Geniz Eti Çocukları Huzursuz Eder

17.10.2012
28
Geniz Eti Çocukları Huzursuz Eder

Geniz Eti Çocukları Huzursuz EderÇocuklarda ihmal edilen geniz eti problemi sinüzit, idrar kaçırma ve okul başarısızlığına kadar pek çok sorunu beraberinde getirir.

Doç. Dr. Yavuz Selim Pata
Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Horlama, ağızdan su gelmesi ve ağzı açık uyumaya neden olan geniz eti, çocuklarda işitme kaybına ayrıca dikkatli olunmaz, fark edilmeden tedavide geç kalınırsa yüz kemiklerinde gelişim bozuklularına, damak kemiği bombeleşmesine ve burun kemiği çökmesine sebep olabilir. Geri dönüşü olmadığından ihmal edilmemesi gerekir. Ayrıca geniz eti büyümüş olan çocuklar iştahsız, gece boyunca iyi nefes alıp kaliteli uyku uyuyamadıkları için de ertesi gün huzursuz olurlar.

Her insanda bulunan ve vücuda burun-ağız yoluyla girecek zararlı mikroorganizmalara karşı koruyucu sistemlerden birisi olan geniz eti, çocuklarda bazen önemli bir sağlık sorunu haline gelebilir. Bademcikler gibi bir lenf dokusu üyesi olan geniz etinin yol açtığı sorun 6 aylıktan 10 yaşına kadar çocukları etkileyebilir. Eğer bir çocuk sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor, çok sık nezle olup bademcikleri sık hastalanıyorsa veya alerjik bir bünyesi varsa geniz etinin büyümesi doğaldır. Geniz eti büyüdüğü zaman hava yolunu tıkar ve çocuk rahat nefes alamaz. Bu durum burun içi fizyolojisini ve mekanizmalarını bozar.

Horlamaya Neden Olur

Geniz eti büyümesi, çocuğu rahatsız etmesi dışında bazı hastalıkları da tetikler.

Çocuklarda horlama, ağızdan su gelmesi ve ağzı açık uyumaya neden olur. Horlama çocuklarda da aynı büyüklerdeki gibidir. Ancak geniz eti alındığı zaman horlama ortadan kalkar.

Geniz eti ayrıca kulaklarda işitme kaybına neden olabilir. Çok dikkatli olunmaz, fark edilmeden tedavide geç kalınırsa çocuklarda yüz kemiklerinde gelişim bozuklularına yol açar. Damak kemiği bombeleşir, burun kemiği çöker. Geri dönüşü olmadığı için ihmal edilmemesi gerekir.

Geniz eti büyümüş olan çocuklarda kilo problemi olur; çünkü iştahsızdırlar. Gece boyunca iyi nefes alamadıkları için kaliteli uyku uyuyamaz, ertesi gün de huzursuz olurlar. Huzursuzlukları okulda başarısızlığa neden olabilir. Bu çocuklarda konuşma bozuklukları ve idrar kaçırma da olabilir. Eğer 7-8 yaşına kadar tedavi olmamışsa sinüzit riski vardır.

Her geniz eti büyümesi ameliyat gerektirmez

Geniz eti büyümesi tedavisinde ilaç ve ameliyat seçenekleri uygulanır. Her büyüme ameliyat gerektirmez. Geniz etinde bazı mikroorganizmalar barınır. Burada oluşabilecek bir enfeksiyon durumunda dışarıdan ne kadar ilaç verilirse verilsin hastalık tamamen geçmez. İlk aşamada düzelir ama kısa süre sonra tekrarlar. Bu çocuklar ağız- burun akıntılarından kurtulamazlar. Çünkü ilaçlarla mikroorganizmaların hepsi temizlenemez. O nedenle ilaç tedavisinin etkili olmadığı durumlarda ameliyatla geniz eti alınır. Burada önemli olan ameliyat kararının ne zaman verileceğidir.

Geniz eti tanısı için en basit iki yöntem röntgen filmi ve endoskopidir. Eğer enfeksiyon varken röntgen filmi çekilirse geniz eti daha büyük çıkar ve yanıltır. Önce ilaçla iltihabın temizlenmesi gerekir. Hastalık düzeldikten en az 1 hafta sonra tekrar film çekilmelidir. Eğer bu durumda da geniz eti yine büyük çıkar ve çocuğu rahatsız etmeye devam ederse ameliyat kararı verilebilir. Ameliyat öncesi kulaklar da iyice incelenmeli ve basınç testi yapılmalıdır. Gerekiyorsa ameliyat sırasında kulağa müdahale edilmelidir.

Her büyük geniz eti ameliyatla alınacak diye bir kural yoktur. İyi bir inceleme ile gereksiz ameliyat kararı verilmemiş olur. Ancak ameliyat gerekliyse de zaman geçirilmemesi önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.