Girişimsel Radyoloji Alanında Uluslararası Başarı

Girişimsel Radyoloji Alanında Uluslararası Başarı

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Topcuoğlu gözetiminde Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen uzmanlara üst ihtisas eğitimi verilecek.

——

Avrupa Girişimsel Radyoloji Derneği (CIRSE-Cardiovascular and Interventional Radiological Society of Europe) tarafından alınan karar doğrultusunda, Avrupa’nın farklı ülkelerinden uzmanlar üst ihtisas eğitimi için Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri’ne gelebilecek. Doç. Dr. Melih Topcuoğlu gözetiminde gerçekleştirilecek eğitim programı, Avrupa Girişimsel Radyoloji Derneği tarafından fonlanacak.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Topcuoğlu, Girişimsel Radyoloji’nin, Röntgen, Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi, Anjiyografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak, hastaların tanı-tedavisinde ameliyatsız çözümler sunan bir bilim dalı olduğunu söyledi.

Ameliyatsız çözümlerin günümüzde daha sık kullanılmaya başlandığını hatırlatan Doç. Dr. Topcuoğlu, “Girişimsel radyoloji ile kadınlarda sık karşılaşılan miyomlardan uygun hastalarda kurtulmak mümkün olabiliyor. Genel anestezi olmaksızın damar içerisinden anjiyo yöntemiyle girilerek miyomları besleyen damarlar kapatılıyor. Benzer şekilde prostat büyümesine bağlı idrar sorunları yaşan hastalarda da kullanılıyor. Ameliyatsız şekilde genel anestezi, dikiş, kesik ve yara olmadan anjiyo yöntemiyle prostatın büyümesine sebep olan atardamarlara girilerek bu damarlar kapatılabiliyor. Bu sayede hastanın idrar şikayetlerinde gerileme ve prostat büyümesinde azalma sağlanabiliyor. Bir diğer çalışma alanı ise beyin damar hastalıklarıdır. Beyindeki damar baloncukları yani anevrizmalar, damar yumakları, inme gibi damar tıkanıklığı ya da baş boyun tümörlerinin damarsal beslenmesini durdurma gibi tedaviler mümkün hale geliyor. Aynı şekilde tiroid bezindeki büyüme veya nodüllerin ameliyatsız bir şekilde yakılması ya da tiroid bezi beslenmesinin damar içinden kapatılması bu tedaviler arasında yer alıyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.