Gözünüzü Bu 10 Hastalıktan Sakının

18.09.2013
103
Gözünüzü Bu 10 Hastalıktan Sakının

gozunuzu-bu-10-hastaliktan-sakininGüneş ışınlarının daha etkin olduğu ve yeryüzüne daha dik geldiği dönemlerde, güneşin zararlı etkileri de daha fazla olumsuz etkiye neden oluyor. Güneşin yoğun etkili ışınları insanlarda yeni rahatsızlıklar ortaya çıkarabildiği gibi, mevcut bazı rahatsızlıkların da oluşmasına yol açabilir.

Dr. Emel İffet Çolakoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Özellikle de yaz mevsiminde direkt olarak gözlüksüz bir şekilde güneşe bakmak gözdeki makula tabakasında yanıklara neden olur. Bu da sarı nokta ve katarakt gelişimine yol açar. Bu nedenle batan güneşi seyretmemek gerekir. Güneşin zararlı ışınlarından koruyan bir gözlük kullanılmasını tavsiye edilir, çıplak gözle dolaşılmasını önerilmez.

Gözünüzü Bu 10 Hastalıktan Sakının

1-Alerjik konjoktüvit: Yazın en sık görülen göz rahatsızlıklarının başında geliyor. Güneşin zararlı UV ışınları rahatsızlıkları ortaya çıkarıyor. Gözde kaşıntı, sulanma, kızarıklık, beyaz ve sulu çapaklanma şikayetleri ile başvurulur.

2-Piterjiyum: Gözde et yürümesi olarak tanımlayabileceğimiz bu hastalık kızarıklık, batma, ileriki evrelerde sekonder astigmatizma oluşturarak gölgeli görme şikayetleri oluşturur. Gözün akından renkli tabakaya doğru beyaz -bağ dokusundan zengin bir tabaka meydana gelir. Güneşin etkisiyle gözler kızarıyor, ödem oluşuyor ve bu tabaka daha da belirginleşir.

3-Kornea erozyonu: Güneşin UV ışınlarının zararlı etkisiyle gözün ön tabakasında yani kornea tabakasında noktasal erozyon oluşabiliyor ve bu da kuruma, batma, sulanma şikayetlerine neden olur.

4-Kuru göz: Kuru göz sorunu olan kişilerde, ortamdaki klimaların yarattığı olumsuz etki nedeniyle yaz aylarında şikayetler artar.

5-Arpacık (şalozyon): Sıcağın etkisiyle kirpik dibi yağlanmasında dengesizlik oluşuyor. Kirpiklerin köküne açılan yağ ve ter bezlerinin çalışması artan sıcaklıklar nedeniyle düzensizleşir. Normal bir döngüyle temizlenemez. Bu durumda arpacık dediğimiz iltihaplanmalar ortaya çıkar. Etkin tedavi edilmez ise cerrahi gerektiren kistlere (şalazyon) dönüşebilir.

6-Klima rahatsızlıkları: Sıcaklıklar arttığı için klimaları devreye sokuyoruz. Klimaların etkisiyle gözlerimiz kuruyor, enfeksiyon riskimiz artar. Ortamın kuru olması, nemin azalması da enfeksiyona yatkınlığı artırır. Bunun dışında bir de, klimalı ortamlarda yaşayan virüsler var, bunların sıklığı da artmış olur.

7- Böcek, sinek, sivrisinek sokmaları: Göz kapağında kızarıklık, şişlik ve kaşıntıya neden olur.

8-Havuz ve deniz sorunları: Havuzlar gözlerde enfeksiyona neden olabilen ortamlar. Özellikle de “psödomonas” denilen bakteri enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, herpes (uçuk) virüsü enfeksiyonları bu nedenle daha sık görülür. Sağlığın korunabilmesi için yüzücü gözlüğü takılmasını, başkalarıyla ortak havlu kullanılmamasını öneriyoruz. Ayrıca havuzlardaki kimyasal maddelerin ve deniz tuzunun etkisiyle gözde alerjik şikayetleri artırıyor, kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi şikayetler görülür. Lens kullananların havuz ve deniz ortamında lenslerini çıkarmaları gerekir. Gözde en ufak bir kızarıklık, batma olduğunda lensin takılmaması, bu tür durumlara karşı uygun gözlüğün mutlaka bulundurulması önem taşır. Yedek lens taşınması da bir çözüm olacaktır.

9-Tansiyon, diyabet kaynaklı sorunlar: Genel olarak nasıl yaz aylarında tansiyon, şekeri olanlar dışarıya çıkmasın deniliyorsa, gözde de enfeksiyonu artıran sistemik hastalıklar var ve bunlara yaz aylarında daha çok dikkat edilmesi önem taşır. Bunların başında da diyabet ve tansiyon sorunları gelir. Yaz aylarında yüksek sıcaklık ve nemin etkisiyle yeterli sıvı alınmaz ise sistemik kan basıncında iniş ve çıkışlar oluşabilir. Bu durum görmede bulanıklık-odaklanma zorluğu ve göz karaması gibi durumlar ortaya çıkarabilir. Uygun beslenme, ilaçların düzgün kullanımı, güneş ışınlarının dik geldiği saatlarde dolaşmamak gerekir.

10-Yazın makyaj yapılması: Yaz aylarında suya dayanıklı ürünler tercih edilir. Aksine bu ürünlerin tercih edilmemesi gerekir. Özellikle havuz ortamında makyajlı olmak gözde enfeksiyon ve alerji sıklığını artırmaktadır. Gece makyajının düzenli olarak çıkarılması lazım. Gözde mutlaka makyaj yapılacaksa krem far veya yumuşak, kolay temizlenebilen ürünlerin tercih edilmesi daha iyi. Yazın çok terleme olduğundan fondöten gibi kapatıcı ürünlerden uzak durulmasında yarar var. Cildi ve göz çevresini nemlendirmek yeterli olur.

Gözleri Korumak İçin Alınacak Önlemler Neler?

Yaz mevsiminde bu kadar zararlı etki oluşuyorken, gözlerin korunması da birinci derecede önem taşır. Bu önlemlerin başında doğru güneş gözlüğü seçimi gelir. Güneş gözlüğünün yüze, buruna, kulak arkasına tam oturacak şekilde seçilmelidir. Sanılanın aksine güneş gözlüğünün rengi ve koruyuculuğu arasında ilişki yoktur. Güneş gözlüğünün güneşin UVA, UVB, UVC’ye karşı koruma sağlamasının yanısıra, gözle görünmeyen kızılötesi ışınlara karşı da koruması önemli. Bu nedenle geniş çerçeveli, yandan güneş girişine engel olacak modellerin seçilmesi gerekli. Bunun dışında her yaş grubundaki kişilerin güneşe karşı gözünü koruması gerekir. Çocukların şapkalarıyla, güneş gözlükleriyle dolaştırılması lazım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.