Güneş Cildinizi Kırıştırmasın

17.10.2012
55
Güneş Cildinizi Kırıştırmasın

cilt bakimi, guzellik, normal ciltler, kuru ciltler, yagli ciltler, cilt lekeleri, cilt, Güneş Cildinizi Kırıştırmasın, uva, uvb, gunes koruyucu

Yaz geldi… Zaman, güneşin altına sere serpe uzanma zamanı… Ancak bunu yaparken cildinizi güneşten korumayı ihmal etmeyin. Giyiminizden beslenmenize, kullandığınız güneş ürününden sürdüğünüz parfüme kadar birçok noktaya dikkat ederek cildinizde oluşabilecek kırışıkları önlemeniz mümkün…

Korunmasız güneşe maruz kalmak sonucunda yüz, göğüs ve kollarda; kırışıklıklar, çiller, güneş lekeleri olarak bilinen yıldız şeklinde kahverengi lekeler, bacak ve kollarda ufak beyaz lekeler, deride solukluk, kuruluk, tahriş, gevşeklik, kılcal damarlarda çatlama gibi değişiklikler meydana gelir.
Güneşten korunmada günlük güneş koruyucu kremlerin kullanılması sabah kahvaltısı yapmak kadar önemlidir. Güneşten koruyucu, en az 50 faktör olan kremler sürülerek güneşe çıkılmalıdır. Yüzü ve vücudu kaplayacak şekilde sürülmesi gereken kremlerin denize girip çıkıldıkça etkisini kaybedebileceği düşünülmeli ve buna uygun olarak günde birkaç kez yenilenmelidir.
Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, kremlerin ne zaman sürüldüğüdür. Koruyucu kremler cilde güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürülmelidir. Ancak bu koruma faktörlerini kullanmak bizlere yine de tüm gün ve özellikle güneş ışınlarının daha dik geldiği ve daha zararlı olduğu öğlen saatlerinde güneşte uzun süreli kalma hakkını vermez. Koruyucu kremlerin yanı sıra şapka ve güneş gözlüğü kullanmak, gölgede ve 11.00- 15.00 saatleri dışında güneşlenmek daha sağlıklıdır.
Güneş koruyucu seçerken hem UVA hem de UVB’ye karşı etkili olmasına dikkat edilmelidir. Açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli, ağır parfümler sürülerek güneşe çıkılmamalıdır. Mutlaka güneş gözlüğü ve geniş kenarlı şapkalar kullanılmalıdır. Tüm bunlara ek olarak cildin bakımı da ihmal edilmemelidir.
Yazın uygulanan günlük bakıma haftada en az 1-2 kez nem maskesinin eklenmesi yerinde olur. Nem maskesiyle beraber cildi soyucu ve temizleyici maskeler de ihtiyaca uygun sıklıkta uygulanmalıdır. Bu arada yaz boyunca kullanılan kremlerdeki koruyucular, bronzlaştırıcılar cilt altında birikintilere ve çok fazla ölü tabaka tutulmasına yol açar. Soyan ve arındıran maskeler, yaz boyunca cildin daha temiz ve canlı kalmasını sağlar.
Güneş Kremlerini Nasıl Seçeceğiz?
Güneş koruyucular; UV ışınlarını emme, yansıtma ve dağıtma yolu ile deriye ulaşmasını engellerler. Güneş koruyucu kremlerin etkinliğini güneş koruma faktörü (SPF) belirler. Güneş koruma faktörü; güneş koruyucu kullanılmış bölgede kızarıklık oluşma zamanının; koruyucu kullanılmamış bölgede kızarıklık oluşma zamanına oranı ile belirlenir. Güneş koruma
faktörü ne kadar yüksek ise, etkinlik o kadar artacaktır. Teniniz normalde ne kadar koyu renkli olursa olsun asla düşük koruma faktörlü ürün kullanmayın.Yaz aylarında en az 30 koruma faktörlü kremler uygun olacaktır. Bu kremlerin hem UVA’ya hem de UVB’ye karşı etkili olmasına dikkat edilmelidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.