Güneşin Hasarlarını %100 Organik Yağ Bazlı Ürünlerle Onarın

Güneşin Hasarlarını %100 Organik Yağ Bazlı Ürünlerle Onarın

güneşBronz renkli bir cilt tabii ki estetik bir görünüm sağlıyor. Güneş vücutta D vitamini yapımında önemli bir rol oynadığı için sağlıklıdır da… Bununla beraber, güneş ışınları cildin yaşlanmasını ve kırışıkların artmasını sağlayan en önemli faktördür. Güneş ışınları UV A, B, ve C diye isimlendirilen değişik dalga boylarına sahip ışınlar içerir. UV C ışınları atmosfer içinde ozon tabakasında dağılır ve cildimize ulaşmaz, ancak UV B ve UV A ışınları cildimize ulaşarak cildin hasar görmesine ve daha çabuk yaşlanmasına neden olur.
Cildimiz en üst tabaka olan epidermis, hemen altındaki dermis ve cilt altı tabakalarından oluşur.

Dr. Gökhan Şentürk ( Homeopati Uzmanı – Inlight Kozmetik )

Epidermisteki cilt hücreleri bazal tabaka adı verilen hücreler topluluğundan en üst tabakaya kadar 28 günde gelir. Bu sırada hücreler canlılığını kaybederek atılır ve alttan sağlıklı hücreler yenilenmeye devam eder. Sağlıklı bir cilde sahip olmak alt tabakalardaki hücrelerin sağlıklı olmasına bağlıdır.

UV B ışınları derinin en üstteki epidermis tabakasına etki ederek güneş yanıklarına ve cilt hasarına neden olur. UV A ışınları ise daha alttaki dermis tabakasına etki ederek kalıcı bir cilt hasarına sebep olur.  Üstelik UV B öğle saatlerinde yoğunken ve cam arkasına geçmezken UV A günün her saatinde ve cam arkasından bile etkilidir. UV B ve UV A ışınları derideki kollagen tabakasının yıkımına ve bu nedenle de anormal elastin birikimine neden olur. Bunun sonucunda metalloproteinaz üretimi artar. Normalde bu enzim cildin yapımına yardımcı olması gerekirken anormal elastin birikimi nedeni ile ciltte lekelenme,  yaşlanma ve kırışıklıkların artmasına neden olur. Serbest oksijen radikalleri bu işlevin ilerlemesine yardımcı olur ve hasar mekanizması ilerler.
Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için öncelikle su ve sıvı tüketimini arttırmak, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek ve güneşin dik geldiği öğle saatlerinde güneşten uzak durmak gerekiyor. Sabah ve akşamüstü saatlerinde güneşleniyorsanız en iyisi doğal filtre özellikli bitkisel yağlarla cildi besleyerek cildin savunma mekanizmasını kuvvetlendirmektir. Ancak daha uzun saatler güneşe maruz kalınacaksa UV B ve UV a filtreleri içeren güneş koruyucuları kullanmaktan başka çare kalmıyor. Güneş ışığına maruz kalmış cildin kendini yenileyebilmesi ve onarabilmesi ise güneş sonrasında ve gece boyunca mümkün olur. Bu dönemde cildin %100 organik yağ bazlı cilt bakım ürünleri ile bakımı çok önemlidir.  
Su bazlı ürünler cilt onarımında yetersiz kalmalarının ötesinde içeriklerindeki sentetik kimyasallar cildin doğal iyileşme sürecini de engeller. Cildin su bazlı ürünlere geçirgen olmaması nedeni ile epidermis dokularının alt tabakalarında yeterli nemin oluşmasını sağlayamazlar, sadece geçici bir ferahlık ve yumuşaklık hissi verirler. Yağ bazlı ürünler ise emidermisin alt tabakalarına ilerler ve içlerinde bulunan yağ asitleri cildin daha uzun ve stabil şekilde nemlenmesini sağlar.
%100 organik cilt bakım ürünlerinin en önemli özellikleri iyileşme engeli sentetik kimyasallar içermemeleri, cildi alt tabakasına kadar besleyerek cilt yenilenmesini sağlamaları, doğadan gelen bitkilerin özelliği olan antienflamatuar ve antioksidan özellikleri ile güneşten hasar görmüş deriyi etkili bir şekilde onarması ve yenilenmesini sağlamasıdır.
INLIGHT cilt bakım ürünleri yağ bazlı ve %100 organik olmaları nedeniyle cildin ihtiyacı olan tüm işlevleri yerine getirir, cildin yenilenmesini sağlar, serbest oksijen radikali hasarını önler, enflamasyonu azaltır. INLIGHT Organik Çizgi Yumuşatıcı güneş ışığına maruz kalmış yüz ve göz çevresinde kırışıklık oluşumunu engeller, güneş lekelerinin oluşmasını önler. INLIGHT Organik Arnikalı Vücut Yağı duş sonrası kullanıldığında içindeki arnika sayesinde güneşin neden olduğu yorgunluğu da atmayı sağlar. INLIGHT Onarıcı Vücut Yağı ise çok daha güçlü onarıcı etkinliğe sahip yağlardan oluşmuştur. Fazlaca güneş ışığına maruz kalmış cildi derinlemesine onarır ve ertesi günün güneş banyosuna hazırlar; güneş lekelerinin oluşumunu engeller.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.