Glokomun Körlüğünden Korunabilirsiniz

Glokomun Körlüğünden Korunabilirsiniz

nevbahar tamçelikHalk arasında göz tansiyonu olarak bilinen Glokom Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kişiyi etkiliyor. Belirti vermeden ilerleyen bir hastalık olan glokom, tedavi edilmediği takdirde körlük ile sonuçlanabiliyor. Glokomdan korunmak için 40 yaşından sonra mutlaka yılda bir kez göz tansiyonunuzu ölçtürün.

Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı

 

Halk arasında “karasu” veya “göz tansiyonu” olarak bilinen glokom, tedavi edilmediği takdirde görme kaybı ile sonuçlanabilen önemli bir göz hastalığı. Göz içi basıncı normalden yüksek olan kişilerde ortaya çıkan ve görme hücrelerinin kaybına neden olan glokom, her yaşta ortaya çıkabilmesine karşın 40 yaş üstündeki kişileri tehdit ediyor. Dünyada geri dönüşümsüz körlüğün ikinci nedeni olan glokomun görülme sıklığı yüzde 2 olarak belirtiliyor. Bu oran 40 yaş üstünde yüzde 5-6’ya kadar çıkıyor. Türkiye’de ise akraba evlilikleri nedeni ile bu oranın daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Son derece yaygın bir hastalık olmasına karşın Türk halkı glokom ile ilgili yeterli bilgi sahibi değil. Türkiye’de yaklaşık 1,5-2 milyon glokom hastası olduğu tahmin ediliyor. Ne yazık ki bu hastaların yaklaşık 400 bini düzenli tedavi alıyor. Glokom ikinci önlenebilir körlük nedenidir. Dünyada yaklaşık 70 milyon glokom hastası var. Glokom nedeni ile 7 milyon kişinin kör oluyor ve bunların yarısından çoğu iki gözünü de kaybediyor. Erken tanı yöntemi ile gerekli önlemler alınmazsa 2020 yılında bu oranın yaklaşık 2 misline çıkması bekleniyor.

Erken Tanı Kurtarıyor

Glokomun yol açabileceği körlükten, erken tanı ve tedavi ile korunmak mümkün. 40 yaşından sonra mutlaka yılda bir kez göz tansiyonunun ölçtürülmesi gerekir.

Glokomun neden olduğu hasarın geri dönüşü yoktur ancak düzenli tedavi ile göz tansiyonunun kontrol altında tutulabilir. Glokom yalnız göz hekimleri tarafından teşhis edilebilir. Bunun için göz tansiyonu ölçümü, görme siniri hasarının analizi, görme alanı testi ve kornea kalınlık ölçümü yapılmalıdır. Ancak sadece göz tansiyonu ölçümü ile glokom teşhisinin konmayacağının halkımız tarafından bilinmesi son derece önemlidir. Çünkü glokom demek sadece göz tansiyonu yüksekliği demek değildir. Beraberinde mutlaka tanı için ek muayene yöntemleri de yapılmalıdır. Hastalık kararını sadece göz hekimleri vermelidir..

Ailesinde Glokomlu Olanlar Dikkat

Birinci derece akrabalarında glokom hikâyesi olanlar yüksek risk taşır. Bu kişilerin gözlerinde herhangi bir problem olmasa bile erken tanı açısından düzenli olarak göz kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü bu bireylerde glokom gelişme riski ailesinde glokom öyküsü olmayanlara göre on kat daha fazladır. Diyabetli hastalarda glokom gelişme riski normal bireylere göre üç kat daha fazladır.

Ayrıca yüksek miyop veya hipermetrop kusuru olanların, göz yaralanması geçirenlerin, kortizonlu ilaç kullananların, şeker ve migren hastaları glokom riski altındadır. Uzun süreli kortizon tedavisi ve sigara kullanımının risk faktörleri ile bir araya geldiğinde glokom riskini daha da artar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.