Ebola Virüsü Grip Gibi Bulaşıcı Değil

Ebola Virüsü Grip Gibi Bulaşıcı Değil

ebola-virusu-grip-gibi-bulasici-degilEbola virüsü hastalığının, doğadaki kaynaklarının belli coğrafi bölgelerle sınırlı olması ve insandan insana solunum yoluyla bulaşmamasından dolayı gripteki gibi tüm dünyayı etkileyebilecek salgınlara yol açabilme potansiyeli olmadığı bildirildi.

Prof. Dr. Faruk Aydın

Mikrobiyoloji Uzmanı

Son ebola salgını Aralık 2013’te Gine’den başlamış, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone’ye kadar yayılmıştır. 22 Ağustos 2014 itibarıyla doğrulanmış ya da şüpheli vaka sayısı 2 bin 615, ölen vaka sayısı bin 427’dir.

Hastalığın doğadaki kaynaklarının belli coğrafi bölgelerle sınırlı olması ve insandan insana solunum yoluyla bulaşmamasından dolayı gripteki gibi tüm dünyayı etkileyebilecek salgınlara yol açabilme potansiyeli yoktur. Bu virüsün doğal kaynağı kesin olarak bilinmemektedir ancak Afrika’daki meyve yarasalarının virüsün doğal kaynağı olduğu düşünülmektedir. Virüs, insanlara, bölgedeki hasta veya ölmüş infekte şempanze, goril, yarasa, maymun, antilop ve kirpiler ya da hasta insanlara ait kan, çeşitli vücut sıvıları ile temas sonucu bütünlüğü bozulmuş deri ve mukozalardan bulaşmaktadır. Virüs solunum yolu, su ya da gıdalarla bulaşmaz ancak virüsün doğal kaynağının bulunduğu bölgelerde av hayvanlarının etlerinden bulaşmalar olabilir.

Başlangıçta 38,6 derece üzeri ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ve eklem ağrısı, karın ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı olur. Ardından kusma, ishal, vücutta döküntüler, göğüs ağrısı, nefes alma güçlüğü, yutmada zorluk ortaya çıkar. Burundan, ağızdan, mide ve bağırsaklardan kanamalar olabilir. Kanama hem vücut dışındaki yüzeylerde, hem de vücut içinde mukoza, doku ve organlarda olabilir. Hastalık belirtilerine kadar geçen süre 2 ile 21 gün arasında, genellikle 8-10 gündür.

Hastalar iyileşme döneminde de bulaştırıcı olabilir. Bu süre net değildir. İyileşmiş kişilerin menilerinde virüs 3 aya kadar bulunabilir. Bu nedenle kişilerin iyileştikten sonra 3 ay cinsel ilişkiye girmemeleri ya da cinsel ilişki sırasında kondom kullanmaları önerilmektedir. Özellikle sağlık çalışanlarına, bu hastaların takip ve tedavisi sırasında, kontrol önlemlerini almadıkları takdirde yakın temas sonucu bulaşmalar olmaktadır. Hava yolu ile bulaşma kanıtlanmamış olsa da virüsün hastanın vücut sıvıları ve çıkartılarında bulunmasından dolayı damlacık yoluyla bulaşmaları engellemeye yönelik izolasyon önlemleri de mutlaka alınmalıdır. Ölümlerde cenazeye kişisel koruyucu ekipman kullanılarak temas edilmemesi gerekir. Çift ceset torbası kullanılmalıdır.

Önlemlerin de en kısa sürede alınabilmesi için en ufak olası şüpheli olguların ve kesin vakaların tanısının konması önemlidir. Belirtiler ortaya çıkmadan 21 gün içinde salgının devam ettiği Batı Afrika ülkelerine seyahat etmiş olmak, kesin ya da şüpheli vakaların kan ve vücut sıvıları ile direkt temas ve Batı Afrika’da yarasa, kemirgen veya maymunlarla temas öyküsü, ateş ve ciddi baş ağrısı, kas ağrısı, aşırı halsizlik, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, açıklanamayan kanamalar gibi klinik bulgulardan en az birinin varlığı veya sebebi açıklanamayan ölüm söz konusu olduğunda şüphelenmek gerekir.

Mecburen gideceklere bulaşma yolları ve korunma önlemleri bilgilerinin mutlaka verilmesi gerekir. Sivil havacılık açısından da sınırlarda gerekli önlemler alınmıştır. Salgının olmadığı Afrika ülkelerine seyahatlerde herhangi bir kısıtlama yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.