Güzel Burun Mu? İdeal Burun Mu?

08.01.2013
28
Güzel Burun Mu? İdeal Burun Mu?
Güzel Burun Mu? İdeal Burun Mu?

Güzel Burun Mu? İdeal Burun Mu?

Dış görünüşünden memnun olan kişi çoğu zaman kendisi ile barışık, iş hayatında ve sosyal ilişkilerinde daha başarılı, aşk ve evlilik hayatında daha kolay mutlu olabilmektedir. Kişinin kendini aynada güzel ve alımlı görmesi özgüveninin artmasına ve insanlarla daha çabuk iletişim kurmasına olanak sağlar.

Op. Dr. Coşkun Şanverdi

Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzm.

Burnunun yüzüne hiç yakışmadığını, bazı kişilerde bu kusur öyle bir takıntı haline gelir ki, bireyin iş ve sosyal hayatını tam bir kabusa çevirebilir.

Ortalama beğeni kriterlerinin dışında pek çok burun tipi ve şekil bozukluğu olabilmektedir. Genetik faktörler, travma, geçirilmiş ameliyatlar burundaki şekil bozukluklarının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Estetik operasyon uygulamalarında her şeyden önce kişinin sağlığı ve hayat kalitesini arttırmanın öncelikli olduğunu vurgularken, burun tiplerine göre uygulanabilecek estetik uygulamalar hakkında bilgiler veriyor…

Burun tiplerine göre estetik uygulamaları…

Dar Burun Estetiği; Burnu kabaca 3 bölüme ayırırsak üst 1/3 kemik kısımdan, orta 1/3 kıkırdak çatıdan, alt 1/3 burun ucundan oluşur. Burnun tamamında darlık olabileceği gibi, kısmi de olabilmektedir. Özellikle alt ve orta kısımlardaki darlıklar ciddi burun tıkanıklıklarına neden olabilmektedir. Genetik nedenlerle burun bu yapıda olabildiği gibi, hastaların bir kısmı estetik burun ameliyatı geçirmiş ve burnun yapısal kıkırdakları maalesef fazla çıkarılmış olabilmektedir.
Bu hastaların hem burun şeklinin düzeltilebilmesi, hem de burundan rahat nefes alabilmeleri için burnun orta ve alt kısmındaki eksik kıkırdaklar yine burun içerisinden alınan kıkırdaklarla(yeterli miktarda kıkırdak malzeme yok ise genellikle kulak veya kaburga kıkırdağı kullanılabilir) tamamlanır, desteklenir. Altyapısının yeniden oluşturulduğu fonksiyonel ve estetik burun cerrahisi ile tüm sorunlar düzeltilebilir. Üst kısımdaki kemik yapı darlıkları nispeten daha azdır, kemiğe yeni şekil verilerek sorun kolaylıkla düzeltilir.

Büyük(Hacimli) Burun Estetiği; Burnun kemik ve kıkırdak yapıları aşırı gelişmiş, hacimli olunca, burun da o oranda hacim kazanacaktır. Yüze oranla daha büyük görünen bir burun görselliği olumsuz etkileyecektir. Kemik ve kıkırdak yapıdan, yüze uyumlu bir küçülme için çıkarım yapıldığı ve burnun kendi içinde orantısı sağlandığı takdirde sonuç çok iyi olacaktır.

Eğri Burun Estetiği; Çoğunlukla burnun orta 1/3 kısmındaki kıkırdak yapı eğrilikleri nedeniyle oluşur, birlikte sıklıkla burun ucu da orta hattan sapar ve deforme olur. Burun C veya S şeklini alır. Üst 1/3 kemik kısımda eğriliğe eşlik edebilir. Eğrilikler bazen hafif, bazen de ciddi deformasyon ve solunum problemlerine neden olabilmektedir. Düzeltilmesi en zor sorunlardan biridir, iyi sonuçlar almak için cerrahın bu ameliyata özel ilgisi ve yoğun tecrübesini gerektirir. Kemik ve kıkırdak yapılar fiziğin kuralları gözetilerek düzgün kıkırdak ve dikişlerle düzeltilir. Yapılandırmalı burun cerrahisi ile deyim yerindeyse bina büyük oranda yıkılıp baştan yapılır. Tecrübeli ellerde sonuçlar çok iyidir.

Kemerli Burun Estetiği; Ülkemizde sıklıkla görülen burun şeklidir. Kemik törpülenerek kolaylıkla düzeltilir. Birlikte burun ucu da sarkık(düşük) olabilir. Bu sarkıklık burun sırtındaki kemeri göreceli olarak fazla gösterebilmektedir. Bazen bu yanılsama nedeniyle, bazen de daha güzel olacağı düşüncesiyle kemer çok çıkarılmakta, ardından burun ucu kaldırılınca kayak pisti gibi burunlar oluşmaktadır. Bu hastaların önemli bir kısmı mutsuz olup düzeltme ameliyatları geçirmektedirler. Bu nedenle kemerin kararında çıkarılması önemlidir.

Düşük (Sarkık) Burun Estetiği; Burun ucunun kıkırdak desteğinin maruz kalınmış travmalar, genetik nedenler veya geçirilmiş ameliyatlar nedeniyle yetersiz olması, birlikte burun ucunun aşırı hacimli olabilmesi nedeniyle bu sorun oluşmaktadır. Yaş ile birlikte de tüm destek dokuları zayıfladığı için burun ucu da sarkabilmektedir. Sadece görsel değil, nefes alma sorunlarına da neden olabilmektedir. Burun ucu kıkırdağını septum dediğimiz burnun en önemli taşıyıcısı olan orta bölme kıkırdağına sabitleyip, destek kıkırdakları ile sağlamlaştırılınca sorun halledilir. Bu şekilde yapılmış bir kaldırma işlemi sonucu burun bir daha düşmez. Bu işlem ile üst dudakta herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Burun ucu kişinin cinsiyetine, burun ve yüz yapısına göre yeniden konumlandırılır.Yetersiz kaldırma işlemi gibi aşırı kaldırma da başarısız ameliyat ve mutsuz hastalara neden olabilir, dikkat edilmelidir.

Uzun(Aşırı Projekte) Burun Ucu Estetiği; Burun ucunun yanaktan öne doğru aşırı mesafeli halidir(pinokyo burun).Burnun yapısı doğuştan böyle olabildiği gibi, sıklıkla geçirilmiş estetik ameliyatlar sonucu da görülebilmektedir. Burun ucunu şekillendiren kıkırdaklar, burnun kalanına ve yüze göre aşırı hacimlidir. Kıkırdaklar uygun forma sokularak sorun çözülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, çenenin geride olduğu durumlarda burun ucu göreceli olarak büyük görülebilir. Böyle durumlarda çözüm burun ucunu küçültmek değil, çeneyi öne doğru uzatmaktır.

Basık Burun Ucu Estetiği; Pinokyo burnun tersine burun ucu kıkırdakları burnun diğer bölümlerine ve yüze göre az gelişmiştir. Operasyon sırasında burun içinden alınan kıkırdak parçaları burun ucuna eklenip orantı sağlanarak burun uzatılabilir.

Geniş Burun Ucu Estetiği; Burun ucu kıkırdaklarının yanaklara doğru aşırı yayvan hali nedeniyle olur. Kıkırdakların dikişler yardımı ile toparlanmasıyla bu yayvanlık giderilir. Önemli nokta burun ucu simetrisini sağlamak, var olan asimetrileri gidermek, burun deliklerinin şeklini ve orantısını iyi sağlamaktır. Burundaki yayvanlığa kalın burun ucu cildi eşlik ediyorsa, sorun ve çözümü daha karmaşık hal almaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.