Fazla Kafein ve Stres Titreme Sebebi

Fazla Kafein ve Stres Titreme Sebebi

Vücudun değişik bölgelerinde görülebilen titreme, vücutta birbirine zıt çalışan kaslardaki kasılmalar sonucu ortaya çıkan istemsiz hareket bozukluğudur. Fazla kafein tüketimi, stres ve yorgunluğun titremelere sebep olabilir. Bunların dışında tiroid hastalıkları, şeker düşmesi, vitamin eksiklikleri gibi diğer sistemik ve metabolik hastalıklar, beslenme bozuklukları, nörolojik hastalıklar ve parkinson da titreme nedenidir.

Prof. Dr. Yaşar Kütükçü

Nöroloji Uzmanı

Titreme vücutta en çok eller ve kollarda görülür. Yorgunluk, stres, aşırı egzersiz veya nikotin titremelere neden olurken, kimi zaman da titremeler hastalık habercisi olabilir. Titremenin nedeninin mutlaka araştırılması gerekir. Esansiyel tremor adı verilen ve nedenini tam olarak bilenmeyen titremede titremeye yönelik kullanılan ve titremeyi azaltacak ilaçlar vardır. Titremenin tam olarak bir tedavisi yoktur. Titremeyi artıracak kafein ve diğer uyarıcıların azaltılması gerekir.

Beslenme bozuklukları el titremesine neden olabilir

Tiroid hastalıkları, şeker düşmesi, vitamin eksiklikleri gibi sistemik ve metabolik hastalıklar da el titremelerine neden olabilir. Bunun dışında tremorlar başka bir nörolojik hastalığı da haber verebilir. Bu nedenle devamlı titremesi olan hastalar çok geç kalmadan mutlaka bir nöroloğa muayene olmalıdır. Bunun dışında parkinson hastalığı, polinöropatiler, distoni, beyincik hastalıkları, beyin damar hastalıkları, travmalar, metabolik hastalıklar, beslenme bozuklukları, ilaç ve toksinler de titremelere neden olabilir.

Yaş ilerledikçe titreme artar

Esansiyel tremorun nedeninin tam olarak bilinmeyen, genellikle titreme dışında başka nörolojik bulgu olmayan ve toplumda oldukça sık görülen bir titreme tipidir. Genellikle ellerde ve başta görülür. Daha az olarak da ayaklarda ve hatta konuşurken seste tremor olabilir. Görülme sıklığı oldukça fazladır ve yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Türkiye’de 50 yaş üstü toplumda yaklaşık yüzde 5 oranında görülür.

El titremesi tedavisi için geç kalınmamalı

Yemek yerken, çay ve kahve içerken, yazı yazarken, bir şey taşırken ortaya çıkıyor. Kollar ve eller belli pozisyonlara gelince titreme daha çok belirginleşebilir. Bu hastalığın önemli özelliklerinden birisi de hastaların yarısından çoğunda genetik özellik olmasıdır. Başlangıçta hafif olan titremeler yıllar içinde giderek belirginleşebilir. Hastalar titreme nedeniyle bir özürlülük yaşamadığı sürece hekime başvurmaz oysa ki tedavi için çok geç kalınmamalıdır.

 Her titreme Parkinson değildir

İnsanların çoğunun titreme başladıktan sonra Parkinson hastalığı endişesi ile doktora başvurur. Titreme Parkinson hastalığında önemlidir ancak sadece titreme ile Parkinson hastalığı tanısı konulması mümkün değildir. Parkinson hastalığında titremenin yanı sıra hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertlik, yürüme ve denge bozuklukları gibi ek belirtilerle seyreder. Bunların dışında hareketle ilgili olmayan birçok bulgu eşlik edebilir.  Bu nedenle mutlaka bir nöroloğun muayene ve görüşü alınmalı, gerekirse ayırıcı tanılar ve nedenlerine yönelik tetkikler yapılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.