Estetiğe Ruhsal ve Bedensel Hazırlık

22.11.2013
46
Estetiğe Ruhsal ve Bedensel Hazırlık

estetige-hazirlik_surecleriGünümüzde giderek yaygınlaşan estetik operasyonlar yavaş yavaş hepimizin hayatına bir köşesinden giriyor. Ancak bu tür işlemlerden istenen sonuçları elde edebilmek için hem beklentilerimizi ve ruhsal süreçlerimizi, hem de bedenimizi yapılacak işleme hazırlamamız gerekiyor.

Op. Dr. Metin Kerem

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

Estetik operasyonlarda başarı, büyük oranda işi yapan cerrahla ilgili olmasına rağmen hastanın alacağı kimi önlemler de başarıda büyük rol oynuyor.

Ruhsal Hazırlık Süreci

Estetik operasyonları aklından geçiren kişilerin öncelikle bunu gerçekten isteyip istemediğini netleştirmesi gerekir. Bu süreçte unutulmaması gereken nokta bu kararı kişinin tek başına vermesi gerektiğidir. Spekülasyona bu kadar açık bir konuda çevredeki insanların kulaktan dolma bazı bilgilerle kafa karışıklığı yaratmasına izin vermemek gerekir. Doğruları duyabileceğiniz en yetkili ağız, güvendiğiniz plastik cerrah(lar)tır. Unutmayın ki bu işi hiç kimse onlar kadar iyi bilmiyor.

Estetik operasyonlar öncesinde hastanın operasyondan ne beklediğini net olarak ortaya koyması gerekir. Bu beklentiler, operasyon öncesi görüşmede doktorla enine boyuna tartışılarak ameliyatın bu istekleri ne ölçüde karşılayacağı kesin olarak anlaşılmalıdır. Beklentilerle vaatlerin buluşmadığı bir görüşmeden çıkan bir operasyon kararı hüsranla sonuçlanacaktır.

Beklentilerinizi Fiziksel Sınırlarla Sınırlamak

Estetik ameliyatlar fiziksel bir sorunu çözer ve buna bağlı olarak bir özgüven aşısı yapar. Ancak var olan duygusal problemlerin çözümünü bu tür bir operasyonda aramak yanlıştır. Estetik ameliyatlar, güçlenen bedensel algıyla kişinin daha güzel ve iyi hissetmesi için yapılır. Burada vaat edilen, daha güzel bir buruna, daha düzgün bacaklara, daha küçük bir göbeğe, ya da daha dik göğüslere sahip olmanın ötesinde bir şey olmamalı ve bu çizgiyi çok iyi çekmek gerekir.

Bedensel Hazırlık

Estetik operasyonlar hiçbir zaman acil olan işlemler değildir, bedenen sağlıklı olarak bu operasyonlara girmek gerekir. Kişinin doktora kendisini detaylı bir şekilde anlatması önemlidir. Cerrahinin küçüğü büyüğü yoktur. En ufak bir cerrahi girişimden önce dahi sizin için önemsiz bile olsa bildiğiniz tüm tıbbi sorunlarınızı, daha önce geçirdiğiniz büyük-küçük her türlü ameliyat ve benzeri girişimi, bunlarla ilgili yaşanan sorunları, gördüğünüz tedavileri, kullandığınız tüm ilaçları, allerjik durumlarınızı, alışkanlıklarınızı vs. doktorunuzla paylaşmalısınız. Ameliyattan iki gün önce alınan bir tek aspirin bile yapılan cerrahi işlemi çok çok zorlaştırabilir. Siz bildiğiniz her şeyi anlatın, bırakın neyin önemli neyin önemsiz olduğuna doktorunuz karar versin. Genel anestezi ile yapılacak cerrahi işlemlerden önce genellikle 6 saatlik açlık gerekiyor. Bu süre boyunca su bile içmek yasak. Operasyon günü sabah rahatlatıcı bir banyonun ardından erken saatte hastanede olmak gerekiyor ki gerekli testler zamanında yapılabilsin. Hastaneye gelirken tercihen hafif kıyafetler giymek ve makyajsız olmak gerekir. Eğer daha önceden yapılan tetkikler varsa (ultrason tomografi vb.) bunların da sonuçlarını yanınızda bulundurmak önemli. Operasyon öncesinde sizi uyutacak olan anestezi doktoru ile de bir görüşmeniz olacak. Sağlık durumunuzla ilgili bilgileri yine tüm detaylarıyla onunla da paylaşmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.