Genital Siğiller Kanser Riskini Artırıyor

17.10.2012
45
Genital Siğiller Kanser Riskini Artırıyor

Genital Siğiller Kanser Riskini Artırıyor, senai aksoy, genetik siğiller, kondilom, cinsellik, human papilloma virus, HPV, enfekjsiyon, vajinaÖzellikle kadınlarda ciddi sağlık problemlerine yol açan genetik siğiller (kondilom) ülkemizde de giderek daha çok görülmeye başlandı. Erkeklerin de yakalanabildiği genital siğil sorunu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. 

Dr. Senai AKSOY

Kadınlarda ve erkeklerde genital bölgede oluşan genellikle karnabahar görünümüne sahip genital siğillere Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu neden olur. Enfeksiyon bazı durumlarda birkaç bölgede, bazen de topluiğne başı kadar ufak veya 5 cm çapına ağrısız kitleler şeklinde görülüyor.
 
Human Papilloma Virus (HPV) nedir?

HPV, genital organlarda ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve condyloma acuminatum ya da kısaca kondilom adı verilen siğil biçiminde kitlelerin oluşmasına neden olan bir virüstür. Virüs bir kez vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman alevlenmelere yol açar. Bu nedenle HPV enfeksiyonu kesin tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul edilir.
 
Nasıl bulaşır?
Genital siğil cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Çok eşli kişilerde ve eşlerinde yaygındır. Virüs başka bir bireyin enfeksiyon kapmış bölgesinin (penis gibi) mukoza (ağız ve vajina gibi) ile teması sırsında bulaşır.

Genital siğil belirtileri nelerdir?
Kuluçka devresi 2 – 6 aydır. Bu devrenin ardından genital bölgede değişik sayıda ve büyüklükte kondilom (siğil) oluşuyor. Belirtiler kişiden kişiye değişir. Erkeklerde hiç belirti görülmediği de olabilir. Kadınlarda da belirti görülmeyebilir.  Ancak enfeksiyonun ilerlemesi ile birlikte  dış genital bölge, vajina ya da servikste çok ufak çaplı kitleler saptanabilir. Özellikle kadınlarda bazen anüsü ya da vajinayı tümüyle dolduran karnabahar görünümlü dev kitlelere de rastlamak mümkün olabilir. Siğilin oral (ağız yoluyla) seks sırasında bulaştığı durumlarda ağız içinde da lezyonlara rastlanabilir. HPV çok çabuk bulaşan bir virüstür. Kısa süreli teması bile bulaşması için yeterli olabilir. Genital bölgenin dış ortama açık olması nedeniyle erkekten kadına daha kolay bulaşır.
 
 Enfeksiyonun yarattığı sağlık sorunları nelerdir?
• Genital bölgede oluşan siğil hücrelerin içine yerleştiğinden hücrenin genetik yapısını etkileyebiliyor.
• Virüsün çok sayıda alt tipi mevcut. Alt tiplerden bazıları hücrelerin kendi kendine hızla ve kontrolsüzce çoğalmasına neden olabiliyor. Hücrelerin kontrolsüzce çoğalması kanser oluşumu riskini artırıyor. Serviks, vajina ve vulva kanserlerinin gelişiminde virüsün alttiplerinin çok önemli bir rolü olduğu düşünülüyor.
• Hamilelikten önce var olan ya da hamilelikle yeni çıkan siğillerin aşırı büyümesi bazen doğum kanalının tıkanmasına neden oluyor.  Bu durumda normal doğum imkansız hale geliyor.
• Doğum esnasında bebek HPV kapabiliyor. Virüsün bulaşması yeni doğanın ses tellerinde ufak kitleler oluşmasına neden olabiliyor.
 
Tanı nasıl konuyor?
Jinekolojik muayene esnasında genital organlarda kitlelerin tipik görünümü teşhis için yeterli oluyor. Bazı durumlarda tespit edilen kitlelerden biyopsi alınması gerekiyor. Ayrıca Pap Smear testi yapılması da öneriliyor. 
Genital siğil tedavisi nasıl yapılır?
Enfeksiyonunun tedavisinde amaç siğilleri en aza indirmek için kitlelerin mümkün olduğunca temizlenmesi. Bundan dolayı etkili ilaçlarla bölgesel tedavi ve büyük lezyonların koterizasyon yoluyla yakılması şeklinde tedavi uygulanıyor. Lezyonların dondurulması veya lazerle yakılması diğer tedavi yöntemleri. HPV enfeksiyonu kronik bir hastalık olduğundan tüm lezyonlar temizlense bile virüslerin hücrelerin içinde yaşamlarını sürdürdükleri ve bulaşıcılığın devam ettiği unutulmamalı.
 
Korunma yöntemleri nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda alınan yöntemler genital siğil için geçerlidir. Ayrıca etkili tek yöntemler de bunlardır. Ancak HPV prezervatif kullanıldığı halde lezyonların bulunduğu tüm bölgeleri koruyamadığından bu virüsü taşıdığını bildiğiniz kişilerle birlikte olmamak en kesin korunma yöntemi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.