Elektronik Sigara Çözüm Değil…

Elektronik Sigara Çözüm Değil…

Elektronik sigarayla sigaranın zararları arasında fark yoktur; çözüm sigarayı tamamen bırakmaktır. Sanılanın aksine elektronik sigara kişiyi sigaranın zararlarından kesinlikle kurtarmaz. Dünyada yılda 6 milyona yakın, Türkiye’de ise 150 bine yakın kişi sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor.

Prof. Dr. Özgür Yiğit

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi

Rahim kanserinden prostat kanserine kadar, yemek borusu kanserinden mide, bağırsak kanserlerine kadar birçok kanserin de önemli etkenleri arasında sigara bulunmaktadır Sadece kanser mi yapıyor? Hayır. Kalp hastalığı yapıyor, KOAH’a yol açıyor. İnsanlar belli bir dönem sonra akciğerlerinden dolayı nefes alamaz hale gelir. Aslında yaşam kalitesini de kötüleştirir. Sadece ölümcül hastalıklara yol açmaz. Birçok kronik hastalığın da kalp yetmezliği gibi ana nedenlerinden biri de sigaradır. Sigara içmeyenlere nazaran içenlerde kalp yetmezliği 20 kat daha fazla görülüyor. Sigara içenlerde kalp yetmezliği 20 kat fazla, akciğer, gırtlak kanserlerinin yüzde 90’ından fazlasının ana etkeninin sigara. KBB ile ilgili gırtlak kanseri ön planda olmak üzere dudak, dil, ağız içi kanserleri gibi birçok kanserin de ana nedenlerinden biri de sigaradır. Sigara dumanında elliye yakın kimyasal madde barındırır.

Gırtlak kanserinin başlıca sebebi…

Gırtlak kanserinin Türkiye’de görülme oranı diğer ülkelere göre fazladır, bu kanserin ana nedenlerinden biri de sigara kullanımıdır. Geç kalınmış gırtlak kanseri tedavisinde gırtlağı almak durumunda kalınır.

Gırtlak kanseri ses kısıklığı ya da ilerlemiş dönemlerde solunum sıkıntısıyla başlar. Bir kişi sigara içiyor ve ses kısıklığı varsa bunun hiç olmazsa 6 ayda, yılda bir kontrolden geçmesi gerekir. Nadir de olsa yutkunma zorluğuyla boğazda ağrı, kulağa vuran ağrıyla da gırtlak kanseri ilk planda kendini belli edebilir. Bir kişide ses kısıklığı olmadan da gırtlakta kanser ortaya çıkabilir. Gırtlak kanseri açısından gırtlağın alınmasına kadar gidecek, solunum yolunu baypas etmemizi gerektirecek ameliyatlara ihtiyaç duyulabilir. Özellikle geç kalmış gırtlak kanserlerinde gırtlağı tamamen alınır. Gırtlağı alınan bir kişi normal konuşmasını yapamaz. Bunun da konuşma yöntemleri, tedavileri var. Gırtlağı alınsa bile insanlar konuşabiliyor ama normal insan gibi konuşması ve nefes alması mümkün değildir.

Sigara içenlerin ağız ve burun yolu baypas edilerek, direkt nefes borusundan delik açılıp nefes alması sağlanır. Sadece bununla da kalmaz. Özellikle ileri evrelerde ameliyat olsa bile gırtlak kanseri akciğerlere, beyne yayılabilir. Kişinin hem hayat kalitesi hem de yaşam süresi iyice kısalmış ve bozulmuş olur.

Elektronik sigara, sigaradan kurtulmanın yolu değildir…

Elektronik sigara ile sigara içenler aynı etkiye maruz kalır. Sonuçta ikisi de sigara. Birisinde sulandırılmış da olsa ikisinde de nikotin, zararlı, kanserojen maddeler var. Dolayısıyla elektronik sigara, sigaradan kurtulmanın bir yolu değildir. Sigarayı bırakmadan elektronik sigarayla bunun zararlarını hafifleteyim, ondan kurtulmuş olayım’… Bunlar kişinin kendisini kandırmasıdır. Elektronik sigara kişiyi sigaranın zararlarından kesinlikle korumaz, kurtarmaz. Sigaranın zararlarından kurtulmanın yolu sigarayı tamamen bırakmaktır. Pasif içici ise de o ortamlardan uzaklaşmasıdır. Sigaradan kurtulmanın yegane yolu budur.

Sigarayı bırakmak zor değildir, sigara alışkanlığını engellemek bırakmaktan daha önemlidir. Nargile içilen yerlerde pasif içicilik daha etkin hale gelir. Nargile, sigara dışında da başka problemler oluşturabilir. Nargileyi de tütün ürünlerinden biri olarak sayıp sigaradan farklı düşünmemek lazım. Nargilenin pasif içiciliği de sigara kadar önemli ve zararlıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.