Erkeklerin Çoğunda Kadın Göğsü Var!

Erkeklerin Çoğunda Kadın Göğsü Var!

Meme büyümesi yani jinekomasti sorunu erkeklerde oldukça sık görülen bir rahatsızlık. Bu sorunun nedenleri ve çözümü hakkında yeterince bilgi sahibi olunmaması durumunda sosyal sorunların yanı sıra ciddi sağlık problemlerine de yol açabilir.

Op.Dr.Orhan Erbaş

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah 

Jinekomasti erkeklerde kadın memesini andıran görüntünün kendine güvensizlik, içe kapanma, istediğini giyememe, duruş bozuklukları, deniz ve spor ortamlarında rahat edememe gibi problemlere neden oluyor.

Yeni doğan bebeklerin ilk birkaç haftası, 14 yaşında zirve yapan puberte diye adlandırılan dönem ile 50 yaş sonrası dönemlerde meme büyümesi normaldir. Bu dönemlerin dışında kalan ve patolojik nedenlerle oluşan jinekomastiye ise özellikle dikkat edilmesi gerekir. Birçok ilaç kullanımı, yumurtalık ve böbrek üstü bezi tümörleri, hormonel bozukluklar, meme kanseri gibi nedenler açısından jinekomasti hastalarının değerlendirilmesi gerekir.

Kadın memesi görünümündeki bir erkek memesinin detaylı fizik muayenesi, radyolojik değerlendirilmesi, hastalığın seyri, kan tahlilleri ile çözüm yolunda net bir sonuca varılabilir. En basit tedavi altta yatan patolojik bir durum var ise bunun bulunup kaldırılmasıdır. Ergenliğe bağlı bir büyüme ise düzelme açısından ergenlik bitimi beklenebilir. Bunların dışında ise tek tedavi seçeneği cerrahidir. Memedeki mevcut yağ LASER yardımlı yağ alma işlemiyle etkin şekilde alınır. Ardından varsa serbest hale gelen meme bezi aynı küçük kesilerden çıkartılır. Son olarak da yine lazer ile deride sıkılaştırılır. Jinekomastinin evresine göre değişen, ancak genellikle çok küçük iki – dört kesiden yapılan işlem sonrası hızla iş, okul ve sosyal hayata dönülür. Bu işlem sonrasında hastalarda duruş bozukluğunun düzelmesi, dilediği  kıyafetleri seçebilmesi gibi faydalar da küçümsenmeyecek psikolojik artılar oluşturur.

Problemini çevresine ifade etmekten çekinme, cerrahi işlem hakkında korku gibi nedenlerle doktora gitmek yerine sporla jinekomasti problemini çözmeye çalışmanın oldukça sık görülür. Eğer gerçekten jinekomasti varsa sporla bu durumun düzelmesi söz konusu olamaz. Hatta meme altındaki kas dokusunun büyümesiyle daha da belirgin bir meme olabilir. Altta yatan olası sağlık problemlerinin de atlanmaması açısından mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.