oranına sahip olan bakteriyel endokardit ile sonlanabilmektedir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma gibi dişeti kanamasına neden olan basit işlemlerin bile bu bakteriyemi riskini arttıracağı düşünülürse dişlerin yüzeylerinde biriken bakteri plağının nasıl potansiyel bir tehdit oluşturabildiği gözardı edilmemelidir.
Dişteki Mikroorganizmalar Damar Yoluyla Yayılıyor!

Hastaların dental girişimleri öncesinde mutlaka dişhekimlerini sahip oldukları hastalık hakkında bilgilendirmeleri gerekirken, dental işlemler öncesi mutlaka koruyucu ilaç tedavileri altında dental tedavileri gerekli tıbbi konsultasyonlar dahilinde gerçekleştirilmelidir. Çürük ve dişeti iltihabına sahip bireylerin mutlaka kardiyovasküler hastalıkların artan olası riskleri konusunda bilgilendirilmeleri ve risk grubu bireylerin ağız ve diş sağlıklarının optimal duruma getirilmesinin yanı sıra bu kişilerin tıbbi yönden de değerlendirilmeleri önerilmelidir. Şüphesiz periodontitis ve diğer ağız-diş enfeksiyonlarının asıl sebebi olan kötü ağız hijyeninin düzeltilmesi bu tip enfeksiyonların ve bağlantılı olduğu kalp-damar hastalıklarının oluşma riskinin azalması sağlanmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.