Genital Siğil Kansere Yol Açabilir

Genital Siğil Kansere Yol Açabilir


Amerika Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) verilerine göre, dünyada seksüel olarak aktif kadın ve erkeklerin yaşam boyu HPV ile enfekte olma olasılığı %50 den fazla. Tedavi edilmediği takdirde virüs rahim ağzı kanseri, anal kanser, mesane kanseri, ağıziçi kanseri gibi pek çok kanser türüne neden olabilir.

Op. Dr. Murad Çeltik

Üroloji Uzmanı

Cinsel yolla en sık bulaşan enfeksiyon olan Human Papilloma Virüs (HPV), tüm kadınların ve erkeklerin sağlığını tehdit ediyor. Cinsel açıdan aktif kişilerin çoğu, yaşamlarının bir döneminde HPV ile karşılaşır. 200’ün üzerinde çeşidi olan HPV, erkekte penis üzeri ve genital bölgeye, kadında dış genital organlar, vajina ve rahim ağzına yerleşir. Özellikle genital bölgede görülüyor ancak bazı tipleri anal bölgede ve oral seks sebebiyle ağız içinde de görülebilir. HPV genital siğile, kondilom denen lezyonlara ve çıktığı bölgeye göre kanser oluşumuna sebep olabilir.

Dıştan görünümü karnıbaharı andıran HPV’nin tanısı ve tipi patolojik değerlendirme ile belirlenebilir. Kadınlarda smear testi ile virüs varlığı araştırılırken erkeklerde genital bölgenin büyüteçli özel gözlükler ile değerlendirilmesi, şüpheli lezyonlardan örnek alınıp patolojik değerlendirme yapılması ile tanı koyulur. HPV virüsü ile temas eden her insana bulaşma olmayabilir fakat partnerinde genital siğil bulunan bir kişide yüzde 60-90 virüs varlığı tespit edilir.

Prezervatif Tam Koruyuculuk Sağlamıyor

HPV en sık cinsel temas ile bulaşır ancak deri teması ile bulaşması da mümkün. Genellikle vajinal ve anal, bazen de oral cinsel ilişkiyle bulaşma görülebilir. HPV sadece cinsel birleşme ile bulaşacağı ve prezervatifle HPV’den tamamen korunabileceği düşüncesi yanlıştır. Kasık, pubik, makat gibi bölgelerde lezyonların varlığında prezervatifin koruyuculuğu yoktur, cinsel birleşme olmadan sadece cildin temas ettiği durumlarda da bulaşma olabilir.

Çoğunlukla herhangi bir belirti vermediği için çoğu erkek ve kadın hiç farkında olmadan HPV ile enfekte olabilir. Cinsel ilişkiden yıllar sonra bile görülebilen HPV’ ye, tek eşli erkeklerde dahi rastlanabilir. HPV virüsü ile enfekte olan bir kişide lezyonların ortaya çıkışı 2-3 ayı alır. Lezyonlar kendiliğinden gerileyip ortadan kalkabilir. Burada belirleyici olan kişinin vücut direnci ve virüsün bulaştırıcılık gücü. Vücudun HPV’yi bağışıklık sisteminin gücü ile yenmesi ve hiçbir belirti ortaya çıkarmaması ya da sadece bulaştırıcılık özelliğinin görülmesi de mümkün.

Şüpheleniyorsanız Geç Kalmadan Bir Uzmana Başvurun

Eğer kişi genital bölgesinde siğil ya da bir lezyon olduğunu düşünüyorsa ve/veya partnerinde HPV tespit edilmişse vakit kaybetmeden üroloji veya kadın doğum doktoruna başvurması gerekir. Tedavi edilmemiş, geciktirilmiş vakalarda kanser dönüşüm riski çok daha fazla ve erken müdahale her zaman çok daha avantajlı ve hayat kurtarıcıdır. Genital siğiller cerrahi olarak alınabilirken, koterizasyon (yakma işlemi) veya kriyoterapi (dondurma işlemi ) ile ortadan kaldırılılabilir. Partnerinde HPV tespit edilen hastaların genital muayene haricinde anal bölge muayenesi hatta kulak burun boğaz tarafında ağız içi muayenelerinin yapılması gerekir. Sadece riskli kişilerde(eşcinsel erkeklerde) düzenli anal bölge muayenesi ve Pap testi (Anal smear ) önerilir.

Virüsü Tamamen Ortadan Kaldıran Bir Tedavi Yok  

HPV için etkin bir tedavi yöntemi yok. Kadında veya erkekte lezyon (kondilom ve/veya genital siğil) görüldüğünde cerrahi olarak çıkartılması, koterize edilmesi veya dondurulması gerekir. Ancak uygulanan bu işlemler sadece lezyonları ortadan kaldırır, virüsün vücuttan tamamen uzaklaşmasını sağlamaz. HPV virüsünün ağızdan alınan ilaç, aşı ve krem gibi ürünler ile vücuttan atılmasına yönelik bir tedavi yöntemi günümüzde yok fakat lezyonların ortadan kaldırılması için uygulanan yöntemler sonrası lezyonlara bir daha hiç rastlanmayabilir. Lezyonların tekrar çıkmamasında vücut direncinin oldukça önemi var.  HPV aşısı ile de cinsel birleşme yaşamamış ve /veya HPV virüsü (tip 6.11, 16, 18) tespit edilmemiş 9- 27 yaş arası kişilere koruyuculuk sağlanabilir. HPV tedavisinde amaç lezyonu ortadan kaldırmak, önleyici kremler kullanmak, vücut direncini yüksek tutmaktır.

Dikkat edilecek noktalar:

  • HPV’ nin genellikle cinsel temas ile bulaştığını ancak genital bölge cilt teması ile de bulaşma olabildiğini bilin,
  • Eşinizde veya partnerinizde HPV tespit edildiyse mutlaka üroloji ve/veya kadın doğum doktoru tarafından kontrolden geçin,
  • Cinsel olarak aktif bir kadınsanız yılda 1 – 2 kez smear testi yaptırmayı ihmal etmeyin,
  • Eşcinsel bir erkekseniz veya anal cinsel ilişkide bulunan bir kadınsanız yıllık anal muayene ve Pap testi( anal smear testi) yaptırın,
  • Genital ve anal bölgenizde kondilom tespit edildiyse Genel Cerrahi doktoru tarafından HPV açısından muayene olun
  • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmasının bulaştırıcılık ihtimalini azalttığını unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.