Güzel Bir Uyku Uyumanın 20 Yolu!

Güzel Bir Uyku Uyumanın 20 Yolu!

uykuDoğal dinlenme biçimimiz olan uyku, bedensel fonksiyonlarımızın en önemlilerinden biri. Ancak stres, depresyon, amfetamin, antidepresan türü ilaçlar, yüksek ses, açlık, tokluk, ışık, sigara, çay, kahve, zihnin meşgul olması gibi birçok sebep uyku kalitemizi etkiliyor.

Dr. Gamze Şenbursa

Yrd. Doç.

Sağlıklı bir yaşam için güzel bir uyku uyumanın 20 basit yolu:

Çay İçin: Bitki çayları yatmadan önce gevşemenize yardımcı olur.

Kitap Okuyun: Yoğun bir günün heyecanını yatıştırmak için favori kitabınızı elinize alın.

İ-Pad’inizi Uzakta Tutun: Teknoloji ürünü cihazlardan gelen mavi ışık gün içinde olanları düşünmenizi sağlar, bu sebepten dolayı uyumadan en az yarım saat önce bu cihazları kapatın.

Atıştırmalık Bir Şeyler Alın: Bal, süt ve fındık gibi atıştırmalıkların içerisinde olan bileşimler uykuyu tetikler.

Germe Egzersizi Yapın:  Germe ağrılarınızı azalttığı gibi aynı zamanda sizi sakinleştirerek uykuya hazırlar.

Meditasyon: Meditasyon zihninizi temizleyerek sizi uykuya meyilli hale getirir.

Işıktan Sakının: Alarm, cadde lambası, elektronikler- bunların hepsi sizin derin bir uyku uyumanızı engeller. Işık kirliliğini engellemek için bir şeyler ile bunları örtün.

Sıcak Bir Duş Alın: Duş kaslarınızın gevşemesine sebep olur, buda duşa kolay dalmanızı sağlar.

Egzersiz: Gün içinde egzersiz ile enerjinizi harcamak, akşam uykuya dalmanızı hızlandıracak.

Akşam Yemeğinizi Erken Yiyin: Yatağa dolu bir mide ile girmek, yatarken sizi  rahatsız edecektir, akşam yemeğinizi erken saatlerde ve hafif bir şekilde yiyin.

Şaraptan Uzak Durun:  Gece yatmadan içilen içki huzursuz bir uyku uyumanızı sağlar.

Stresten Uzak Durun: Tedirgin ve kaygılı olmak sizi her zaman uyanık tutar, bütün gün ve gece boyunca stresten uzak durmanın yollarını bulun ve zihninizi temizleyin.

Huzur Verici Bir Koku: Lavanta ve çay ağacı yağı huzur verici kokulardır. Yatağınıza ve saçınıza birkaç damla bu kokulardan damlatın.

Doğru Isıyı Bulun: Sağlıklı bir uyku uyumak için en uygun sıcaklık 18-22 derece aralığıdır.

Yoga Yapın: Germe egzersizlerinin yanı sıra yoğa çalışmaları aynı zamanda zihninizin de rahatlamasını sağlar.

Uyuklamayın: Dinlendirmeyen bir uyku sizi gün içinde uyuklamaya sevk eder, fakat bu sadece gece uykunuzun daha da kaçmasına sebep olur.

Yeni Bir Yatak Alın: Ağrı ve acılar ile uyanıyorsanız, yatağınız yeteri kadar sizi dilendirmiyor olabilir ortalama 8 yılın üzerinde ise yatağınızı değiştirin.

Öğleden Sonraki Kahve Molalarını Bırakın: Kafein herkesi farklı etkiler fakat gece yatakta dönüp duruyorsanız öğlenden sonraki kahve keyfinizi bırakmanın zamanı gelmiş demektir.

Doğal Reçeteler Deneyin: Birçok insan kediotu ve melatonin gibi takviyelerin doğal, sağlıklı bir uyku için birebir olduğunu söyler.

Bir Rutininiz Olsun: Güzel bir uyku uyumak, bedeninizi ve ruhunuzu iyi bir gece uykusuna hazırlamak, dinlenip sakinleşmek için kendinize zaman ayırın. Uyku öncesi ritüeli yapmak için listeden birkaç şey seçin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.