Göz Seğirmesi Hipermetropun Habercisi!

Göz Seğirmesi Hipermetropun Habercisi!

astigmat-gzo-seyirmesiGözün sık seğirmesi, gözlük kullanan kişilerde göz numarasının arttığına işaret edebilir. Ayrıca gizli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi de olabilir…

Opr. Dr. İskender Alkın Solmaz

Göz Hastalıkları Uzmanı

Göz seğirmelerinin sık aralıklarla ve uzun süre devam etmesi ciddi göz hastalıklarının işareti olabilir. Bu seğirme rahatsız edici derecede uzun süre devam ederse, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden göz doktoruna başvurulmalıdır.

Gözlük takan hastalarda göz seğirmesi göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebilir. Gözlük takan hastalarda  göz numarası düşmüş veya artmış olabilir. Kişi bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seğirme artabilir. Ayrıca göz kapağı iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında da göz seğirmeleri olabilir.

Yorulan göz, seğirir

Uzun süre bilgisayara bakmak, çok televizyon seyretmek ve kitap okumak gözü yorabilir. Göz aşırı yorulduğunda tepkisini seğirme ile gösterebilir.

Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmek,  mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmak, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmek göz yorgunluğuna bağlı göz seğirmeleri azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine doğru bastırarak masaj yapmak faydalıdır.

Hemen Doktora Başvurun!

•     Göz seğirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse,

•     Yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa,

•     Seğirme, göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir şekil alırsa,

•     Göz kapağında düşüklük olursa.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.