En Doğru Ruju Seçme Rehberi

17.10.2012
43
En Doğru Ruju Seçme Rehberi

Sibel TürkMakyajın son dokunuşudur ruj… Gözlerden sonra en çok dikkat çeken yere; yani dudaklara doğru renk ve doğru teknikle uygulanmış bir ruj çok çarpıcı etkiler yaratabilir… Tıpkı yanlış seçilmiş bir rujun her şeyi mahvedebileceği gibi…

Sibel Türk

Piyasada çok farklı renklerde ve farklı yapılarda yüzlerce ruj var. Matı, parlağı, fırçalısı, kalem tipi, açık rengi, koyu rengi derken kendimize en uygun ruju seçmek, tam birçok bilinmeyenli denklemdir. Doğru ruju bulmak için öncelikle yüz yapımızı tanımamız, ten rengimizi bilmemiz gerekiyor.

Yüz yapınıza, ten renginize ve dudak biçiminize en uygun ruj rengini belirleyebilmek için işte bilmeniz gereken önemli ayrıntılar…

– Saç rengi kahverengi ya da siyah, gözleri mavi veya kahverengi, ten renkleri ise koyu olanlar; kırmızı, pembe ve mor tonlarında rujları tercih etmelidir. Kahve tonları onları boğar ve sürdükleri ruj ten renklerinin içinde kaybolur gider.

– Sarışın, açık kumrallar ise; bronz, şeftali, turuncu, tarçın rengi ve kahverengi ruj kullanmalıdır. Pembe ve mor tonlar olduklarından soluk görünmelerine neden olur.

– Dolgun dudaklara sahipseniz, mat tonları tercih edin. Dudaklarınız inceyse; göz yanılsaması ile daha kalın görünmesi için, rujdan sonra dudaklarınıza mutlaka parlatıcı sürün.

– Gün içinde kullandığınız rujlarınızın yanı sıra bir de sadece geceye uygun rujlarınız olmalı. Gece kullandığınız rujlar gündüz kullandıklarınıza kıyasla daha koyu ve daha pırıltılı olmalıdır.

-Kırmızı ruj bir istisna… O, her ten rengi ve her dudak yapısı için farklı anlamlar taşır…

– Dudağınızdaki rujun ojenizle ve göz makyajınızla uyumlu olmasına dikkat edin. Dudağınızdaki ruj teninize uysa bile; ellerinizle yaratacağı zıtlık, tüm çabalarınızı boşa çıkartır.

-Dudak kalemlerini ihmal etmeyin, onlar sayesinde hem dudağınızın sınırlarını belirler hem de rujunuzu yanlış sürmek tehlikesinden kurtulursunuz. Ayrıca dudak kalemleri teninizle rujunuz arasındaki geçişi yumuşatarak ağzınıza daha seksi bir hava katar… Ama çok koyu renk kalemlerden uzak durun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.