Doğum Sonrası Estetik İçin Acele Etmeyin

17.10.2012
36
Doğum Sonrası Estetik İçin Acele Etmeyin

Doğum Sonrası Estetik İçin Acele Etmeyin,Prof.Dr.Erol Kışlaoğlu Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı,Dr.Erol Kışlaoğlu,doğum sonrası estetik,yağ aldırma,karın germe, liposuction, meme dikleştirme,vajina daraltmaKarın germe ve liposuction operasyonları için doğumdan sonra en az 6 ay geçmesi gerekiyor. Doğum sonrası karın germe, meme dikleştirme ve vajina daraltma sıklıkla başvurulan operasyonlar arasında yer alıyor.

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Uzun ve sancılı bir bekleyişin ardından dünyanın en güzel duygusunu tattınız. Artık annesiniz. Nihayet bu uzun bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. İlk günlerde çiçeği burnunda anne olmanın yarattığı sevinç ve mutlulukla hamileliğin vücudunuzda yarattığı deformasyonu görmezsiniz belki. Ama doğumun üzerinden birkaç ay geçtikten sonra fazla kilolar ve deforme olmuş vücut pek çok kadın gibi sizi de mutsuz eder.
Hamilelikte alınan, doğum sonrasında da verilemeyen fazla kiloları atmak için düzenli diyet ve egzersizin yeterli olmadığı, cildin elastikiyetini kaybetmesi sonucunda oluşan sarkma ve çatlakların yoğun şekilde olması durumunda, estetik cerrahi, kadınların imdadına yetişir. Fazla kilolar verilse bile gebeliğin vücutta yarattığı deformasyonu ortadan kaldırmak ve vücudu yeniden forma sokmak için estetik müdahale çoğu zaman kaçınılmazdır. 
Karın germe ve liposuction operasyonları için doğumdan sonra en az 6 ay geçmesi gerekir. Doğumdan sonraki emzirme döneminde sarkan göğüslere yapılacak meme dikleştirme operasyonu için de bebek sütten kesildikten sonra 2 ay beklenmesi gerekir.
Ne tür operasyonlar yapılıyor?
1- Karın germe: Hamilelik ve doğum esnasında kas hasar görmesi sebebiyle. Karın germe ameliyatı, karın bölgesinde en sık yapılan estetik ameliyattır. Tıp dilinde Abdominoplasty denilen bu operasyonda, karın bölgesindeki fazla derinin ve yağ dokuları tümüyle alınır. Ayrıca sarkmış ve hamilelikte alınan fazla kilolar nedeniyle çatlamış karın derisi gerilir ve karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesi suretiyle deforme olmuş karın bölgesi görünümü düzeltilir.
2- Yağ aldırma (Liposuction): Yağ aldırma (Liposuction) operasyonunun, doğum sonra ideal kiloya yakın bir kiloya sahip olunduğunda yapılması en doğrusu. Hemen hatırlatalım! Liposuction, zayıflama olarak algılanmamalıdır.
Liposuction vücutta “karın-bel-basenler”, “bacak iç ve dış kesimleri”, “kollar”, “göğüs” bölgelerinde, yüzde ise boyun ve gıdık bölgelerinde uygulanır.
3- Meme dikleştirme: Meme derisi, doğum ve doğum sonrası emzirme nedeniyle elastikiyetini yitirir. Meme dokusu, eski dik formumu kaybeder, meme başları doğum önceki şekline göre daha aşağı noktaya iner. Hamilelik ve emzirme sonucunda sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi için meme dikleştirme operasyonu yapılır.
4- Vajina daraltma (normal doğum sonrası): Normal doğum sırasında zorlamalar, gereksiz ve dikkatsiz açılan epizyotomiler (normal doğum sırasında vajinayla anüsün arasının kesilmesi) ve sonrasında atılan özensiz dikişler, doğum sayısının fazla olması, iri bebek doğurmak veya yaşın ilerlemesi, vajina kaslarının elastikiyetini kaybetmesi vajinanın genişlemesine neden olur. Bu tür bir sorundan vajina daraltma estetiği ile kurtulmak mümkün.
En çok hangi operasyon için başvuruluyor?
Liposuction, doğumdan sonra kadınların başvurdukları estetik operasyonların başında geliyor. Karın germe, meme dikleştirme ve vajina daraltma operasyonları da sıklıkla başvurulan operasyonlar arasında yer alıyor.
Operasyonlardan sonrası iyileşme süreci
Karın germe operasyonundan sonra karın bölgesindeki dikiş hattında gerginlik oluşturmamaya dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden operasyon sonrasında hastalara birkaç gün, yürürken biraz eğilmeleri, karın gerilecek şekilde dik pozisyonda yatmamaları önerilir. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında ise hastaların, birkaç gün sporcu sutyeni şeklinde elastik bir sutyen kullanmaları gerekir. Hasta bu operasyon sonrasında birkaç gün içinde normal hayatına dönebilmektedir.
Liposuction sonrasında ise ameliyat yapılan bölgeye 2-3 hafta süreyle esnek korseler giydirilir. Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarından sonra ortalama 2–3 gün arayla pansuman yapılır, yaklaşık 12. günde de dikişler alınır. Operasyon sonrası görülen morluklar da ortalama 3 ilâ 4 hafta içinde tümüyle kaybolur, ödem ve şişlikler de 2-3 ay içinde tamamen geçer.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.