Diyabet Hastasıysanız ve Oruç Tutmak İstiyorsanız Bu Testleri Yaptırın!

Diyabet Hastasıysanız ve Oruç Tutmak İstiyorsanız Bu Testleri Yaptırın!

Ramazan ayı geldi; ancak diyabet hastasısınız ve bu ayı nasıl geçireceğinizi bilmiyorsunuz. Oruç tutmak isteyen diyabet hastalarının yaptırması gereken testleri ve nelere dikkat etmeleri gerekenler…

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kutlu Erol

Diyabet Hastasıysanız ve Oruç Tutmak İstiyorsanız Bu Önerileri Dikkate Alın!

Mutlaka hekiminize danışın. Hekiminiz genel yasaklama ya da genel izinler yerine, ‘size özel’ karar verecektir. Ağız yoluyla aldığınız diyabet ilaçlarıyla, tedavinizin düzenli ve kan şekeri düzeyinizin kontrol altında olmasını sağlayın. İlaçların zamanında ve uygun dozlarda alındığından emin olmak için uygun çizelge-defter kullanmaya başlayın. Tip 1 diyabetiniz veya insülin kullanmak zorunda olduğunuz tip 2 diyabetiniz varsa insüline bağlı kan şekeri düşüklüğü riski daha fazla olduğundan uzun süreli açlık sizin için tehlikeli olabilir. Eğer günde tek doz insülin (bazal insülin) kullanıyorsanız; kan şekeri düzeyleriniz en az 3 aydır hedeflenen değerler içinde ise, önce doktorunuzla görüşmek şartıyla, uygun muayene ve tetkikleri takiben oruç tutabilirsiniz. Ancak doktorunuz değerlerinizin sizin için tehlikeli sonuçlara neden olabileceğini düşünüyorsa oruç tutmayın.

Oruç Tutmak İstiyorsanız Bu Testleri Yaptırın!

Diyabet takibini yapan hekim tarafından genel muayene ve ayak muayenesi, Açlık ve yemeklerden iki saat sonra yapılacak tokluk kan şekeri testleri, 3 aylık kan şekeri ortalamasını gösteren HbA1c testi, Kan basıncı ölçümleri (Her gün bir veya günde iki kez) Kalp muayenesi, EKG,  Aç karnına kolesterol seviyeleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, idrarda protein düzeyleri testleri, Göz dibi muayenesi (en son kontrolünüzün üzerinden 6 ay geçmişse).

Tip 2 Diyabeti olanlar nasıl oruç tutabilir?

Tip 2 diyabeti olan hastaların büyük bir kısmı insülin kullanımına ihtiyaç duymaz. Doktoru uygun görüyorsa, ağızdan alınan ilaçların desteğinde, düzenli bir beslenme programı ile oruç tutabilir. Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan ilaçları iki grupta sınıflandırırsak; bunları ‘insülin salgılanmasını artıran ilaçlar’ ve ‘insüline karşı hassasiyeti artıranlar’ olarak iki grupta inceleyebiliriz. İnsülin salgılanmasını artıran ilaçlar, hipoglisemi riskini artırabildiğinden, tedaviye mümkünse ‘insüline karşı hassasiyeti artıran ilaçlarla’ devam edilerek hastanın oruç tutabilmesi sağlanır. Ancak bu tür ilaçlar ile kan şekeri kontrolü sağlanamıyorsa, kısa süreli insülin salgılatan ilaçlar kullanılmalı; uzun etkili insülin salgılatan ilaçlardan kaçınılmalıdır. Tokluk kan şekerinin kontrol altında tutulması için yiyeceklerdeki karbonhidrat emilimini yavaşlatan ilaçlara geçiş yapılarak oruç tutulması sağlanabilir. Bu konuda deneyimli bir doktorla görüşüp ona göre plan yapmak en doğrusudur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.