Erkekler Neden Aldatılıyor ?

17.10.2012
92
Erkekler Neden Aldatılıyor ?

Ayhan BingölBugüne kadar aldatma ile ilgili binlerce yazı, haber okuduk ya da duyduk.. ‘Bu kadarı olmaz’ dedirten olaylar kamuoyunda kısa bir süre için suni gündem oluşturdu ardından herkes kendi yaşamına geri döndü.. Peki geri dönülen yaşamımızda acaba kaçımız aldatıyoruz veya aldatılıyoruz?  Erkekler niye ALDATILIYOR, kadınlar niye aldatıyor veya kadınlar niye aldatılıyor ?

Ayhan Bingöl
Evlilik Danışmanı

Son günlerin popüler konusu  “Erkeklerin aldatılması”. KADINLAR YILLARDIR ERKEKLERİ ALDATIYOR !!! Dolayısıyla aldatmak deyince hemen akla gelen, suçlanan ve beddualara maruz kalan erkekler sanıldığı kadar suçlu değilmiş.

Aslında sorunun temelinde kadının erkeksileşmesi yatıyor. 10 erkeğin 6’sinin doğasında bulunan aldatma yani daha çok ve değişik kadınla birlikte olma isteği erkekleşen kadın içinde artık geçerli. Kadınlar, kendini mutlu edecek, değer verecek, saygı duyacak, anlayacak birini buldukları zaman ilişki içinde unutulan duyguları kendine anımsatan erkeği tercih ediyor. Bu geçmişte de böyleydi günümüzde de böyle. Sadece zaman içinde yasal zeminin ve toplumun değer yargılarının yumuşaması, kadının da erkek gibi aldatabileceğini kabul edilir hal kazandırdığı için şimdi kadının aldatması ya da erkeğin aldatılması da toplumda konuşulur hale geldi. Aslında bu  hep var olan bir olaydı.

Eskiden erkek karısının aldattığını bilse bile bunu topluma açıklayamazdı. Katil olması, yaşamını karartması, boşanması gerekirdi üstelik boşansa bile ‘aldatıldığım için boşandım’ diyemezdi. Çünkü daha sonra sokağa çıkamaz, toplum tarafından dışlanmaktan korkardı. Kimse duymasın, bildiğini belli etmeme erkeklerde olağan bir davranıştır. Kızıyla gezmeye çıkan bir baba, kızı yarım saat alışveriş için özel izin istediğinde erkek arkadaşıyla buluşacağını bilerek izin verir. Niye ? Çünkü ya çok sevdiğini kızını cezalandırmak ya da bu olayı görmezden gelmek zorundadır. Baba bilmezlikten gelmeyi tercih eder. Evli erkekler de düzenlerinin, alışkanlıklarının bozulmasından korkarlar. Evdeki kurulu düzeni bozmak, çocuk varsa ne yapacağını bilememek olayı kabullenmesine neden olur. Kondurmamayı tercih eder. Çünkü böyle davranmak zorunda olduğunu hisseder. Boşanmaya karar verdiğinde ise gerçek ortaya çıkarılmaz. Peki bu olay erkek ruhunu nasıl yaralar? Korku, panoraya, yoğun stres, panik, vs.. ruhsal bozuklukların oluşmasına sebep olur.

Aslında evlilikleri ya da uzun süreli ilişkileri koruyan alışkanlıklardı. Tabii kısa bir süre öncesine kadar.. Yeni sosyal yapılaşmada alışkanlıklar yer değiştiriyor. Bu da hata yapma olasılığı artırıyor. Bizi koruyan alışkanlıkları kaybediyoruz. Evlilik yakın bir geçmişe kadar bizi koruyan bir alışkanlıkken şimdi artık öyle değil ve boşanmalar arttı. Kadının işe ya da yeni bir sosyal topluma girmesi orada saygı, başarı, değer, anlayış, anlaşılma, dinlenme gibi olaylarla karşılaşması ilişkisinde kaybettiklerini sorgulamasına sebep oluyor. ASLINDA DUYGU KÖKÜ ÇÜRÜK BİR BİKİYE BENZER, BAŞINDAN TUTTUĞUNUZDA KOPAR!!!  Eğer ilişkide gerçek sevgi varsa problemler çözülebilir ama yoksa ilişki zedelenir ve biter. Tabii, bir de olayın diğer boyutu var. Aldatan kadın vicdanı rahatsız olduğu için stresli, sinirli, tahammülsüz olur. Aldatan erkek ise tam aksine, gevşek, rahat ve mutludur. Çünkü onun temel sorunu daha fazla ve değişik kadındır. Yarım saatlik bir olay onun için anlamsızdır. Ama kadında vicdan duygusu geliştiği için tam tersidir. Suçluluk duygusu onu rahatsız eder. Aldatma ve aldatılma; ilişkide gerçek sevgi ve saygı olmadığı sürece yaşanacak kaçınılmaz bir olaydır.

Düşünün bir kere, 20 yıl önce sokakta sigara içen, kahkaha atabilen kadın sayısı kaçtı? Kadın sosyalleştikçe, ekonomik özgürlük kazandıkça erkeğin etrafından dönen dünyası, kendi çevresinde dönmeye başladı. Ayrıca erkeksileştiren diğer bir önemli neden; ailelerin kız çocuğu erkek, erkek çocuğu da kız gibi eşit şartlarda yetişmeye başlaması. Eskiden kadın için toplumun kabul ettiği kurallar baskıyla da olsa kız çocuğuna öğretilirdi. Çünkü kadının toplum tarafından onay ve kabul görmesi çok önemliydi. Şimdi bunlara gerek kalmadı. Kadın artık beni beğenen böyle beğensin diyebilecek kadar özgüvenini kazandı. Yetiştirici kişilerin sosyalleşmesi de bu süreci hızlandırdı. Bunlar ‘kadının aldatması’ konusunda birer öğe oluşturdu.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.