Endoskopik Yöntem İle Daha Rahat Burun Estetiği

17.10.2012
47
Endoskopik Yöntem İle Daha Rahat Burun Estetiği

Revizyon, burun estetiğinde,Burun derisi germe,Burun derisi, germe,Burun,Burun eğrilikleri,endoskop,Burun estetiğinde endoskopik yöntem,Ahmet Karacalar,Plastik,Estetik Cerrahi ,Endoskopik Yöntem İle Daha Rahat Burun Estetiği,Endoskopik yöntemle yapılan burun estetiği ameliyatlarında kişi daha çabuk gündelik hayata dönüyor. Çağımızda aktif olan kişiler için şişliklerin çabuk geçmesi, işe çabuk dönme gibi özellikleri nedeniyle endoskopi çok avantajlıdır.

Prof. Dr. Ahmet Karacalar

Plastik-Estetik Cerrah

Burun estetiğinde neden endoskopik yöntem tercih ediliyor?
Burun estetiğinde giderek kapalı cerrahi işlemler tercih ediliyor. Kapalı işlemleri yaparken endoskopinin kullanımı modern çağın gereklerine uygun olarak daha az şişlik, hızla işe dönme ya da hızla aktif olma gibi avantajlar yaratıyor. Endoskop bir yapıyı büyüterek ekrana aktardığından işlemde milimetrik kontrol sağlanmasında yardımcı olur.  Burun estetiğinde 1 mm fark bile güzel bir burun yaratabiliyor. İnce çalışmanın bu kadar önemli olduğu bir operasyonda endoskopun kullanımı oldukça avantajlıdır.

Endoskopik yöntem nasıl gerçekleşiyor?
Operasyonda 2 mm çapında bir teleskoplarla burun içinden işlem yapılıyor.  Teleskopun ucundaki görüntü ekrana aktarılıyor. Büyütülmüş olarak ekrana aktarılan görüntüye bakarak işlem gerçekleştirilir. Görüntünün daha büyük olması anatomik yapıların korunabilmesine imkan tanıyor ve işlemin çok hassas ve özenli yapılabilmesini sağlıyor. Bu yöntem ayrıca burun gibi içinin görülmesi ve aydınlatılması zor bölgeleri aydınlatma ve gözün göremeyeceği yerleri görme şansını veriyor.

Hangi durumlarda tercih edilmesi doğrudur?
Burun eğriliklerinde, burun derisi germelerinde ve revizyon burun estetiğinde başarılı sonuçlar almaktayız.

Burun eğriliklerinde: Burnu iki ayrı havayoluna ayıran ve burun sırtına destek olan septum adı verilen yapının eğriliği, burnun dışına yansır. Bir tarafa doğru eğilmiş, “S“ yapmış ya da düzensiz burun sırtı ve ucunun burun içindeki eğriliklerden kaynaklandığı sıklıkla görülür. Burun içi eğrilikleri tam düzeltmeden yapılan burun estetiği operasyonlarında, burun tekrar eski şekline döner. Özellikle geride olan eğriliklerin görülebilmesinde ve düzeltilmesinde endoskop çok yardımcıdır.

Burun derisi germe: Yaşımız ilerledikçe alın ve kaşlar güneşin de etkisi ile düşmeye başlar. Bu yaşlarda yapılan burun estetiği operasyonlarında burun derisindeki yukarıdan gelen yığılmayı düzeltmeden yeterli sonuç alınamaz. Bunun için endoskopla saçlı deri içinden girilip düşen kaş içi ile birlikte burun derisi gerilir. Böylece onarılan iskelet üzerinde burun derisi daha kolay şekil alır.

Revizyon burun estetiğinde: Daha öne burun estetiği operasyonu geçirmiş, fakat burun sırtında düzensizliği, çıkıntıları olan kişilerde endoskop yardımlı burnu açmadan törpüleme mümkün. Burun sırtı fazla alınmış kişilerde ise yine endoskop yardımıyla burun sırtına greft eklenerek burun sırtı yükseltilebilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.