Estetiğe Karar Vermeden Önce…

18.09.2014
50
Estetiğe Karar Vermeden Önce…

estetige-karar-vermeden-once-300x200Estetik ameliyatların sıklıkla tartışılmaya başladığı bu günlerde, hastalar doğru bilgilere ulaşamayıp, mutsuz sonuçlar yaşayabiliyorlar. Estetik sadece görsel bir sonuç değil, çoğu zaman sağlığı destekleyen tıbbi uygulamadır.

Dr. Beyhan Kanmaz

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Estetik operasyona karar vermeden önce karar verilmesi gereken noktalar vardır. Bunlar:

– Öncelikle ne istediğinize karar veriniz.

– Sonra kendinize ve beklentilerinize uygun bir estetik cerrahi merkezi seçiniz.

– İsteklerinizi net bir şekilde ifade ediniz. Doktorunuzun önerilerini dikkatle dinleyiniz.

– Görüş birliğine vardıysanız ve kafanızda soru işareti kalmadıysa en az 2 kez daha hekiminizle görüştükten sonra kararınızı veriniz.

– Soru işareti varsa kendinize biraz süre verip, tekrar düşünüp, tekrar araştırınız.

-Operasyona karar verdiğinizde ise önce kendinize sabırlı olacağınıza ve söylenenleri tümüyle yapacağınıza söz veriniz.

Plastik cerrahinin hangi yönüne güvenmeliyiz?

Plastik cerrahi uygulamaları, sadece cerrahi uygulamalar olarak kalmayıp; kişinin ruhsal, sosyal, fiziksel ve fizyolojik hayatını derinden etkiler. Uygun tedavi ve uygulamalar, uygun koşullar ile uygun zaman birlikte olmadığında istenilen sonuca ulaşılamayabilir. Tüm bu koşulların uygun olup olmadığı hasta doktor görüşmelerinde değerlendirilip birlikte karara varılır. Hastaların doktor ve uygulama tercihleri kadar doktorun da uygulama önerilerine gereken önem verilirse sonuç daha sağlıklı olur.

Türk plastik cerrahları dünya genelinde nasıl tanınıyor ve siz nasıl bilinsin istersiniz?

Tıp Fakültelerimiz, geleceğin hekimlerini çok donanımlı yetiştirdiler ve yetiştirmekteler. Türk hekimleri birçok branşta dünya çapında başarılara imza attılar, atıyorlar. Plastik cerrahide de dünya tarihinde ilk kez yapılan başarılı operasyonlarla tıp tarihine geçmektedirler. Günümüz dünya teknolojisini yakından takip eden Türk cerrahları, birçok ülkede referans olarak gösterilmekteler. Yapılan uygulamaların doğruluğu, verilen hizmetin kalitesi, koşulların uygunluğu dünya çapında kabul görerek, Avrupa ülkeleri ve çevre ülkelerden hastalar hekimlerimize gelmektedir.

Estetik operasyonlardan neden korkuyoruz ve niçin korkmamalıyız?

Estetik uygulamalar dış görünüm üzerinde etkili olduğu için, sonuç çok göz önündedir. Fiziksel görünüm birdenbire değişebilir. Bu değişim kendimiz ve çevremiz tarafından kolayca kabul edilemeyebilir. Uygulamalardan istenilen sonucun alınması zaman gerektirdiğinden yeterli sabır gösterilemeyebilir. Çevremizde gördüğümüz, duyduğumuz bazı komplikasyonlar karar vermemizi zorlaştırabilir. Olumlu sonuçlar genellikle konuşulmazken olumsuz uygulamalar, eksik ve yanlış olarak hızla kulaktan kulağa yayılabilir. Tüm bunlar estetik uygulamalara kuşku ile bakmamıza neden olabilir. İyi sonuç alabilmek ve korkulardan sıyrılabilmek için hasta – doktor işbirliği çok önemlidir.

İnsanın görünümünü çok değiştiren “Göz Kapağı” operasyonunun püf noktaları nelerdir?

Göz kapakları, yüzümüzün en göze çarpan organlarındandır. 45 – 50 yaşından sonra vücutta gevşemeler artar, göz kapaklarında da sarkmalar başlar. Bu sarkmalar estetik olarak rahatsız edebileceği gibi, görüş alanını daraltarak görme bozukluklarına da yol açabilir.

Uygulama süresi yaklaşık 1 saattir. Operasyon öncesi sistemik hastalık var ise takip edilmeli, 15 gün süreyle aspirin veya kan sulandırıcı alınmamış olması gerekir. Sonrasında oluşabilecek şişlik ve morluklar nedeniyle birkaç gün evde istirahat gerektirir. Yaklaşık bir ay kadar güneşten korunma önemlidir. Tekrarlanma riski derinin yapısına bağlıdır. Normal bir deride risk minimum olabileceği gibi, daha az elastik derilerde 10 yıl kadar sonra sarkma başlayabilir.

Yüz güldürücü sonuçlar alınması, kolay uygulanabilir olması ve komplikasyon azlığı nedeniyle çok sık yapılan ve birçok plastik cerrahın da kendisi için bile tercih ettiği bir operasyondur.

Bazı ülkelerde estetik için kredi alınması uygun mudur?

Dünyanın bir çok ülkesinde estetik tedaviler için “kredi” alınabiliyor. Tıbbi kredi veren kurumlara başvuruyorsunuz, operasyonunuz için gereken meblağı, kurum sizin adınıza doktorunuza ödüyor. Ardından siz anlaştığınız vadede kuruma pey der pey ödeyebiliyorsunuz. “Estetik bir haktır ve finansmanı da kolaydır” yaklaşımında olan kurumlar “gizliliğe” de büyük önem veriyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.