Erkekler Cinsel Problemlerini Konuşmaya Çekiniyorlar

17.10.2012
44
Erkekler Cinsel Problemlerini Konuşmaya Çekiniyorlar

erkek

Cinsellik yaşamın içinde beslenmek, nefes almak kadar doğal ve olmazsa olmaz bir durumdur. İş yaşamında olduğu gibi bazen cinsellikte de kişi kendini sıkıntılı, mutsuz hissedebilir, problemler yaşayabilir. Bu bir yaşam sürecidir.

Ancak erkeklere cinsel sorunlarını konuşmak çok zor gelir, sorunlu olmayı kendilerine yediremez, kabullenemez, utanır ve tedirgin olurlar. İlişkileri gerginleştirmeden, bozmadan, yeniden yapılanamaz hale gelmeden yardımı doğru yerden, doğru kişiden ve doğru zamanda talep etmek en önemlisi ilişkiler kırılma noktasına gelmeden, aşınmadan harekete geçilmelidir.

Cinsel problemlerin yaşandığı evliliklerde zamanla cinsellikten uzaklaşılması sonucunda kişiler birbirlerinden koparlar. Aslında sorun ortaya çıktığında yapılması gereken mantıklı ve doğru adım doğru zamanda doğru çözümün aranmasıdır. Erkeklerde ortaya çıkabilecek cinsel sorunların ilk sıralarında;

 

•  “ Erken Boşalma ”

•  “ Sertleşememe Problemi”

•  “ Cinsel İsteksizlik ”

Genel olarak erkekler “Erken Boşalma ” sorunu yaşadıklarında doktora gitmekte tereddüt ederler. Cinsel sorunlarını konuşmak onlara çok zor gelir, sorunlu olmayı kendilerine yediremez, kabullenemez, utanır ve tedirgin olurlar. Bu sorunların da aynı diş veya baş ağrısı gibi uzmanla konuşarak çözülmesi gerektiğini kabullenmekte zorlanır ya da bu gerçeği bilir ama uygulamaya sokamazlar. Cinsellik söz konusu olduğunda herhangi bir problemden dolayı aldıkları diğer ilaçların yan etkilerini bile doktorlarına soramazlar. Ayıplanacağını düşünürler. Bu nedenle doktorlar verdikleri her türlü ilaçta ilaç hakkında kişiye bilgi vermeye dikkat etmelidir. Bazı tansiyon ilaçları veya psikolojik ilaçlar da sertleşme sorunları ortaya çıkarabilir. Bu durumu her doktor ilacı alacak kişiyle paylaşmalı, tartışmalı, etkileri ne zaman başlar, ne kadar sürer bütün bunları net olarak konuşmalıdır. Bu olumsuz etkinin ne kadar devam edeceği de alan kişi tarafından bilinmelidir. Bazen erkekler, erkeklik konusunda oldukça hassas oldukları için gereksiz korkular geliştirip olması gereken tedavilerini bile bu konu yüzünden bırakabilirler. Bütün bu durumlar eşine mutsuzluk, kaygı, endişe ve bilinmezlik olarak yansıyabilmektedir. Bazı doktorlar da konu cinsellik olduğunda hastalarıyla konuşmakta zorlanmaktadırlar. Konuyu açıkça dile getirdiklerinde hastalarının gözündeki saygınlıklarını kaybedeceği endişesi taşıyabilirler.

•  Erkeklerde ikinci olarak görülen cinsel sorun, “ Sertleşememe” problemidir. Bu olay bir defa olduysa bu bir yorgunluk, stres, aşırı yeme veya alkol sonucu normal olarak olagelmiş bile olsa erkek o durumda öyle bir korku geliştirir ki bu korku sonucu tedaviye gitmek veya bu konuyu doktorla konuşma yerine ilişkiye girmekten kaçınır. Her ilişkiye gireceklerinde bu ilişkide de olabilir korkusuyla hareket ettikleri için ilişkiyi başarısız kılar ve sertleşmeyi ortadan psikolojik olarak kaldırabilirler. Erkekler cinsellik konusunda psikolojik yardım almakta zorlanırlar. Cinsellikle psikolojik durum arasında doğal olan bağlantıyı kurmak onların kafasını karıştırabilir. Erkekler, bu bağlantılar açık ve net olmasına rağmen görmezden gelebilirler. Arkadaşları ya da eşi sorun psikolojik olabilir mi diye bahsettiğinde kızabilir ve sert tepkiler gösterebilirler. Hatta bu konudan dolayı arkadaşlarıyla ilişkilerini bile kesebilirler. Günümüzde hem erken boşalma hem de sertleşme problemlerinin çözümü vardır. Bu sorunun kronik hale gelmeden çözülmesi hem eşi hem de kendisinin sağlıklı cinsel hayatı yaşaması açısından önemlidir.

•  Üçüncü sık görülen erkeklere has cinsel problem “ Cinsel İsteksizliktir ”. Bu durum çoğunlukla bir depresyon sonucunda ortaya çıkabilir. Depresyon ortadan kalktığında ise cinsel isteksizlik de kendiliğinden kaybolacaktır. Bazen kişi bu durumun depresyon sonucu ortaya çıktığını bilemediği için korkar, tedirgin olur ve ne yapacağını bilemez. Bazen de depresyon zaten yaşam enerjisini düşürdüğü için kişi tedaviyi talep edecek enerjiyi kendisinde bulamayabilir.

Cinsel problemlere günümüzde çözüm bulunabilir. Burada bilinmesi gereken ilişkileri gerginleştirmeden, bozmadan, yeniden yapılanamaz hale gelmeden yardımı doğru yerden, doğru kişiden ve doğru zamanda talep etmek gerekmektedir. Bu çözüm arayışı doğru zamanda yapılabilirse aldatma gibi her iki kişiyi de üzen ve mutsuz eden, tatsız durumlar ortaya çıkmayabilir. Öncelikle bireyin sorununu tanıması, kabul etmesi ve çözümü için istekli olması gerekir. En önemlisi zamanında ilişkiler kırılma noktasına gelmeden, aşınmadan harekete geçilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.