Göz Muayenesiyle Hastalıkların İpuçları Saptanabilir

10.12.2012
29
Göz Muayenesiyle Hastalıkların İpuçları Saptanabilir

göz muayenesiyle hastalıkların ipuçları saptanabiliyorParkinson ve Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarının erken tanısını göz retinasını inceleyerek ortaya çıkarmak mümkün.  Bu hastalıklara karşı genetik yatkınlığı bulunanlar, yılda bir kez yapılacak göz muayenesiyle hem göz hem de sinir sistemi sağlığını garanti altına alabiliyor.

Op. Dr. Umur Kayabaşı

Nörooftalmolog

Araştırmalar, beynin pek çok işleviyle yakın ilişkisi olan retinanın, Alzheimer, Parkinson gibi sinir sistemi hastalıklarında ilk ipucunu verdiğini ortaya koyuyor. Görme siniri ve retina, beyin dokusunun devamı olduğu için, artık birçok beyin hastalığının tanı ve tedavisinde gözün model alınıyor. Bu tip hastalıkların beyinde yarattığı hasarın, göz içindeki bazı katmanlarda kendini belli ettiği gözleniyor.

Gözün arkasında yer alan retina kısmında 10 katman bulunuyor. Yapılan çalışmalar, bu katmanların belli bölümlerinde oluşan incelmelerin (zayıflamaların) Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının beyindeki sinir hücrelerinde yol açtığı hasarlara paralellik gösterdiğini ortaya koyuyor. OCT adı verilen bir cihazla yapılan retina taraması ve FAF adı verilen retina tetkikleriyle bu hastalıklar, henüz nörolojik bulgular vermeden yakalanabiliyor.

Sağlıklı kişilerde göz retinasının kalın tabakalar halinde bulunur, oysa Parkinson gibi sinir sistemi hastalıklarının ilk evresinde bulunanların retina katmanlarının hücre ölümü sebebiyle ince bir tabaka halini alır. Bu bulgular göz muayenesinde yapılan OCT testi ile yakalanıp tedaviye başlandığı takdirde hastalıkların başlamasının geciktirilebilir; hastalığın başladığı durumlarda ise daha hafif geçmesi sağlanabilir.

 

Ayrıca glokom ve sarı nokta hastalığı gibi gözde kronik sinir hasarına yol açan hastalıklarla, beyinde kronik hasar yapan Parkinson ve Alzheimer hastalıkları arasında benzerlikler saptanmaya başladı; örneğin sarı noktalığı hastalığında retinadaki lekeler içinde, Alzheimer hastalığına yol açan Beta Amiloid adlı protein bulundu.

Ailesinde kronik beyin ve göz hastalığı olanların mutlaka  yılda bir kez detaylı muayene ve tetkikleri  yaptırmaları önerilir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.