Doğal ve Rahat Nefes Alan Burunlar!

19.10.2012
42
Doğal ve Rahat Nefes Alan Burunlar!

Estetik kaygılarla ya da fonksiyon bozukluklarını gidermek amacıyla en sık yapılan operasyonların başında burun ameliyatları geliyor.

Op. Dr. Nuri Battal

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzm.

Hem Burnun Şekli Düzeliyor Hem De Tıkanıklık Gideriliyor!

Burun Estetiği  (Rinoplasti) mutsuzluk yaratan estetik görünümü düzeltmenin yanı sıra, kaza veya kanser gibi çeşitli nedenlerle oluşan burun hasarlarının onarımı için de uygulanır. Burun tıkanıklığı  (Deviasyon) nedeniyle yapılan ameliyatlarda da hastanın isteği doğrultusunda burun estetik  olarak düzeltilebilir. birçok  burun estetiğiameliyatında bir yandan burun şekli düzeltilirken, diğer yandan fonksiyon bozukluklarının da giderildiğini söylüyor. Estetik  ile beraber eğer varsa nefes alma problemleri de düzeltilir.

Burun Estetiği İçin Uygun Adaylar…

Burunkemiği  gelişiminin tamamlanması için burun şeklini düzelttirmek isteyen hastaların 17-18 yaşına kadar beklemeleri gerektiğini vurgulayarak, burun estetiğine başvurulacak durumları şöyle özetlenebilir:

  • Burnunuz yüzünüze oranla genişse,
  • Profilden bakıldığında burun kemiğiniz kemerliyse,
  • Önden bakıldığında  burnunuz çok genişse,
  • Burnunuzun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse,
  • Burun delikleriniz genişse,
  • Burnunuz çarpıksa,
  • Burun şeklinden ve yapısından memnun değilseniz,
  • Daha önce yapılmış bir  burun estetiği  sonucunda oluşmuş bir kusur kalmışsa,
  • Geçirdiğiniz bir kaza sonucunda  burnunuzun simetrisi bozulduysa estetik burun ameliyatları için uygun bir aday sayılırsınız.

İdeal Olan Doğal Görünümlü Burundur…

Operasyon öncesi bilgisayar yardımıyla burnun nasıl bir görünüme sahip olacağının kararlaştırıldığını ve buna ulaşmayı hedefleyen müdahalenin yapıldığını belirtiyor.

Yapılacak burun şeklinin hastanın fizik yapısı, sosyo-kültürel yapısı ve psikolojik yapısı ile uyumlu olması da büyük önem taşır. Uzun boylu ve iri yapılı birisine küçük bir  burun  yapılmayacağı gibi, ufak tefek minyon yapılı birisini de büyük bir burun yapılmamalıdır. Hastanın yüz yapısı, boyun uzunluğu hatta omuz genişliği bile çok önem taşır. Burun estetiği ile uygulanacak burun şekli sahne sanatları ile uğraşan kişi ile normal bir hayat süren kişide değişiklikler sergiler.

Kişiye yakışan burun demek kişinin kendisi ile mutlu olmasını sağlayacak, yapıldığı çok belli olmayacak yani doğal görünümlü olacak yüzüne sonradan konulmuş gibi olmayacak bir  burundur, bu yüzden yapılacak  burun şekline hasta ve  plastik cerrahın  birlikte karar vermesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Burun ameliyatının amacı, buruna, yüzün diğer bölümlerine uyacak biçimde doğal bir görünüm vermektir. Bu tip  estetik ameliyatta, burunun boyutları küçültülür ya da büyütülür, ucu yeniden şekillendirilir, üzerindeki tümsek alınır ve üst dudak ile  burunarasındaki kötü açı düzeltilir. Bazı vakalarda kontürü düzeltmek amacıyla doku eklemek gerekir. Burun estetiği ameliyatları  ile birlikte yüz simetrisini ve profilinin düzelmesini sağlamak için gereken hastalarda  çene ucu estetiği  ameliyatı da yapılabilir. Çene ucu geride olanlarda ilerletme veya protez eklenmesi ilerde olanlarda ise çene ucunu geriletmek için ameliyatlar  burun ameliyatları  ile birlikte planlanabilir.

Ayrıca bu  burun estetiği  ameliyatlarında doğumdan gelen fonksiyon bozuklukları ya da solunum güçlüğü gibi birçok soruna çözüm bulunur. Bu değişikliklerin biri ya da hepsi tek ameliyatta gerçekleştirilir.

Burnumun Ucu Top Gibi Diye Üzülmeyin…

Burun ucu estetiği  (Tip Plasti) burnun diğer bölgelerine müdahale gerektirmeyen, sadece burnun uç kısmından memnun olmayan hastalara uygulanan bir tedavi seçeneği.

Hastalar burnunu “burnumun  ucu top gibi” diye tarif ederler.  Tip plasti  sayesinde  kalın, sarkık, uzun veya geniş burun uçları yeniden şekillendirilebilir. Burun kanatları ve delikleri daraltılabilir. Sıklıkla  lokal anestezialtında yapılabilir.

Burun uç kısmında bulunan kıkırdaklar, normalden büyük, birbirinden ayrı duran bir yapıda olabilir. Buna  bulböz burun  da denilir. Çift burun ucu denilen bu durumda burun ucu ortadan ayrıkmış gibi durur ve ortadan bir yarık şeklinde çizgi vardır.

Bazen  burun ucu  normalden fazla aşağı doğru kıvrık olabilir ki bu yapı hastanın nefes almasını ciddi olarak etkiler. Bunu test etmenin en kolay yolu burun sırtından derisi ile beraber burun ucunu yukarı doğru hafifçe çekip nefes alınır.  Gelen hava miktarından nefes alma zorluğunun  burun ucundan kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılabilir.

Bazı kişilerde  burun  derisi oldukça kalın ve yağlıdır. Bu durumda da  burunucu  iri, şekilsiz ve yuvarlak olabilir. Ameliyatla burun derisini içerden inceltmek mümkündür. Bazen de deri çok gözenekli ve kalın olabilir, bu durumlarda ise lazer ile deriyi inceltmek olasılık dahilindedir.

Burun ucunu  yeniden şekillendirirken işte bu kıkırdaklar bir miktar küçültülüp şekillendirilir. Ayrık ise dikişlerle birbirine yaklaştırılır, eğer  burun ucu kıkırdaklarıyetersizse ilave olarak kıkırdak greftleri konulur.  Burun ucunu  kaldırmak için yapılan işlemler buradan yapılır. Açık  burun ameliyatı  denilen teknik tercih edilmelidir. Çünkü  kapalı burun ameliyatlarında bu yapıları net olarak görmek ve şekillendirmek oldukça zor ve risklidir.

Bu uygulama ile  burun  ve dudak açısı ayarlanabilir, geniş olan  burun ucu  daha düzgün ve ince hale getirilebilir. Tampon ve alçı koymayı gerektirmez. Hastaameliyat  sonrası rahatlıkla nefes alabilir. Kağıt bir bandaj uygulanır yüzde morarma olmaz, şişlikler 5-7 gün içinde oldukça azalır. Ağrısızdır.

Burun Ameliyatlarının Korkulu Rüyası Tampon…

Burun ameliyatlarında hastaların ameliyatın kendisinden çok daha fazla korktukları konu  burun tamponudur. Burun tamponu  yani rahat nefes alamamak hasta için oldukça rahatsız edicidir.  Burun tamponu  koymanın  estetik  cerrahın tercihine bağlı olduğu belirtilir, kendisinin burun  estetik  hatta deviasyon  ameliyatı sonrası bile hemen hemen hiçbir hastaya  buruntamponuuygulamadığını ifade ediyor. Ancak bazı hastalarda istenmeyen kanama durumları ortaya çıkarsa, bunu kontrol etmek için nadiren tampon uygulanıyor. Bazen ameliyat sonrası  burnu şekillendirmek için de tampon uygulandığını ama bunun etkisiz bir yöntem olduğunu, eğer ameliyat düzgün ve iyi yapılmamışsa bunu tamponla düzeltmenin mümkün olmadığını da söylüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.