Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat!

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat!

Sadece modelini beğendiğiniz için güneş gözlüğü almayın. Güneş ışınlarının tepeden göze ulaşmayacağı, kirpiklere değmeyecek şekilde yüze yakın mesafede oturan, kaşları kaplayan bir seçim yapmak; göz sağlığı açısından iyi bir tercih olacaktır.

Dr. Fatih Atmaca

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Uygun bir güneş gözlüğünün burun ve kulaklara baskı yapmadan, sürtünmeye neden olmadan yüze rahatça yerleşmesi gerekir. Dört aşamada doğru güneş gözlüğü seçilmelidir.

  1. UV (ultraviyole) koruması:Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik camların ultraviyole ışınlarını blokaj derecesidir. Normalde her gözlük camı ultraviyoleyi değişik oranlarda bloke edebilmekle birlikte etkili ultraviyole blokajı için özel kaplamalar kullanılması gerekir. Güneş gözlüğünün UVA ve UVB blokaj derecelerine bakılmalı, yüzde 99’un üzerinde (ideali yüzde 100 blokaj) UV blokajı yapabilen camlar tercih edilmelidir. Hem UVA hem de UVB ışınlarını engelleyen ‘UV 400’ etiketine sahip bir güneş gözlüğü; gözlerin ve kenarlarındaki hassas derinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur, ek olarak rahat bir görüş sunar. Güneş gözlüklerinde kullanılan aynalı kaplamalar göze gelen ışık miktarını düşürmekle birlikte ultraviyole blokaj oranını etkilememektedir.
  2. Polarize mercek koruması:Polarize mercekler; sudan, camdan, kardan ve kumdan yansıyan güneş ışınlarını filtreleyerek parlaklığın azalmasını sağlar. Araç kullananlar özellikle kış ve su sporlarıyla ilgilenen kişiler tarafından tercih edilmesi gerekir. Ancak polarize mercekli güneş gözlükleri gündelik kullanımda bazı dezavantajlara sahiptir; cep telefonu ekranlarında, LCD ekranlı kontrol panellerinde görüş kalitesini biraz azaltabilir.
  3. Mercek/cam rengi:Tüm güneş gözlüğü mercekleri derinlik algısı oluşturacak, parlaklığı kesecek ve görüşteki berraklığı geliştirecek şekilde renklendirilir. Güneş gözlüğünde mercek rengi seçimi kişisel zevklere bağlı olsa da tercih edilen rengin bazı alanlarda görüşü etkileyeceğini bilinmelidir. Güneş gözlüğünün mercek rengi; gözlere ne ölçüde ışığın ulaşacağını, diğer renkleri ne kadar iyi görebileceği, karşıtlıkları (kontrastları) ne kadar iyi seçebileceği belirler.

Ne zaman, hangi renk gözlük seçmek gerekir? 

Kahverengi, gri, yeşil: Orta-üstü parlaklık koşullarındaki parıltıların önüne geçmesi ve göz yorgunluğunu azaltması beklenir.

Sarı, altın, açık kahverengi: Parlaklık anlamında daha az koruma sağlasa da orta-düşük ışık koşullarında üstün performans gösterir. Derinlik algısını ileri düzeyde sunan bu gözlüklerin kullanımı özellikle kayak ve snowboard yaparken ya da diğer kış sporlarıyla ilgilenirken oldukça önem arz eder.

Pembe, kırmızı: Ortamın daha parlak görünmesini sağlar. Düşük ışık görünürlüğü ve kontrastı artırma anlamında iyi bir performans ortaya koyar (bulutlu hava koşullarında yapılacak kayak ve snowboard için tercih edilebilir). Ek olarak mavi ve yeşil arka plana karşı bulunan objelerin görünürlüğünü artırırlar ki, bu da onları yeşil alanlarda (örneğin ormanda) kullanım için daha uygun hale getirir.

Aynalı camlar: Merceğin dış yüzeyine yansıtıcı film uygulanan ve ışığı daha çok yansıtıp göze daha az geçmesini sağlayan aynalı güneş gözlükleri, objeleri olduklarından daha karanlık gösterir. Kullanımları genel olarak kumlu, sulu, karlı ve yüksek rakımlı koşullar için uygundur.

Mercek ve çerçeve materyali:Berraklık, ağırlık, sağlamlık ve maliyet anlamında güneş gözlüğü seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken önemli konulardan bir diğeridir. Cam mercekli gözlükler; çizilmeye karşı çok daha dayanıklı iken polikarbon mercekli gözlükler; parçalanmaya karşı daha dirençlidir. Çerçeve de tercihen daha hafif, alerji yapma potansiyeli düşük bir materyalden yapılmış olmalıdır. Çerçeve materyallerinin dışında, güneş gözlüğünün yüze uygun olması da oldukça önemlidir. Bu doğrultuda uygun bir güneş gözlüğünün burun ve kulaklara baskı yapmadan, sürtünmeye neden olmadan rahatça yerleşmesi gerekir. Güneş ışınlarının tepeden gözlere ulaşmayacağı, yüze yakın mesafede oturan (kirpiklere değmeyecek şekilde) ve kaş alanını kaplayan bir seçim yapmak göz sağlığı açısından iyi bir tercih olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.