Güzelleşeyim Derken Kör Olmayın

25.07.2014
54
Güzelleşeyim Derken Kör Olmayın

guzelleseyim-derken-kor-olmayinMakyaj malzemeleri, alerjiden göz enfeksiyonuna ve hatta körlüğe dahi yol açılabiliyor. Kozmetik malzemeleri göz sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu

Göz Doktoru

Kadınların en güçlü silahlarından biridir makyaj. Özellikle kimi zaman buğulu kimi zamansa etkileyici ve çekici bakışlara sahip olmak adına göz makyajının kadınlar için özel bir yeri bulunur. Ancak her şeyde olduğu gibi makyaj malzemelerinin seçiminde de kalitesiz ürünlerden uzak durmak gerekir. Çünkü kalitesiz makyaj malzemeleri ve yine göz bakımına dikkat etmemek, göz sağlığını olumsuz etkiler. Göz altına, göz kapağına hatta alt kirpiklerin diplerine kadar sürülen göz kalemleri ve farlar, bazen akarak gözün içine girer. Bu da alerjisinden enfeksiyona kadar birçok göz problemine davetiye çıkarır. Hatta bu ürünlerin içindeki kimyasallar, körlüğe bile yol açabilir.

Göz Kuruluğuna Yol Açıyor

Göz ve çevresi, diğer bölgelere göre daha hassastır. Çünkü gözlerimizde fazlaca damar ve sinir dokuları bulunur. Bunun için kullanılacak makyaj malzemelerinin de doğru seçilmesi gerekir. Yanlış seçilen makyaj malzemeleri, en çok göz alerjisine neden olur. Kızarıklık, yanma, kaşıntı, batma, sulanma, çapaklanma gibi yakınmalardan biri, birkaçı ya da hepsi alerjinin belirtileridir.Yağın gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırması, istenmeyen sonuçlara yol açar. Yağlı ürünler, korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyerek korneada oksijensizliğe neden olur. Doğal olarak gözlerde günümüzün sorunu kuruluk meydana gelir

Göz Sağlığınız İçin Bunlara Dikkat Edin!

*Makyaj malzemesi satın alırken güvenilir markaları ve yine üzerinde “Hipo-alerjenik” veya “”Dermotolog onaylı” yazan ürünleri tercih etmelisiniz.

*3 ayda bir maskaranızı değiştirmelisiniz. İçeriğinde 10 adetten fazla bileşen olmayan ürünleri kullanmalısınız.

*Göz kalemini gözünüzün içine sürmekten sakınmalısınız. Aksi takdirde kirpik diplerindeki yağ bezlerinin kanal ağzı tıkanabilir.

*Makyaj yapmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Makyajınızı düzeltmeye çalışırken kirli temizleme mendillerini kullanmamalısınız.

*Kullanım tarihi geçmiş ürünler, gözlerde önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden, renginde bozulma ve kokusunda değişiklik meydana gelen ürünlerden kaçınmalısınız.

*Göz makyajınızı temizlemeden yatmamalısınız. Yoksa gözlerde tahrişe, kapak kenarlarındaki gözyaşı kanallarının ağızlarını kapatabileceğinden arpacık, kapak kisti ve gözyaşı azlığına neden olabilir.

*Suyla kolayca temizlenebilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca maskaranın sıvı ortamı, mikropların kolayca üremesine neden olur. Bu da gözde şişme, ciltte kızarma ya da pullanma meydana getirir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.