Gebelikte Bulantı ve Kusmayı Durdurabilirsiniz!

Gebelikte Bulantı ve Kusmayı Durdurabilirsiniz!

Kokular nedeniyle mutfağa giremiyor, yemek yiyemiyor ve su dahi içemiyor musunuz? Aşırı bulantı ve kusma ile gebeliğiniz işkenceye mi dönüştü? Aşırı bulantı ve kusmalarınızı EMDR terapisi temelli tedavi ile baskılayabilirsiniz.

Doç. Dr. Önder Kavakcı

Kadın Ruh Sağlığı Uzmanı

Her çift çocuk sahibi olmak ister. Bebek hayata anlam katar. Gebelik kadın için her ne kadar çok arzulanan bir durum olsa da başa çıkılması zor birçok stresli durumu beraberinde getirir.

Gebeliklerin yüzde 80-90’ında görülen bulantı ve kusma, bebeğin “ben geldim” deme şeklidir. Genellikle 5. haftada başlayan bulantıların 12. haftada son bulması beklenir. Ancak bulantı kusma gebeliklerin üçte birinde ise belirgin sıkıntı yaratır, bulantıya aşırı tükürük salgısı ve kuru öğürtü eşlik eder. Anne adayı yemek yiyemez, su içemez, kokulardan aşırı rahatsızlık duyar. Bu durum aşırı sıvı kaybı ve açlığa neden olduğunda ise anne adayının hastaneye yatması ve serumlarla beslenmesinin sağlanması gerekir.

Gebeliklerin yüzde 2’sinde aşırı bulantı kusma şikâyeti görülür ve gebelik döneminde en sık hastaneye yatma nedenidir. Aşırı bulantı kusma geliştiren kadınların yüzde 25’i bu şikâyet nedeniyle birden çok kez hastaneye yatmak zorunda kalmaktadır.

Sebep Psikolojik Olabilir…

Aşırı gebelik kusmasına (hiperemesis gravidarum) idrar yolu iltihapları, çeşitli enfeksiyonlar, safra kesesi, karaciğer rahatsızlıkları, tiroit (guatr) hastalıkları gibi durumlar ve psikolojik nedenler sebep olmaktadır.

Son yıllarda, psikolojik nedenlerin gebelikte aşırı bulantı kusmanın nedeni olabileceği ya da var olan durumları şiddetlendirebileceğini ortaya koyan birçok araştırma yapılmış ve tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Annenin kaygılarının azaltılmasına, rahatlatılmasına yönelik hipnoz-EMDR gibi çeşitli tedavilerin gebelik bulantı kusmasını azaltabildiği ve gebeliğin daha rahat geçmesine yardımcı olabildiği gösterilmiştir.

EMDR terapisi (göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemeyi temel alan terapi) çoğunlukla travma ile ortaya çıkan ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

EMDR ile Tedavi Mümkün
EMDR temelli bir uygulama ile gebelikte bulantı-kusma hızlı ve etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Bu yöntemle öncelikle annenin kaygılarının-stresinin azaltılması sağlanır, bulantı kusmayı tetikleyen çeşitli kokular-durumlar hedeflenir ve bu kokularla – durumlarla annelerin bulantı ve kusmasının harekete geçmesi önlenir.

EMDR terapisinin getirdiği olanaklar ile gebelerin bulantı kusmasının hafifletilmesi yanında normal doğum yapmakla ilgili korkular, gebelikte kaygı bozuklukları, depresyon doğum sonrası gelişen sıkıntılar üzerinde de çalışılabilmekte ve ilaç kullanmadan belirgin düzelmeler sağlanabilmektedir.

Ağrı Bozukluklarında da Etkili
EMDR terapisi ile kas ve eklem ağrılarını yanı sıra aşırı bitkinlik, derinleşen mutsuzluk ve yaşam kalitesinde bozulma gibi sorunları da beraberinde getiren fibromiyalji, ağrı bozuklukları, yaşamı kabusa döndüren migren ve baş ağrıları da tedavi edilebilmektedir. Tüm anne adaylarına stresten, kaygılardan, gerginlikten uzak sağlıklı bir gebelik diliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.