Enerji Versin Şişmanlatmasın!

15.10.2012
38
Enerji Versin Şişmanlatmasın!

Dr. Luigi GrattonDünya Sağlık Örgütü’nün salgın hastalık olarak nitelendirdiği obezite tüm dünyayı tehdit ediyor. Uzmanlar ise beslenmenin amiral gemisi kabul edilen kahvaltıda enerji veren ama yüksek kalori içermeyen beslenme tarzına dikkat çekiyor.

Dr. Luigi Gratton

Obezite küresel boyutta, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde her geçen çığ gibi büyüyen bir sorun. Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarına göre 2015’de dünyada obez insan sayısı 700 milyonu, fazla kilolu insan sayısı ise 2.3 milyarı bulacak.

Türkiye’deki rakamlar da hiç iç açıcı değil. Zira Sağlık Bakanlığı’nın araştırmaları ülkemizde de obezite görülme sıklığının gün geçtikçe arttığını gösteriyor. Bakanlığın çalışmasına göre, erkeklerde obezite görülme sıklığı yüzde 21.2, kadınlarda ise yüzde 41.5.

Obeziteyle mücadele için fiziksel aktivite kadar besinlerdeki kalori miktarının da büyük önemi var.

Düzenli yapılan ve doğru gıdalardan oluşan kahvaltının yaşam kalitesi ve kilo kontrolündeki rolü büyük. Güne enerji düzeyini koruyan tam tahıl ekmeği veya şekersiz müsli gibi kompleks karbonhidratlarla başlamak gerek. Proteinler ise daha uzun süre tok kalmaya yardımcı olur. Ancak vücut, yeterli miktarda protein alabilmek için bir bardak sütten veya bir miktar yoğurttan daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bu nedenle makro ve mikro besinleri doğru miktarda içeren bir kahvaltı yapılmalıdır.

Kilo kontrolüne yardımcı oluyor
Kahvaltı gün içinde hem zihinsel hem de fiziksel performansı etkiliyor ve aynı zamanda makro ve mikro besinleri doğru miktarda içeren kahvaltı alternatiflerinden biri de bitkisel destekli ürünler. Bu ürünlerin, kilo kontrolüne yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış ve Amerikan Gıda, İlaç Dairesi FDA tarafından onaylanmıştır.

Sağlıklı kişiler için öğün yerine geçiyor
Lionel Messi gibi ünlü sporcular da bu ürünleri kullanıyor. Bu tür ürünler ancak sağlıklı kişiler için uygundur. Ürünlerin herhangi bir yan etkisinin olmadığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle diyabet ve kanser gibi kronik hastalığı olanların ise doktorlarına danışmadan bu ürünleri kullanmamaları gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.