Diyabetliler İçin 5 Egzersiz!

Diyabetliler İçin 5 Egzersiz!

diyabetliler-icin-5-egzersizDiyabet hastaları için en iyi tedavi biçimlerinden biri egzersiz. Şeker hastaları haftada en az 3 kez aerobik egzersiz yapmalıdır.

Prof. Dr. Sait Gönen

Endokrinoloji Uzmanı

Düzenli fiziksel aktivitenin diyabet hastalığına yakalanma riskini düşürdüğü daha önce yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştı. Uzmanlar, hastaların yaşam kalitesini artırmak için, orta ya da düşük yoğunluklu egzersizi günlük hayatın bir parçası haline getirmeleri gerektiğini belirtir. Diyabet hastaları için önerilen egzersiz yöntemleri arasında yürüyüş, yoga, Tai Chi, dans ve yüzme yer alır.

Yürüyüş: Diyabet hastaları için tavsiye edilen egzersiz yöntemlerinin başında yürüyüş gelir. Haftada 3 kez, 30 dakika ile 1 saat arasında değişen tempolu yürüyüş fiziksel aktivite düzeyini artırmak için en etkili yöntem.

Yoga: Esneklik, güç ve dengenin birleşimi olan yoga, diyabet hastalarının fiziksel aktivite seviyesini artırarak yaşam kalitesini yükseltir. Amerikan Diyabet Derneği’ne (ADA) göre yoga yapanların kas sistemlerinde meydana gelen güçlenme, kan şekeri düzeyinin korunmasına da yardımcı olur.

Tai Chi: Bir yakın dövüş sanatı olan Tai Chi günümüzde zihnin ve bedenin rahatlamasını sağlamak amacıyla yapılan bir egzersiz yöntemi. 2009 yılında Florida Üniversitesi araştırmacıları tarafından 62 Koreli kadın üzerinde yapılan bir çalışma, düzenli olarak Tai Chi yapan kadınların kan şekeri seviyesinin korunduğunu, canlılığın arttığını ve ruh sağlığında olumlu değişimler yaşandığını kanıtladı.

Dans: Diyabet hastalarının fiziksel aktivite seviyesinin artması, kilo kaybının sağlanması, düşük kan şekeri seviyesine kavuşması ve esneklik kazanması için dans etmek, en etkili ve eğlenceli egzersiz yöntemlerinin başında gelir.

Yüzme: Kasların rahatlamasını ve vücudun esneklik kazanmasını sağlayan yüzme, eklemleri zorlamadığı için diyabet hastalarının tercih ettiği egzersiz yöntemleri arasında yer alır. Uzmanlar, şeker hastaları ya da bu hastalığa yakalanma riski bulunanların kolesterol seviyelerini korumak ve stresi kontrol altına almak için her fırsatta yüzmelerini önerir.

Egzersiz yapmak, diyabet tedavisinin temel taşlarından biridir.  Teknolojinin gelişmesi ile fiziksel olarak insanlar daha durağan, hareketsiz bir yaşama itilir. Tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları, obezite ve beraberinde gelen hastalıkları giderek artmıştır. Egzersiz kalp ve beyin damar hastalıkları riskini azaltır.

Tip 2 diyabet tedavisinin amacı, böbrek yetmezliği, körlük gibi nihayi komplikasyonları önlemek, kan şekerini normale yakın sınırlar içinde tutmak ve kan yağlarını ideal seviyelerde tutmaktır. Egzersiz, insülin direncini azaltır, Egzersiz esnasında ve sonrasında kan glukoz düzeyini düşürür. Bazal ve öğün sonrası insülin konsantrasyonlarını düşürür. Lipid anormalliklerini düzeltir, kan basıncını düzene sokar. Obezite tedavisinde önemli bir yeri vardır. Ayrıca insülin veya ilaç kullanan diyabetik hastalarda insülin ve ilaç ihtiyacını azaltır, daha az ilaçla kan şekerleri daha iyi kontrol edilebilir. Düzenli fiziksel egzersiz  diyabet hastalarının tedavisinin önemli bir bileşeni olarak önerilmektedir. Diğer yandan egzersiz diyabetik hastalarda kilonun kontrolü, osteoporozdan korunma için de çok faydalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.