Estetik Sezonunda Ne Yaptırmalı?

17.10.2012
52
Estetik Sezonunda Ne Yaptırmalı?

akın yücel,estetik operasyonlar,estetik ameliyatlar,popüler estetik ameliyatlar,estetik,estetik cerrahi,yüz germe,burun estetiği,Estetik Sezonunda Ne Yaptırmalı?Estetik Sezonunda en fazla talep gören operasyonlar ise yüz bölgesi operasyonları… Özellikle yüz germe, burun ameliyatları ve cilt yenileme en çok tercih edilen işlemler arasında değerlendiriliyor.

Prof. Dr. Akın Yücel

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Burun dâhil bütün estetik ameliyatlarda en ideal zaman sonbahar ve kış aylarıdır. Çünkü genel olarak estetik ameliyatlardan sonra cildiniz güneşe karşı hassaslaşacak ve 1-1,5 ay güneşten korunmanız gerekecektir. Bu nedenle sonbaharda yüze yönelik cerrahi işlemlerde bir artış yaşanır.

Yaz aylarında güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kaçınan herkes, plastik ve estetik cerrahi operasyonlarını özellikle sonbahar mevsiminde tercih ediyorlar. Sonbahar bütün plastik ve estetik cerrahi operasyonlarda artışın görüldüğü estetik sezonu olarak tanımlanıyor. Özellikle Ekim ayı sonrası yüz bölgesi odaklı operasyonlarda artış görülüyor. Yüz germe, göz kapağı estetiği, burun ameliyatları ve cilt yenileme işlemleri en çok tercih edilen girişimler arasında yer alıyor.

Bu aylarda en çok yapılan operasyonlar nelerdir?
Sonbahar ayları birçok operasyon için uygun dönemlerden biridir. Ancak genel anlamda daha çok yapılan operasyonlar özellikle yüz germe, göz kapağı estetiği, burun ameliyatları ve cilt yenileme operasyonlarıdır. Yaz günlerinin ardından güneş ışınlarından oldukça etkilenen cilt ve ciltte oluşan lekeler için cilt yenileme operasyonları, her daim revaçta olan estetik operasyonlar sıralamasında ilk sıralarda yer alan yüz germe ve burun estetikleri yine bu dönemde sık yapılan cerrahi müdahaleler diyebiliriz.

“Yüz germe” ameliyatı tam olarak neyi ifade eder?
Yüz germe ameliyatları ile yüzde yerçekimine ve zamana bağlı gelişen sarkmalar ve kırışıklıklar düzeltilir, oluşan hacim kayıpları yerine konur. Yüz bölgesini üst, orta ve alt olmak üzere üçe ayırıyoruz. Üst yüz bölgesinde üst göz kapağında oluşan yığılmaları cerrahi olarak düzeltiyor ve kaşta oluşan düşmeleri sıklıkla endoskopik yöntemlerle kaldırıyoruz. Orta yüz bölgesindeki sorunları ise alt göz kapağı ameliyatları ve endoskopik ya da açık orta yüz askıları ile düzeltiyoruz. Orta yüz bölgesinde yağ enjeksiyonları yine çok sık uygulanan bir yardımcı yöntem. Alt yüz bölgesinde ise çene kenarlarında ve boyunda oluşan sarkmalar hastaları tedirgin ediyor. Bunları yüz ve boyun germe işlemleri ile toparlıyoruz. Cerrahi işlemlere ilave farklı tamamlayıcı girişimler de yapıyoruz.

Tamamlayıcı girişimler nelerdir?
Yüz germe ameliyatlarında sıklıkla yağ enjeksiyonları da yapıyoruz. Bu hem kaybolan hacmi yerine koyuyor, hem de içerdiği kök hücreler sayesinde cilt kalitesini yükseltiyor. Ameliyat öncesinde ve sonrasında hazır dolgu maddeleri de uygulanabilir. Yine botoks yüz gençleştirme işlemlerinin önemli bir bileşeni. Yaşlanmış cildin üzerindeki ince kırışıklık ve lekeleri ortadan kaldımak için laser, kimyasal soyma ya da dermabrazyon işlemleri yapıyoruz. Bu tür işlemlerin mutlaka kış başında gerçekleştirilmesi gerekiyor. 

Yüz germe operasyonu kimlere yapılabilir?
İdeal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş hastalardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlar yüz germe ameliyatını tercih ediyor. Ancak farklı yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar tam veya limitli olarak yapılabiliyor.

Yüz germe ile birlikte yapılan diğer operasyonlar nedir?
Yüz germe ameliyatı ile birlikte en sık göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatlarını yapıyoruz.

Burun estetiği ve göz kapağı estetiği tam olarak nedir?
Burun estetiği, en sık gerçekleştirilen estetik ve plastik operasyonların başında gelir. Bu tür operasyonlarda önemli olan nokta hastanın yüzüne uyumlu ve daha güzel şekilli bir burun oluşturmak ve hava yolunu açarak hastanın daha iyi nefes almasını sağlamaktır. Göz kapağı estetiği ameliyatı ise daha çok 30 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış kişilerin tercih ettiği bir operasyondur.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.