Estetik Trendleri Teknolojiyle Değişiyor

17.10.2012
57
Estetik Trendleri Teknolojiyle Değişiyor

Son 5 yılda estetik eğilim, teknolojinin daha yoğun kullanıldığı daha az cerrahi girişim gerektiren, hatta cerrahi işlem gerektirmeyen ve iyileşme süreçlerinin çok daha kısa olduğu yöntemler yönünde değişti. Örneğin; klasik liposuction yerine lazer lipoliz, klasik yüz germe yerine kısa izli yüz germe daha çok uygulanıyor.

Op. Dr. Hüseyin Güner

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzm.

İnsanlar artık, kendilerini güzel hissettikçe ruhlarının da beslendiğinin farkına vardılar. Bu arada, estetik alanındaki gelişmeler ve uygulanmaya başlayan yeni yöntemler de kişilerin ilgisini çekti. Ayrıca uzman kişilerin sayısı da çoğaldı, bu da hastaların bu tür operasyonlara olan güvenini artırdı.

Estetik alanında uygulanmaya başlayan yeni yöntemler, kişilerde farkındalık oluştururken, uzmanların da artmasını sağladı. Artık daha az cerrahi müdahale gerektiren ve iyileşme süreçlerinin daha kısa olduğu yöntemler uygulanıyor. Operasyonlardan önce hastalardan öncelikle beklenen ise bedenlerinin beğenmedikleri yönlerini tam olarak değerlendirmeleri. Ameliyatın sihirli bir değnek gibi tüm problemleri çözmeyeceğini bilmeleri ve olası kötü sonuçlar ile operasyon sonrası problemler hakkında mutlaka doktordan bilgi istemeleri de bekleniyor. Dolayısıyla, estetik trendleri değişirken insanlar da daha bilinçli hale geliyor.

Son 5 yılda estetik eğilim, teknolojinin daha yoğun kullanıldığı daha az cerrahi girişim gerektiren, hatta cerrahi işlem gerektirmeyen ve iyileşme süreçlerinin çok daha kısa olduğu yöntemler yönünde değişti. Örneğin; klasik liposuction yerine lazer lipoliz, klasik yüz germe yerine kısa izli yüz germe daha çok uygulanıyor. 2011’in en çok tercih edilen ilk 10 uygulaması burun estetiği, liposuction, meme büyütme ve küçültme ameliyatları, karın germe, saç ekimi, göz kapağı ameliyatları, yüz gençleştirme ameliyatları ve kepçe kulak ameliyatları oldu. Ama genelde en sık uygulanan işlemler botox, dolgu, lazer epilasyon, lazer ve kök hücreyle yüz gençleştirme işlemleri, ultrasonografi ve radyofrekans ile yüz germe gibi ameliyat dışı yöntemler. Son 6 ayda bu işlemlerden silikonla meme büyütme işlemi yerine kök hücreden zenginleştirilmiş yağ hücresiyle meme büyütme işlemi daha çok tercih ediliyor. 20-30 yaş arası kadınlarda en sık liposuction, meme büyütme ve burun ameliyatları yapılırken, 30-50 yaş arasında göz çevresi estetikleri, meme küçültme ve dikleştirme işlemleri en sık gerçekleştiriliyor. 50 yaş ve üzeri kadınlara ise en çok yüz gençleştirme ameliyatları uygulanıyor.

Erkeklerde 20-30 yaş arası burun estetiği ve jinekomasti ameliyatları, 30-50 yaş arası saç ekimi ve göz kapağı ameliyatları, 50 yaş ve üzerinde ise en çok yüz gençleştirme ameliyatları gerçekleştiriliyor. Hastalarımızın hala neredeyse %70’ini kadınlar oluşturuyor. Yaz öncesi kadın hastaların oranı daha da artıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.