Glokom Hastaları İçin Yeni Umut

Glokom Hastaları İçin Yeni Umut

Halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinen glokom hastalığı, fark edilebilir belirtileri olmaması sebebiyle tıp dünyasında ‘sinsi hastalık’ olarak biliniyor. Optik görme sinirlerinin zarar görmesiyle sonuçlanan bu hastalığın tedavisinde, en son teknoloji multidiode lazer.  Tedavi yüksek etkinliğe sahip olmanın yanı sıra, göze direkt müdahale gerektirmediğinden enfeksiyon ve diğer komplikasyon risklerini de minimuma indiriyor.

Prof. Dr. Ümit Aykan

Göz Hastalıkları Uzmanı

Kalıcı görme kaybına sebep olan rahatsızlıklar arasında tüm dünyada en sık görülen hastalıklardan biri olan glokomun (göz tansiyonu) tedavisinde kullanılan en yeni teknoloji Multidiod Lazer… Glokom sıklıkla, göz içerisinde biriken sıvının boşaltılamaması ile göz içi basıncının artması ve görmeden sorumlu sinirin hasarlanması ile oluşur. Bu süreçte, kendisine özgün belirtileri olmayan bu rahatsızlık, hasta tarafından anlaşılmasındaki güçlükler sebebiyle en sinsi göz hastalığı olarak biliniyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli belirtisi görme alanının dış kesiminde gittikçe artan kararmalar olan bu rahatsızlığın erken teşhisi için düzenli göz muayenelerinin gerçekleştirilmesi büyük önem taşır.

Multidiod lazer teknolojisi ile etkin ve güvenli tedavi

Glokom tedavisinde, özellikle ilaç kullanımı ile sonuç alınamayan ve ilaç kullanamayan hastalar için çözüm: Multidiode Lazer Tedavisi… Glokom tedavilerinde ana amaç, gözün içerisinde üretilen sıvı seviyesinin düşürülmesi veya drenaj (sıvının dışarı akış) yollarının açılmasıdır. Göz içerisine damla şeklinde uygulanan ilaç tedavileri ile hastaların bir bölümünde sonuç almak ve glokomu kontrol altında tutmak mümkün. Ancak, her hasta gerek göz yapısı gerek farklı sebeplerden dolayı ilaç tedavisi için uygun değil. Bu hastalar için yeni multidiode lazer teknolojisi devreye giriyor. Multidiode lazer ile güvenli ve hızlı bir şekilde glokomun tedavisini sağlamak mümkün. Göze zarar vermeyen, yüksek etkinliğe sahip ve gözde herhangi bir kesi veya implant gerektirmeksizin çözüm sunan multidiode lazer, sık tekrarlanan ve düşük enerjide atılan lazer ‘mikrosinyaller’ prensibiyle çalışır. Bu şekilde dokuya zarar vermeden tedavi gerçekleştirilir. Etkin ve güvenli olmasının yanı sıra -uygulandığı bölge ve komşu alanlarda belirgin kalıcı hasar oluşturmaması nedeniyle tedavi ile artık hastaların çok daha büyük bir bölümüne tedavi imkânı sağlıyor.

Ağrısız ve enfeksiyon riski olmayan ve hızlı iyileşme süreci

Tedavinin ardından, hastaların gün sonuna kadar, ışığa hassasiyeti nedeniyle göz bandajı kullanılması gerekebilir. Hastaların büyük bölümü uygulamanın ardından herhangi bir acı veya sızı hissetmez. Gözde ufak kızarma veya rahatsızlık hissi oluşan kişilerde ise, bu belirtiler birkaç gün içerisinde ortadan kalkar. Düşük olsa dahi enfeksiyon riskinin önüne geçmek için, enfeksiyon önleyici ilaçlar hastalara verilir. Normal şartlarda, göz içi basınç tedavinin birkaç hafta sonrasındaki dönemde normal seviyelere iner. Tedavinin sonrasında, glokom hastalarımızın düzenli göz muayenelerine gelmeleri ve lazer uygulaması sonrası göz içi basıncının takibinin yapılması da tedavinin başarısı için önem taşıyor.

Micropulse P3 Siklolofotokoagülasyon kimlere uygulanabilir?

  • Glokom tedavisinde mevcut tüm ilaçları kullanmasına rağmen göz tansiyonu kontrol altına alınamayan hastalar
  • Göz tansiyon ilaçlarının alerji veya intolerans oluşturduğu hastalar
  • Glokom ilaçlarını sürekli olarak tedarik edemeyenler
  • Glokom ilaçlarını düzenli kullanmayan hastalar
  • Daha önceden lazer tedavisi uygulanmış ancak göz tansiyonu yeniden yükselmiş olan hastalar
  • Glokom cerrahisini fiziksel olarak tolere edemeyecek hastalar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.