Grip ve Nezle İçin Önleminizi Alın

Grip ve Nezle İçin Önleminizi Alın

Kış ayları yaklaşırken ani hava değişiklikleri hastalık riskini de beraberinde getiriyor. Ani hava değişikliklerinin yoğun olarak yaşandığı sonbahar- kış mevsimlerinde grip ve nezle için önlem alınmazsa üst solunum yolu enfeksiyonları artış gösterir.

Op. Dr. Pınar Korlu
Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Halk arasında grip ile karıştırılan nezle gribe göre daha hafif seyreder. Üst solunum yolunun; burun, boğaz ve soluk borusunun viral bir enfeksiyonudur. Sonbahar-kış aylarında yaygınlaşan grip ve nezle için önlem alınmazsa üst solunum yolu enfeksiyonları artış gösterir.

Kuluçka devri 1-4 gündür. Direkt temas, öpüşme veya solunum yolu ile bulaşan hastalık genellikle burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı ile başlar ve devam eder. Diğer belirtileri ses kısıklığı, öksürük, halsizlik, kas ve eklem ağrısıdır. Ateş genellikle 38°C’nin altındadır. Bu belirtiler 7-10 gün sürebilir.

Nezle ve Gripten Korunmak İçin Bu Önerileri Dikkate Alın!

Hastalık elle temasla da bulaşabilir. Bu nedenle hasta kişi bulaşmayı önlemek için sık sık ellerini yıkamalıdır. Ayrıca hasta kişi ile mümkün oldukça tokalaşılmamalıdır. Hasta sık sık kağıt mendil kullanmalı, hastanın havlu ve bardağı müşterek kullanılmamalıdır. Burun akıntısının çok yoğun olduğu dönemde hasta toplu yerlerden uzak kalmalıdır. Grip olma riskini azaltmanın bir yolu da grip aşısıdır.

Antibiyotik Kullanımının Bir Yararı Yoktur

Antibiyotikler viral enfeksiyonlarda etkili değildir. Kullanılmasının bir yararı yoktur. Antibiyotiklere ancak bakteri kaynaklı durumlar (sinüzit, orta kulak iltihabı gibi) geliştiği zaman ihtiyaç vardır. Ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler şikayetlerin azalmasında yardımcı olur. (Rutin olarak aspirin kullanılması tavsiye edilmez)

Soğuk Algınlığı Hissediyorsanız..

Ilık ve rahat ortamda bulunun ve ağır fizik aktivitelerinden uzak durun. Ateş ve diğer belirtilerin ağır seyrettiği durumda yatak istirahati yapın. Mukusu yumuşatmak, drenajı sağlamak ve kaybolan sıvıyı tekrar kazanmak için günde en az 8 bardak sıvı alın. Nemlendiriciler ve su buharı kullanılarak çevrenin nemini arttırın, çevrenin nemini arttırmak göğüs tıkanıklığının kaybolmasına yardım eder. Sigara içmek boğaz tahrişi ve öksürüğü artırır. Kesinlikle sigara içmeyin. Boğaz ağrılarını azaltmak için ılık, tuzlu su ile gargara yapın. Hastalığın şiddetini ve uzamasını önlemek için C vitamini kullanın.

Grip Aşısının Zamanıdır

Kronik kalp ve akciğer hastalığı olan yetişkinler ve çocuklara (Astımlı çocuklar da dahil), Kronik metabolik hastalıklar (diyabet gibi) böbrek hastalığı, bağışıklık sisteminde yetersizlik, kan hastalıkları nedeniyle bir önceki yıl düzenli tedavi gören veya hastanede yatanlara, Uzun süreli aspirin tedavisi gören çocuklar ve gençlere (6 ay-18 yaş arası), 65 yaş ve üzerindekilere, Toplu halde yaşayanlara, Risk grubundaki kişiler: doktor, hemşire, hasta bakıcı, kreş ve huzur evi çalışanlarına önerilir.

Grip aşısı, yumurta veya grip aşısının birleşenlerine karşı alerjisi olanlara uygulanmamalıdır.(Grip aşısı: tavuk embriyolarında üretilen virüslerden oluşur.) Ateşli bir hastalık geçirmekte olanlar, belirtiler yok olana kadar aşılanmamalıdır

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.