Erkeklerin Saldırganlıkları Çocukluklarına Dayanıyor!

Erkeklerin Saldırganlıkları Çocukluklarına Dayanıyor!


Çocuklukta fiziksel ya da sözsel şiddet görenler şiddete meyilli olup ileriki yaşlarında, zayıf gördükleri ve kendisini koruyamayacak durumda olan kadınlara şiddet uygulayabiliyorlar.

Dr. Sabri Yurdakul

Psikiyatrist 

Erkekte saldırganlığın nedeninin yetiştirilme koşullarından itibaren ele alınması gerekir. Evde annesinin şiddet gördüğüne tanık olan erkek çocuğunun, kendi evliliğinde de şiddete bir tahakküm aracı olarak başvurmaktadır.

Şiddetin sadece fiziksel değildir.Psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet gibi türleri vardır. Özellikle kadın erkek ilişkilerinde şiddetin her şekli yaşanıyor ve erkeğin istediği şeyleri kadına yaptırmada şiddeti bir yaptırım aracı olarak kullanıyor.

Erkek egemen anlayış, kadını, kendine ait bir meta olarak görüyor. Çocuğumu döverim, eşim lafımı dinlemezse onu da döverim, kendi rızasıyla benimle birlikte olmazsa zor kullanarak birlikte olurum, en doğal hakkım diye düşünebiliyorlar.

Bu davranış evin sınırlarını aşıp başka insanlara yöneldiği oranda, şiddetin boyutu artıyor. Suç işlediklerinde ise yakalan, cezaya çarptırılma korkuları da ekleniyor ve kurbanı öldürüp izleri yok etme düşüncesi ölümcül sonuçları doğurabiliyor.

Neler Yapılmalıdır?

Kadına yönelik şiddet, genel şiddetin bir parçasıdır. Şiddetin toplum yaşamından çıkarılması için çocukluk yaşlarından itibaren şiddetin kötü sonuçlarının anlatılması gerekir.

Şiddetin işe yarayan bir çözüm değil, karşıdaki insanı ruhen ve bedenen yaralayan bir davranış olduğu vurgulanmalıdır. Şiddete uğrayan kişinin duygusal yaşantısının paylaşılabilmesi ve empati kurulması için şiddet mağdurlarının neler yaşadıkları dramalar ile gösterilmeli ve giderek şiddete hayır diyebilen bir toplum yetiştirilmelidir. Şiddetin ve tecavüzün bir insanlık suçu olduğu unutulmamalı, unutturulmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.