Estetikli Erkeklerin Kabusu Feminen Görünmek !

17.10.2012
112
Estetikli Erkeklerin Kabusu Feminen Görünmek !

Dr.Bahadır İmir, Plastik, Rekonstrüktif, Cerrahi, erkek estetik operasyonları, Ameliyat izi erkekleri kaygılandırıyor, erkek estetik dolgu ve botoks, burun, meme büyüklüğünün giderilmesi, kepçe kulak düzeltilmesi. 35-45 yaş arasında burun, bel ve karın yağlarının alınması, botoks ve dolgu işlemleri. 45-55 yaş arası ise göz kapağı estetiği, yüz germe ameliyatları, botoks ve dolgu işlemleri, Erkek hasta grubunda botoksu göz kenarı (kaz ayağı), kaş arası (sinirlenme ifadesini veren bölge) ve alın bölgesi kırışıklıklarını yumuşatma veya giderme, Çene veya elmacık kemiği seviyelerinde dolgu amaçlı kalıcı protezleri, göz kapağı estetiği, erkeklerde yüz germe veya gıdı düzeltme, Göbek ve bel çevresine liposuction yaptıran erkekler, erkek estetik yüz gerdirme ve burun ameliyatlarıSon yıllarda erkeklerde kadınlar kadar görüntülerine dikkat ediyorlar ve bu uğurda milyarlar harcayabiliyorlar. Hatta birçok erkek estetik operasyonlardan çekinmeden bıçak altına yatıyor.

Dr.Bahadır İmir                           

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı

Göbek ve bel çevresine liposuction yaptıran erkekler, yüz gerdirme ve burun ameliyatlarında da kadınlarla yarışıyor. Teknolojiyi takip eden erkekler şimdi neştersiz botox ve dolgu maddeleriyle genç ve diri görünmek için estetikçilerin kapısını aşındırıyor. Ancak, en büyük korkuları feminen görünmek..

“Her yaş grubunun moda esteği var”

Erkeklerde kadınlar kadar doğallığa önem veriyor. Öğle arası yemek paydosunda ya da toplantı arasında  göz çevresindeki kaz ayağı denilen kırışıklar, alın çizgileri ve mimik çizgileri için botox ve dolgu yaptırıyor. 35-45 yaş arasında burun, bel ve karın yağlarının alınması, botoks ve dolgu işlemleri. 45-55 yaş arası ise göz kapağı estetiği, yüz germe ameliyatları, botoks ve dolgu işlemleri en çok rağbet gören operasyonlardır. Kadınlar yüzlerinde çıkan ilk kırışıklıkta, erkekler ise bir gün aynaya bakıp da ‘ne kadar yorgun görünüyorum’ amma da çok kırışığım olmuş dediklerinde bize geliyorlar.

“Meme büyüklüğü sosyal fobi yaratıyor”

Türkiye’de kadında olduğu gibi erkekde de en sık yapılan estetik ameliyatının burun ameliyatıdır. Aynı seans içinde hem daha kaliteli nefes alabilen hem de görüntüsel olarak daha yüzüne oturan bir burun sahibi olmak erkek hastalarımızı da cezbediyor. Göbek ve bel çevresinin liposuction yöntemiyle kalıcı olarak inceltilmesi de ‘birçok yöntemi deneyip de sonuç alamayan’ erkekleri bizlere yönlendiriyor. Meme büyüklüğü nedeniyle sosyal sıkıntılar yaşayan hastalarımız da bu sorunu gidermek için başvuruyorlar. Senelerin getirdiği yüz yıpranmasını tazelemek amacıyla göz kapağı  estetiği, yüz germe veya gıdı düzeltme amacıyla da başvuran erkek hastalarımız mevcut. Erkek hasta grubunun estetik ameliyat öncesi karar aşamasında daha çok üzerinde durduğu yapılacak işlemin doğallık derecesi, daha açık bir dille bu işlemin kendilerine feminen bir hava katma endişesidir. Kendilerine estetik cerrahide kadın ve erkek hasta için ameliyat planlamasının farklı olduğunu anlatıp bu endişelerini giderdiğimizde, işten uzak kalma periodlarını, işlemin geri dönülemez istenmeyen sonuç bırakma riskinin olup olmadığını, alınacak sonucun ne kadar süreceğini ve elbette maddi boyutu merak ederler.

“Toplantı arası botox ve dolgu yaptırıyorlar”

Botox ve dolgu gibi işlemleri ameliyat sınıfına koymuyoruz. Bu tür işlemler ameliyathane gerektirmeyen, hastanın botox ve dolgudan 1 saat sonra bir iş toplantısına girebileceği türden küçük müdahalelerdir. Ancak elbette kendilerine göre çok ince detayları olan ve milimetrik çalışmayı gerektiren işlemlerdir. Erkek hasta grubunda botoksu göz kenarı (kaz ayağı), kaş arası (sinirlenme ifadesini veren bölge) ve alın bölgesi kırışıklıklarını yumuşatma veya giderme amacıyla yapıyoruz. Dolgu işlemleri ise yanak,burun kenarından ağız kenarına inen çizgilerde ve gözaltı bölgelerinde daha sıklıkla uygulanıyor. Çene veya elmacık kemiği seviyelerinde dolgu amaçlı kalıcı protezleri de kullanıyoruz. Kozmetik amaçlı kullanımında botoksu yüzde cilde yapışık olan ve bu nedenle kasıldığında ciltte çizgilenme yaratan mimik kaslarını felç etmek amacıyla kullanıyoruz. Bu felç sadece yapılan kasta etkilidir ve 4-6 ay arası dönemde geri dönüşlüdür. Dolgu ise vücuttan alınan hastanın kendi dokusu veya fabrikasyon hazırlanmış çok çeşitteki ürünlerden birini seçerek, kimi zaman cildin içine, çoğu zaman da cildin altına uygulanarak çöküklüğü gidermek amacıyla yapılan işlemdir.

“Ameliyat izi erkekleri kaygılandırıyor”

Estetik operasyonları erkekler medyadan çok iyi takip ediyor. Ameliyat izi erkekler için de kaygıların ilk sıralarındadır. Kadın hasta grubu ameliyat sonrası iyileşme sürecini çok merak ederken, erkek hasta grubu daha çok işin sonucunun kalitesini merak eder. 25-35 yaş arasında burun, meme büyüklüğünün giderilmesi, kepçe kulak düzeltilmesi. 35-45 yaş arasında burun, bel ve karın yağlarının alınması, botoks ve dolgu işlemleri. 45-55 yaş arası ise göz kapağı estetiği, yüz germe ameliyatları, botoks ve dolgu işlemleri en çok rağbet gören operasyonlardır. Kadınlar yüzlerinde çıkan ilk kırışıklıkta, erkekler ise bir gün aynaya bakıp da ‘ne kadar yorgun görünüyorum’ amma da çok kırışığım olmuş dediklerinde bize geliyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.