El Ve Ayaklarınızı Sıcak ve Nemden Koruyun!

El Ve Ayaklarınızı Sıcak ve Nemden Koruyun!

Aşırı sıcak, nem sonucu terleyen el ve ayakları, ortak kullanılan havuz, duş ve soyunma odaları önemli bir sağlık sorunuyla karşı karşıya bırakıyor: Tırnak Mantarı.  Bu nedenle yaz mevsiminin bunaltıcı sıcakları ve artan nem ayak ve el tırnaklarının bakımına ayrı bir özen gösterilmesini gerekli kılıyor.

Uzm. Dr. Lütfiye Çoban

Mantar öncelikle hasarlı tırnaklara yerleşir.  

Tırnak mantar enfeksiyonları, tırnak altında oyulma, ufalanma, kalınlaşma, renk değişikliği şeklinde kendini gösterir. Mantarlar, sağlam tırnaklardan çok hasarlı tırnaklara yerleşme eğilimindedir. Ayakları sıkıştıran küçük veya sivri uçlu ayakkabılar, bilinçsizce yapılan manikür ve pedikür işlemleri, tırnaklara gelen darbeler gibi durumlarda tırnağın yapısı bozulur ve enfeksiyonlara yatkın hale gelir.

Havuz, ortak duşlar, ılık ve nemli yerlere dikkat!

Mantarlar; özellikle ortak kullanıma açık, ılık ve nemli yerlerde yoğunlaşır. Bulaşmaya neden olan dış ortamlar genellikle havuzlar, ortak duşlar, soyunma odaları ve steril olmayan manikür ve pedikür aletleridir. Dış ortamdan bulaşmanın yanı sıra; deri üzerinde spor halinde bulunan mantarlar da uygun üreme şartlarında enfeksiyonlara neden olabilir. Bulaşmanın temel rol oynamadığı üreme şartlarına örnek olarak elleri sudan çıkmayan ev hanımları, ayakların banyodan sonra ıslak bırakılması, terleme gibi nemin ve ısının arttığı durumlar gösterilebilir.

Mutlaka dermatoloji uzmanına başvurun

Tırnak mantarı ortaya çıktığında bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Tırnak mantarının tedavisi ağızdan alınan ve tırnağın üzerine sürülen ilaçlarla sağlanır. Ağızdan ilaç tedavisi ortalama 3 ay uygulanır. Ancak tırnağın tamamen normal görüntüsüne kavuşması için yaşa bağlı olarak 9-12 ay gereklidir.

Tırnak mantarlarından korunmak için;

Ayaklarınızı ıslak bırakmayın Ayaklarınızdaki terlemeyi önleyin Tırnaklarını darbelerden koruyun Sivri topuklu, ayağınızı sıkan ayakkabılardan kaçının Ortak alanlarda terlik kullanın Ayak havlusu ve terlik gibi eşyaların şahsi olmasına özen gösterin Şahsi manikür ve pedikür seti kullanın

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.