Doğayla Buluşturan Spor Trekking

Doğayla Buluşturan Spor Trekking

Günlük yaşamın sıkıntılarını doğada üzerinden atmak, şehrin karmaşasından dağ-bayır gezerek kurtulmak, temiz havada doğal hayatı doyasıya hissetmek isteyenler için özel bir spor dalı; trekking…

Sağlıklı olmak için her yaşta trekking yapılabilmek için gereken malzemeler sadece eşofman ve yürüyüş ayakkabıları…

Şehirde yaşayanların birçoğunda doğa merakı vardır. Doğa ortamının dinginliği, temiz havası insanı ferahlatır, rahatlatır. Bu nedenle, insanların dağ-bayır demeden yürüyerek, bazen de tırmanarak doğanın içinde streslerini atmasını sağlayan trekking, günümüzde popülaritesini giderek artırıyor. Ülkemiz bu sporu yapmak isteyenler açısından oldukça iyi olanaklara sahip.

Trekking yapmak isteyen kişinin yanında bulundurması gereken temel malzemeler; sırt çantası, spor ayakkabı, rahat bir pantolon (kot pantolon tercih edilmemelidir) yedek çorap, ince bir mont, yağmurluk, matara ve basit yiyeceklerdir. Giysilerin yünlü ürünler olması rahatlığı artırır.

Trekking ya da doğa yürüyüşleri bir anlamda insana doğayı ve kendini keşfettiren, tanıtan ve öğreten eğitici bir spordur. Kişinin iradesini ve dayanıklılığını kuvvetlendirir. Sağlıklı kalmak, özgüveni perçinlemek, doğaya duyulan sevgiyi artırmak için yıllarca zevkle yapılabilir.

Düzenli, tempolu ve devamlı yürüyüş kişinin fizyolojik ve psikolojik açıdan  rahatlamasını sağlar. Ortalama 1 saatlik bir doğa yürüyüşü 500 kalori yaktırır, kasları güçlendirir ve endorfin miktarını artırarak stresin azalmasını sağlar. Bu sporu yapmak için özel bir yetenek gerekmez. Yediden yetmişe sağlıklı olan herkes yapabilir. Trekkinge grup olarak veya yalnız gidilmek istendiğinde bu işi yapan seyahat acentaları ya da kampçılık deneyimi olan ve bölgeyi bilen bir kişinin rehberlik ve liderliğinde yapılabilir.

Trekking, bu sporu bir alışkanlık ve branş haline getirenler tarafından tüm yıl boyunca yapılabilir. İlk ve sonbahar ayları; mart, nisan, mayıs ve eylül, ekim, kasım, trekkinge başlamak isteyenler için ideal dönemlerdir. Ayrıca zindelik kazanmak ve temiz hava almak, iklimin güzelliği, ferahlığı ve fotoğrafik manzara vermesi açısından da bu aylar tavsiye edilir. İlk faaliyette kuru ve daha az sorunlu parkurların seçilmesi önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.