Estetik Ameliyatların Mevsimi Var mı?

17.10.2012
46
Estetik Ameliyatların Mevsimi Var mı?

Prof. Dr. Mehmet Oğuz Yenidünya Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Dr. Mehmet Oğuz Yenidünya, Estetik Ameliyatların Mevsimi Var mı, plastik cerrahi, kadın güzellik, burun ameliyatıİlkbahar da gitti ve yaz geldi. Yaz da yerini sonbahara bırakacak. Derken kış gelecek. Böylece mevsimler birbirini kovalayacak. Eskiden beri kovaladıkları gibi…

Prof. Dr. Mehmet Oğuz Yenidünya              Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Mevsimler, ya da dört mevsim dünyanın her yerinde var olan ve tecrübe edilen şeyler değil.    Söz konusu olan ülke Avustralya olunca mesela,  mevsim kavramı 4 den 6’ya,  hatta 8’e çıkabiliyor.  Tropikal bazı bölgelerde yağmurlu ve kurak mevsim diye sadece 2 mevsimden söz edilebiliyor. Geleneksel Çin takvimi 24 mevsimden söz ediyor.
Anlaşıldığı üzere ülkemizde zaman zaman ciddi bir soruymuş gibi telaffuz edilmeye çalışılan, ‘’hangi mevsimde hangi ameliyatı olmak uygun?,  ya da uygun değil? ‘’ gibi soruların pek aslı esası yok.
Ameliyatlar çeşitli hastalıklara yöneliktir. Tedavileri ameliyatla yapılabilen hastalıklar genel olarak mevsim gözetmiyorlar.   Kışın grip oluyoruz; yazın ishal oluyoruz ama hemen her mevsimde apandisit olabiliyoruz ve apandisit tedavisi için yapılan apendektomi ameliyatının böylece mevsim tercihi olmuyor. İnsanlar  barsak kanserine yakalanıyorlar ve bunun için barsaklarının  çıkarılması gerekiyor, bu ameliyat için de özel bir mevsim tercihimiz olamıyor. Yaz, kış demeden hemen her mevsimde yaşlı insanların kalça kemiklerinde kırık ortaya çıkabiliyor ve  bunun ameliyatı da mevsim gözetmiyor. Anormal adet kanaması ile doktora giden yaşlı bir bayana doktoru rahim ve yumurtalıkların alınması ameliyatını hemen her mevsimde önerebiliyor.
Estetik cerrahi söz konusu olduğunda nedense bu soru hemen getirilip çok haklı bir soruymuş, soran da bu konuda çok bilgiliymiş gibi o beylik soruyu soruyorlar: “yazın mı burun ameliyatı olmak iyi, kışın mı?”.
Her zaman iyi… Her zaman. Değilse plastik cerrahi uzmanları mevsimlik işçi gibi olurlardı. Oysa onlar her mevsim ve her gün çok çalışmak ve çok meşgul olmak istiyorlar.
İçinizden birileri çıkıp bana karşı durabilir ve diyebilir ki: “iyi ama mesela deriyi gençleştirmeye yönelik, dermabrazyon ve piiling gibi ameliyatları yazın yapmak sakıncalı olmaz mı?”. O zaman ben de size şunu sorayım, Avustralya’da dermabrazyon olmak isteyenler bu işlem için her defasında Norveç’e mi gitmek zorunda kalıyorlarmış?  Kendi bilgilerime göre Avustralya’da bu ameliyatlar yıl boyunca  her zaman yapılıyor. 
Sonuç olarak, tıbbi endikasyonlu bir ameliyat her mevsimde yapılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.