Dünyayı Daha Net Görmek İstemez Misiniz?

15.10.2012
28
Dünyayı Daha Net Görmek İstemez Misiniz?

Dünyayı Daha Net Görmek İstemez Misiniz,Kazım Devranoğlu, Göz Doktoru, katarakt,diyabet,siyah lekeler,fako,genel anestezi,lokal anestezi,gözde kaymaNet göremiyorsunuz, baktığınız yerde siyah leke beliriyor ve renkler soluk, gözlük numaranız aniden değişti. Muhtemelen gözünüzde katarak hastalığı var.

Endişeye gerek yok, çünkü gelişen ameliyat teknikleri ve mercek teknolojileri ile katarakt artık kısa sürede başarıyla tedavi edilebiliyor.

 

Prof. Dr. Kazım Devranoğlu
Göz Hast. Uzm.

Katarakt yaşlılık belirtisi olup, sıklıkla 60 yaşın üzerindeki kişilerde görülür ve nadiren doğuştan da olabilir. Göze gelen darbeler, kişinin diyabet hastası olması, geçirilmiş göz içi iltihapları, bazı ilaçların (kortizon gibi) uzun süreli kullanımı da katarakt sebebidir. Kişinin gözlük numarasının aniden değişmesi, görmede netliğin bozulması, bakılan yerde siyah lekeler görülmesi ve renklerin soluk görülmesi en çok bilinen belirtileridir. Güzel haber ise günümüz teknolojisiyle artık katarakttan kurtulmak çok kolay..

Katarakt nasıl tedavi edilir?
Görme noktası üzerinde odaklanmasını sağlayan lensin saydamlığını kaybetmesi ile katarakt oluşur. Saydamlığı bozulan lens opaklaşır, rengi değişir buzlu cam gibi olur ve hastada görme ile ilgili şikayetler başlar. Hastalığının tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatta saydamlığını kaybeden opaklaşmış lens alınır ve göz içine yapay bir mercek yerleştirilerek hastanın tekrar iyi görmesi sağlanır. Ameliyatta kullanılan teknik ise bugün tüm dünyada yaygın olarak uygulanan FAKO (Fakoemülsifikasyon) yöntemidir. Gözün içine 3 mm’lik kesi yapılarak girilen ve yüksek teknolojiye sahip Fakoemülsifikasyon cihazının yaydığı ses dalgaları ile gözün içindeki opaklaşmış mercek parçalanır, dışarıya emilir. Ardından hastanın gözünde ömür boyu kalacak olan yeni bir mercek, göz içine yerleştirilir. Tüm ameliyat çok ufak bir kesiden yapıldığından göze dikiş koymak gerekmez. Ameliyat sırasında anestezi olarak damla ile gözün uyuşturulması kullanılmaktadır. Gereken hastalarda genel anestezi veya lokal anestezi (iğne ile gözün uyuşturulması) de tercih edilmektedir. Ameliyat ortalama 15-20 dakikada tamamlanmaktadır.
Ameliyat sonrası gözlüğe ihtiyaç duyulur mu?
Ameliyatta göz içine konulan mercek numaralıdır. Hastanın yaşamını gözlüğe ihtiyaç duymadan sürdürebilmesi için bu merceğin numarası özel cihazlarla saptanır. Ameliyatta kullanılan mercek sadece uzak numarası olan standart bir mercek ise hasta uzak gözlüğüne ihtiyaç duymadığı halde yakın okuma gözlüğüne ihtiyaç duyar. Eğer kullanılan mercek multifokal (uzak yakın bir arada) ise ameliyat sonrası hasta yaşantısını gözlük kullanmadan sürdürebilir.
Kataraktı olmayan ama uzak ve yakın görme problemi olan 45 yaş üzerindeki yüksek hipermetrop kişilere de refraktif lens değişimi operasyonuyla aynen katarakt ameliyatında olduğu gibi multifokal göz içi lens takılabilir. Multifokal lens takılan hastaların yüzde 80’i günlük işlerini gözlüksüz yapabilir.
Doğumsal katarakt nedir ve nasıl teşhis edilir?
Doğumsal katarakt, doğumdan itibaren görülen, lensin tek veya çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesi ve opaklaşmasıdır. Doğuştan olan kataraktlar, annenin gebelik sırasında geçirdiği enfeksiyonlara, kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi hiçbir nedene bağlı olmadan da oluşabilmektedir. Bir göz bebeğinin diğerinden farklı renkte (beyaz) olması veya gözde kayma (şaşılık) doğumsal kataraktın belirtisi olabilir. Bebeklerde bu belirtiler görüldüğü zaman hiç zaman kaybetmeden göz uzmanına başvurulmalıdır.
Doğumsal katarakt nasıl tedavi edilir?
Doğumsal katarakt, görmeyi engelliyorsa ve özellikle tek taraflı ise tanı konulur konulmaz en kısa sürede ameliyat edilmelidir. Ameliyat tıpkı erişkinlerde olduğu gibi FAKO yöntemiyle yapılmakta ve yaş uygunsa göz içine katlanabilir mercek yerleştirilmektedir. Doğumsal kataraktın tedavisinde en önemli bölüm ameliyattan sonra yapılacak olan göz tembelliği ile mücadele bölümüdür. Bu bölümde aile-hekim işbirliği çok önemlidir. Eğer bu işbirliği yapılamazsa erken yapılan ameliyatın hiçbir faydası olmaz. Doğumsal katarakt ameliyatı sonrası, yapılan ameliyatta mercek konulup konulmamasına bağlı olarak çocuğun gözlük veya kontakt lens kullanması gerekebilir.
Hastalar nelere dikkat etmeli?
Katarakt ameliyatı kullanılan teknik ve malzemelerin gelişimiyle birlikte artık günümüzde hiç korkulmadan olunacak kısa süreli bir tedavi şekline gelmiştir.
Ancak başarılı bir katarakt ameliyatını etkileyen unsurlar konusunda dikkat etmek gerekir. Temel olarak katarakt ameliyatının başarısını etkileyen 3 önemli unsur vardır: Kurumun teknolojik ve hijyen altyapısı, hekimin deneyimi ve kullanılan malzemelerin kalitesi. Bu üçlü tamamsa korkacak bir şey yok demektir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.