Güvenli Bir Otomobil Seçin!

Güvenli Bir Otomobil Seçin!

güvenli bir otomobil seçinGünümüzde otomobil markaları konforu ön plana çıkararak reklam yapmak yerine, güvenlikle ilgili farklarını ortaya koymalılar.

Prof. Dr. Gülçin Gülşen

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Keşke Demeden, Güvenli Bir Otomobil Seçin

Otomobil, jep ve aile tipi birçok marka ve model var. Yalnız bu araç markalarından sadece birkaçının yolcu güvenliğini önemseyen üretimler yaptığına şahit oluyoruz. Halbuki en önemli şey insan hayatıdır. Araç içinde istediğiniz konfora sahip olun, güvenli değilse, hayat riskiniz mevcuttur. Sadece bir kaç marka bel ve boyunu destekleyen, katlanarak yolcusunu koruyan ergonomik koltuk ve başlıklarla çarpışma anında hasarı en aza indirmeye yönelik tasarımlar yapmaktadır. Bu nedenle öncelikle tüketicinin bu konuda markalardan talepkar olması gerekir. Araba satın almadan önce, aracın yapısal tasarımı, büyüklüğü, ağırlığı, emniyet sistemleri, hava yastığı, baş dayanakları yanı sıra çarpışma kaçınma özelliklerini mutlaka karşılaştırmalıdır. Genel olarak, büyük şehirlerde yakıt tasarrufu ve park sorunu nedeniyle tercih edilen küçük arabaların öncelik sıralamasının başka kriterler olmasından dolayı bu riski daha fazla taşımaktadırlar.

Koltuk Başliklari Uygun Pozisyonda Olsun

Doğu toplumlarının refkleksine uygun olarak görünüşe önem vermek ve araç içindeki başlıkların güvenlik fonksiyonunu yerine getiremeyecek şekilde düşük konumda tutulması yanlıştır. Arkadan çarpmayla olan bir kaza durumunda baş için hiç bir koruma kalmamıtır. Sokaktaki araçlara dikkat edilirse yüzde 80 koltuk başlığının düşük konumda bulunduğuna dikkatimizi çeker. Bunun hiç başlık olmamasından daha tehlikeli olduğu, çünkü çarpma sırasında geriye giden boynun tam orta kısımına bir kaldıraç gibi başlığın vuracağını böylelikle boynun kırılması dahil yaralanmaların olabileceğini unutmamak gerekir. Araç koltuk başlıkları için doğru pozisyon arkaya yaslanıldığında başın orta kısımna temas edecek şekilde olmalıdır.

Çarpişmaya Hazir Olun

Belki bunu söylemek güç olsa gerek ama, otomobile binildiği her durumda kaza ve sonrası çarpışma olacakmış gibi güvenlik tedbirlerini almak gerekir. Saniyenin yarısı kadar bir sürede bir şey yapmak güç, öncesinde önlemleri gözden geçirmek iyi olur. Bunlardan bazıları şöyle ; İlk olarak otomobilin koltuğuna oturulduğunda baş, boyun ve sırtın tam desteklendiğine emin olunmalı. Dirsek mesafesinde direksiyonun sıkıca kavranabildiği kontrol edilmeli. Eğer trafik aniden durmuşsa, mümkün olduğunca sıkı frene basılmalı. Boyun ve başın boşta kalarak dönmesine karşı dosdoğru karşıya bakılmalı. Boynun korunabilmesi için ön camın üst kısmına bakarak başınızı hafif yukarı kaldırın. Çarpışma sırasında darbe vücudu yukarı ve geri iter, kendinizi koltuğa doğru sıkıca destekleyin.

Bel ve Boyun Yaralanmalarini İhmal Etmeyin

Özellikle arkadan çarpma başta olmak üzere küçük maddi hasarlı trafik kazalarında farkedilmeden bel ve boyunda hasar meydana gelebilir. Mümkün olduğunca ihmal edilmeden tedaviye başlanması gerekir. Bu tür yaralanmalarda omurgada meydana gelebilecek bir hasarın kronik bir rahatsızlığa dönüşmemesi için acilen en fazla 2 hafta içinde uzman bir hekime başvurulması önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.