Güzel Gülümsemenin 7 Önemli Sırrı!

13.10.2014
81
Güzel Gülümsemenin 7 Önemli Sırrı!

guzel-gulumsemenin-7-onemli-sirriGüzel gülümsemek istiyor ama bir türlü beceremiyor musunuz? İşte güzel gülümsemenin 7 önemli sırrı…

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın

Aynanın karşısına geçerek gülümsemenizi test edin.

  1. Dişleriniz yeterince beyaz mı? Beyaz dişler yüzünüzün canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Dişlerinizin renginin beyazlatılması özellikle Lazer desteği ile çok kolaydır. Senede 1 ya da 2 senede 1 kez beyazlatma işlemini tekrarlayabilirsiniz..
  2. Konuşurken diş ve dudaklarınızı inceleyin. Üst kesici dişlerinizin 1-2 mm’sinin alt dişlerinizin de kesici kenar uçlarının görünmesini isteriz. Eğer konuşurken sadece alt dişleriniz görünüyorsa, gülüşünüze bir düzeltme gerekiyor demektir.
  3. Çenelerinizin arka bölgelerindeki çekilmiş dişlere ait diş boşluklarını, çekim yapılmasının ardından çok kısa bir sürede tedavi ettirin. Uzun süre dişsiz kalan bölgelerde kemik erimesi olacaktır ve komşu dişler çekim boşluğuna doğru kayacak ve bir süre sonra yeni sağlıklı diş yapımına imkan kalmayacaktır. Ayrıca arka bölgelerdeki diş boşlukları gülerken görünmüyor zannetmeyin!!
  4. Dişlerin cinsiyeti var! Kadınsı dişler geniş, yuvarlak hatlıdır. Erkeksi dişler köşeli, orta genişliktedir.
  5. Aşınmaya dikkat! Zaman içinde yenilen gıdalar, yaşlanma ya da diş gıcırdatma gibi sebeplere bağlı olarak dişler formlarını kaybedebilir. Daha düzleşerek boyları kısalır. Ve artık konuşurken görünmez hale gelir. Asitli yiyeceklerden dişlerinizi koruyun ve diş sıkma alışkanlığı için “gece plağı” kullanın.
  6. Ortodontik probleminiz mi var? Dişleriniz çapraşık mı? Tam gülümseme sırasında kaç tane dişiniz görünüyor? Diş etlerinizin kaç milimetresi görünüyor? İdeal gülüş hattında 10 adet dişinizin yer alması gerekir. Üst çenenin dar olması ya da dişlerin geriye yatık olması gibi ortodontik sorunlar diş estetiğini oldukça olumsuz yönde etkiler.
  7. Yüzünüz simetrik mi? Yüz estetiğinde simetri çok önemli bir kriterdir. Alnınızın tam orta noktası, burun ucu ve çene ucunuza bir kalemle işaret koyarak bu 3 noktanın aynı düzlemde olduğunu kontrol edin. Asimetri bazen tek taraflı çiğneme alışkanlığının uzun süre devam etmesiyle de oluşabilir. Ayrıca temizlik alışkanlığı güzel bir gülümsemenin temelidir. Günde en az 2 kez diş fırçalanmalı ek olarak diş ipi ve ağız duşu kullanılmalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.