Gizli Düşman Dişeti Hastalığı

14.08.2014
63
Gizli Düşman Dişeti Hastalığı

gizli-dusman-diseti-hastaligiİnsanlar dişetinin ne olduğunu bilmiyor. ‘Dişeti diye ayrı bir şey mi var’ diye soruluyor. Oysa dişeti hastalığının ağız sağlığı için gizli düşmanı olduğunu bilmek gerekir.

Dr. Özge Özöner Bal

Periodontoloji Uzmanı

Düzenli diş fırçalama ve ağız bakımı ile önlenebilen diş eti hastalıkları, belirti vermeden ilerlediği için dişlerin sallanarak kaybedilmesine dahi neden olabilir.

–         Dişeti hastalığı nedir?

Dişeti hastalıkları belirli bakterilerin yol açtıkları enfeksiyon hastalıklarıdır. Eğer erken dönemde tedavi edilmezlerse dişetlerinde çekilme, dişlerde sallantı ve hatta dişlerin kaybedilmesiyle sonuçlanabilen durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

“İki dakikada temizlik olmaz. İki dakikadan fazlası gerekli”

–         Neden oluşur?

Bu hastalıkların birinci sebebi kötü ağız hijyenidir. Yani dişlerin ve dişetlerinin plak dediğimiz bakteri birikintilerinden yeterince iyi temizlenememesidir. Bireyler genellikle diş fırçasını iki dakika ağız içinde dolaştırdıklarında dişlerinin temizlendiğini düşünürler. Ancak doğru fırçalama tekniği ve yardımcı ağız hijyen araçları kullanılmadığında her zaman yeterli ağız hijyeninin sağlanabildiği söylenemez. Plak birikiminin sonucunda dişeti hastalığı başlar ya da mevcut hastalık ilerler.

–         İnsanlar neler yapabilir diş temizliğinin tam olması için?

Hastanın genel dişeti muayenesinin ardından önce uygun fırçalama tekniğini ve daha sonra kullanması gereken yardımcı araçları belirliyoruz. Bu yardımcı araçlar diş ipi, dişler arasındaki mesafeye göre ara yüz fırçaları, sabit protez (köprü) varlığında köprü altı ipi olabilir. Bunları belirliyoruz ve klinikte hastamızla birlikte uyguluyoruz. Çünkü sadece anlatıp geçmekle hem olması gereken motivasyonu hem de doğru uygulanmasını sağlayamıyoruz.

–         Dişeti hastalığı nasıl belirti veriyor?

Dişeti hastalığı besin sıkışması ya da apse oluşumu yoksa genellikle ağrı şeklinde belirti vermiyor. Bu nedenle hastalar genellikle dişler sallanma aşamasındayken ya da kaybedildiğinde doktora başvuruyor. Dişeti hastalığının verdiği ilk ve en önemli belirti kanamadır. Kanamanın sebebi dişeti iltihabıdır. Dişlerin üzerinde biriken hastalık etkeni bakteriler belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra dişetini iltihaplı hale getirirler ve kanama o aşamadan sonra görülür. Bu süre yaklaşık olarak 2 haftadır.

–         Hastalar kanamayı gördüklerinde önlem alabilir mi?

İltihabi değişiklikler başlangıç aşamasında ise yani yalnızca dişetini ilgilendirecek seviyede ise ağız hijyeninin düzenlenmesi ile tamamen iyileşme sağlar. Hasta hijyen seviyesini iyi düzeyde tutarsa yeniden meydana gelmeyecektir.

“Kemiklerde kayıp başlar”

–         Önlem almazlarsa…

Daha uzun vadede dişetinin altında, dişleri destekleyen kemiklerde kayıplar meydana gelmeye başlar. Dişlerde sallantılar görülür ki genellikle diş hekimine bu aşamada başvurulur. Öncelikle bakterileri ortamdan uzaklaştırılır yani diş taşlarını temizlenir. Daha sonra kemik kaybının şeklini ve miktarı tespit edilir. Gerekiyorsa ileri tedavi uygulamalarıyla bireyin rahatça temizleyebileceği ve enfeksiyonun tekrar etmesini önleyebileceği bir ortam oluşturulur. Sonuç olarak da bu şekilde dişlerin daha uzun yıllar ağızda kalabilmesine yardımcı olunur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.