Erkek Kısırlığı Gün Geçtikçe Artıyor

17.10.2012
35
Erkek Kısırlığı Gün Geçtikçe Artıyor

Erkek kısırlığının başlıca sebepleri arasında; hormonal ve genetik sebepler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, doğumsal anomaliler ile çevresel ve kimyasal etkenler bulunuyor…

Dr. Hakan Özörnek

Tüm dünyada erkek kısırlığı yıldan yıla artıyor. Bunda bozulan çevresel koşullar ve değişen yaşam tarzının rolü olmaktadır. Türkiye’de erkek kısırlığı artık konuşulabilir hale gelmiştir.

Erkek kısırlığının belirtileri nelerdir?

Erkek kısırlığı genellikle belirti vermiyor. Hekimler tarafından yapılan spermiogram ile tanı konuyor. İdrar yaparken yanma ya da akıntı olmasının ön teşhis olabilmektedir. Kesin tanının iki ile yedi günlük ilişki kısıtlamasından sonra yapılan sperm testi, ultrasonografi ve doktor muayenesiyle verilebilmektedir. Ancak, spermin sayısı kadar hareketliliği ve şeklinin de önemli olduğunun hiçbir zaman unutulmaması gerekmektedir.

Erkek kısırlığının tedavisi

Erkek kısırlığının tedavisinde son yıllarda hızlı gelişmeler kaydedildiğini hatta sıfır spermle bile baba olabilme şansının olmasıdır. Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinden birinin de yumurtalık damarlarında varisleşme yani; varikosel olmaktadır. Varikosel sorunu, cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ancak, bu operasyonun sperm kalitesini biraz arttırsa bile hastanın kendiliğinden çocuk sahibi olmasına genellikle yetmediğinin ve tüp bebek tedavisi gerekmektedir.

Azospermide yani; hiç spermi olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesi atlanmamalı. Zira hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebiliyor. Sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılıyor. Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı yüzde 10 ila 15 arasında değişiyor. Spermin çok az olduğu durumlarda ise mikroenjeksiyon yönteminin tercih edilmesi gerekmektedir.

Hiç sperm hücresi bulunmayan erkekler de baba olabilir

Gelişen teknoloji, çeşitli nedenlere bağlı olarak hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerede baba olma fırsatı veriyor. Mikro TESE isimli mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkün oluyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.