Ergenlerle İletişimde Motivasyonun Önemi

Ergenlerle İletişimde Motivasyonun Önemi

Ergenlik, bireyin en karmaşık olarak nitelendirebileceğimiz hem fiziksel hem ruhsal anlamda değişim ve dönüşümlere maruz kaldığı bir gelişim sürecidir. Bu nedenle ergenlik, fırtına ve stres dönemi olarak da tanımlanmıştır (DAHL). Ergenliğin denk geldiği yaş aralığı12-20 olarak belirtilse de birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Leyla Zaman

Kültür Koleji Fen Lisesi

Rehberlik ve Psikolojik Danışman

Birey yaşamı boyunca farklı gelişim dönemlerinden geçer. Belirli yaş aralıkları gelişim dönemlerini oluşturur. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş süreci olarak değerlendirilen ergenlik dönemi, bireylerin en az hasarla atlatabilmelerine destek olmak, dönemin davranış özelliklerini bilmekle mümkün olacaktır. Bireyler, çocukluk döneminde daha itaatkâr ve koşulsuz kabul aşamasındayken, ergenlikle birlikte sorgulayan, kimlik karmaşası yaşayan, ben merkezli, öfkesine engel olamayan, ebeveynleriyle çatışma yaşayan bireyler haline dönüşür. Bu dönemde bireylerin en yakınında olan anne babaların ergenlik dönemine özgü davranış özelliklerine hâkim olmaları, onlarla sağlıklı bir iletişim içine girmeleri anlamında çok önemlidir. Çünkü bu süreci doğru yönetebilen ebeveynler, çocuklarının motivasyonu yüksek uyumlu ve dengeli kişiliğe sahip bireyler olmasını sağlayacaklardır. Motivasyonu yüksek olan birey ise öz güvenli, bağımsız davranabilen, karar verme süreçlerinde inisiyatif alabilen, yaşam hedefleri olan bireyler olarak yetişir.

Ergenlerle doğru iletişim kurabilmek için öneriler:

 1. Birey olduklarını kabul edin. Aile içinde alınan kararlarda fikrini sorun.
 2. Belirli kurallar çerçevesinde kendisine ait bir yaşam alanı olmasına izin verin.
 3. Onlarla zaman geçirin, ortak paylaşımlarda bulunun.
 4. Zaman, zaman öfke kontrolünü sağlayamayabilir. Böyle durumlarda sakinleşmesini bekleyin ve problem teşkil eden konuyu paylaşın.
 5. Onları dinleyin, fikirlerine değer verdiğinizi hissettirin.
 6. Ebeveynler olarak, onlara karşı tutarlı davranışlarda bulunun.
 7. Onlara verdiğiniz değerin herhangi bir ölçüte bağlı olmadığını ve onları koşulsuz sevdiğinizi hissettirin.
 8. İlgi ve yetenek alanlarını keşfetmelerine destek olun.
 9. Her birey kendine özgüdür. Kimseyle karşılaştırmayın.
 10. Okul başarılarını ya da başarılı oldukları alanları takdir edin.
 • Başkalarının yanında uyarmayın veya nasihatte bulunmayın.
 • Ebeveynler olarak her zaman her koşulda yanlarında olduğunuzu hissettirin.

Ergenlerle, yukarıda belirtilen davranış önerilerini dikkate alarak iletişim kurduğunuzda, karşınızda sürekli çatışmalar yaşadığınız bir genç değil, mutlu, yaşam motivasyonu yüksek bir birey bulacaksınız. Mutlu ve sağlıklı geçirilen bir ergenlik, mutlu bir yetişkinliğin de temelini oluşturacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.