Göz ve Çevresindeki Cerrahi, Göz Doktorlarının Alanıdır!

28.10.2020
2.223
Göz ve Çevresindeki Cerrahi, Göz Doktorlarının Alanıdır!

Göz ve çevresine ilişkin kozmetik ameliyatlar, göz hekimlerinin çalışma alanı içindedir. Kamuoyunda oluşabilecek yanlış algılara dikkat çeken Türk Oftalmoloji Derneği TOD, Oküloplastik ve Orbita Cerrahisi olarak tanımlanan bu uygulama alanının yüzyılı aşkın süredir göz hekimleri tarafından biçimlendirildiğini aktardı.

Prof. Dr. İzzet Can

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD)

Genel Başkanı

Göz hekimlerinin göz çevresi kozmetik ameliyatlara girmesiyle ilgili kamuoyunda yanlış algı oluştu. Tüm cerrahi uygulamalar Oküloplastik ve Orbita Cerrahisi ile gerçekleştirilir.

Göz hekimlerinin ana çalışma alanlarından biri 

Oküloplastik ve Orbita Cerrahisi, tüm dünyada ve ülkemizde yüzyılı aşkın süredir göz hekimlerinin, kulak-burun-boğaz ve plastik cerrahların çalıştığı ortak alanlardır. Ancak cerrahi uygulama aslında göz hekimlerinin temel uygulama alanı içinde yer almaktadır. Bu alandaki uygulamaların en önemlileri göz hekimleri tarafından tarif edilip, tüm bilimsel literatürde pek çok örnekle belgelenmiştir.

Ne yazık ki bu konuda zaman zaman gerçeklerle örtüşemeyecek iddialar gündeme gelmekte fakat hurafeden öteye geçmemektedir. Göz hekimlerinin aldığı Oküloplastik Cerrahi Eğitimi göz hastalıkları uzmanlık eğitim müfredatında yer alır. Çalışma alanı olarak da göz çevresi kozmetik ve fonksiyonel uygulamaları içeren bir eğitim programıdır.

Ameliyatlar hastanelerde yoğun şekilde devam ediyor 

Bu konu ile ilgili ameliyatların büyük kısmı Sağlık Bakanlığı Göz Hastalıkları Eğitim Klinik ve üniversite/vakıf hastanelerinde yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca göz hastalıkları asistan eğitim programı içinde ve mezuniyet ile uzmanlık sonrası eğitim programlarında bu konu yoğun olarak yer almaktadır.

Olumsuz gelişmelere daima göz doktorları müdahale eder 

Göz çevresi ve kapaklarına yönelik yapılan ameliyatlar sadece kozmetik amaçlı değil aynı zamanda fonksiyonel amaçlarla körlüğün engellenmesi, görmenin arttırılması ve göz sağlığının korunması hedefiyle gerçekleştirilir.

İster kozmetik ister fonksiyonel amaçlı yapılsın, çıkabilecek olumsuz sonuçlarda hastalar daima göz hekimleri tarafından muayene, tetkik ve tedavi edilir. Göz çevresi haricinde yüzün herhangi bir bölgesine yapılan uygulamalarda da göz etkilenebilmekte ve bu durumda hastanın acilen bir göz hekimine yönlendirilme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.