Göz Bozuklukları Algı Gelişimini Etkiler

26.07.2014
46
Göz Bozuklukları Algı Gelişimini Etkiler

goz-bozukluklari-algi-gelisimini-etkilerOkulların tatile girmesine çok az bir zaman kaldı. Bazı çocukların karnesinde zayıf görülebilir. Karnesi zayıf gelen çocuğunuzun başarısızlığının nedeni, gözlerindeki sağlık sorunları olabilir.

Op. Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp

Göz Hastalıkları Uzmanı

Görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerdeki başarısızlıklarını, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlar. Oysaki çoğu zaman çocuk, sadece iyi göremediği için derslerinden geri kalabilir.

Öğretmenlerin ve ailelerin konuya hassas yaklaşmaları gerekir. Çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi, okurken satır atlaması, cümleleri eliyle takip etmesi, gözlerde sulanma, gözde veya başında ağrı ve dolayısıyla ödevlerini yaparken zorlanması gibi belirtilerin gözlenmesi halinde mutlaka bir göz hekimine başvurulması gerekir. Erken teşhis sayesinde göz sağlığı problemleri kolayca atlatılabilir. Göz bozukluğunun hafife alınmaması gerekir. Önlem alınmadığı takdirde gözde tembellik başlar. Bu durumun ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini ciddi oranda etkiler.

Kırma Kusuru Olan Çocuk Sakarlaşır

Kırma kusuru bulunan yani görme bozukluğu olan çocuklar ciddi odaklanma sorunu yaşar. Bu nedenle dikkatleri çok çabuk dağılır, agresif olabilirler, sakarca davranış gösterebilirler. Bu tip çocuklar aileleri ya da arkadaşları tarafından sakar, agresif, dikkati dağınık ya da çok hareketli olarak tanınır.

Aileler okul yaşına gelen çocuklarını mutlaka düzenli olarak göz doktoruna götürmelidir. Bu sayede görme azlığı problemi, buna neden olan hastalıklar ve şaşılık erkenden tespit edilir. 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için olabiliyorsa doğumdan hemen sonra ya da 6-12 aylıkken, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.

Çocuk Hangi Belirtilerde Göz Doktoruna Götürülmeli?

 Okul başarısı düşükse,

  • Gözlerini kısarak bakıyorsa,
  • Baş ve boynunu bir yöne eğik tutuyorsa,
  • Baş ve göz ağrıları bulunuyorsa,
  • Okurken yoruluyor ya da uykusu geliyorsa,
  • Gözlerinde kayma problemi yaşıyorsa,
  • Sakarlık hareketleri sıklaştıysa,
  • Sulanma, kızarıklık, çapaklanma varsa,
  • Kapaklarda veya gözlerde şekil bozuklukları bulunuyorsa,
  • Okulda tahtayı iyi göremiyorsa, okurken ve ödev yaparken zorlanıyorsa çocuk doktora götürülmeli.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.